Biga’da son günlerde yaşanan depremler ilçede korku oluştursa da, Biga Belediyesi Bülent Erdoğan başkanlığında depreme hazırlık konusunda önemli bir adım daha atıyor. ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı, Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler’in de katılımıyla bugün Adapark’ta tam teçhizatlı deprem konteynerlerinden ilki yerleştirilirken; ÇOMÜ’den de deprem konusunda destek sözü geldi. Nisan ayında ÇOMÜ ile Biga Belediyesi arasında deprem hazırlıkları konusunda protokol imzalanmasına karar verildi.
 
ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı, Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler burada yaptığı konuşmada; “Amacımız ileride yaşanabilecek; başta deprem olmak üzere tüm riskleri nasıl azaltabiliriz, şehrimizi, ilçemizi geleceğe nasıl hazırlayabiliriz, mevcut yapı stokumuzdaki eksikliklerimizi, denetimlerimizi giderme yolunda nasıl bir yol haritası çizmemiz gerekiyor konularında çalışmaları yapmak üzere Belediyemiz ve Üniversitemiz bir protokol ile bu çalışmayı hayata geçirecektir” dedi.

D5E2021B 3C8E 46B7 Adcc A9Ffb651F618
 
“6 ŞUBAT DEPREMİNİ BİR UYARI OLARAK GÖREREK HAREKET ETTİK”
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilde etkili olan deprem sonrasında yaşanları Biga için uyarı olarak gördüklerini ve hazırlıklarını hızlandırdıklarını söyledi. Bülent Erdoğan; “Bugün ilk afet konteynerimizi Adapark bölgesindeki toplanma alanımıza hep birlikte yerleştirdik. Öncelikle 6 Şubat ve diğer depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hayatta olup sağlık ve hayat mücadelesi devam eden depremzedelerimize şifalar diliyorum. 6 Şubat’ta meydana gelen deprem hepimizi çok üzdü. 6 Şubat depremi aynı zamanda bizler için de bir uyarı olmuştur. Biga’mız da ciddi bir deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu acı örnekten yola çıkarak şehrimizi depremlere hazırlamak, eksikliklerimizi hızla tamamlamak için bir uyarı olmuştur. 6 Şubat deprem felaketi sonrasında bu uyarıyı, asli sorumluluk olarak gördük ve bu bilinçle hareket ediyoruz” dedi.

461771F4 0E10 4673 97A0 C6D4017729A5
 
“KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ PLANINI HAZIRLAYAN İLK BELEDİYEYİZ”
Marmara bölgesinde kentsel dönüşüm için Strateji Planı hazırlayan ilk belediyenin Biga Belediyesi olduğunun altını çizen Bülent Erdoğan; “İlk işlerimizden birisi de Kentsel Dönüşüm Strateji Planını hazırlamak oldu. Biga Belediyesi olarak bölgemizde bunu ilk yapan ve hazırlayan belediye olmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda bakanlığımızın yetkilileri Biga’mızda belirlenen 5 bölgede Kentsel Dönüşüm çalışmalarını ve kontrollerini yaptılar. Önümüzdeki günlerde onay geldiğinde; Biga hemen Kentsel Dönüşüme başlayabilecek bir ilçe durumundadır” dedi.

3B5B14De 10D6 480D A360 Ce4362536B88
 
“AFET ÇALIŞMA MERKEZİ PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Biga Belediyesi bünyesinde arama ve kurtarma ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgi veren Bülent Erdoğan; “Arama ve Kurtarma ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. İtfaiye Müdürlüğü personelimiz bu eğitimleri alıyorlardı ama belediyemizin diğer birimlerini de kapsayan daha geniş bir arama ve kurtarma ekipleri oluşturduk ve eğitimlerine başladık. İlçemizdeki diğer kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan gönüllü arama-kurtarma ekipleri ile bir araya gelerek eğitimlerimizi AFAD liderliğinde ilçemizde gerçekleştirmeye başladık. Bu çalışmaların daha verimli, koordineli yapılabilmesi için de Yeniceköy yakınlarında Afet Çalışma Merkezi projemiz var, çalışmalarını ilgili müdürlüğümüz sürdürüyor” dedi.

4De4Dea9 49B7 4850 B83A 09Adc223358D
 
“YENİCEKÖY-ABDİAĞA ARASINDA YAŞAM ALANI OLUŞTURUYORUZ”
Biga ve bölgesinde meydana gelecek bir deprem sonrasında ihtiyaç olması halinde Yaşam Alanı merkezi oluşturmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Bülent Erdoğan; “Afet Müdürlüğümüz yoktu, geçmiş belediye meclis toplantısında karar alarak; müdürümüzün de görevlendirmesini yaparak Afet Müdürlüğümüzü kurduk. İnşallah olmaz ama ilçemizde büyük bir deprem meydana gelmesi halinde; toplanma merkezlerimizin haricinde yaşam alanı olarak Yeniceköy ve Abdiağa arasındaki hazineye ait olan arazinin alt yapısını hazırlama sürecini başlattık” dedi.

D9D03066 38D7 4Cc8 B485 E5E558Cce8Fa
 
“KONTEYNERLERİMİZ AFAD KRİTERLERİNE UYGUN OLARAK HAZIRLANDI”
Adapark ve Şehir Parkı’na kurulan afet konteynerleri ile ilgili bilgi veren Bülent Erdoğan; “Afet Konteynerimiz öncelikle iki adet. Bir tanesi Adapark diğeri de Şehir Parkı olmak üzere yerlerine kondu. Bu konteynerleri tamamıyla kendi imkanlarımız ve kendi personelimiz ile hazırladık. Satın alma yolunu seçmedik. Bu çalışmada emeği geçen personelimizin emekleri çok fazla, kendilerine teşekkür ediyorum. Konteyner içerisindeki malzemelerin tamamı AFAD’ın belirlediği kriterlere uygundur. Rabbim her türlü kazadan, afetten ilçemizi, ülkemizi, milletimizi, tüm insanlığı korusun” dedi.
 
ÜNİVERSİTE-BELEDİYE ARASINDA AFET PROTOKOLÜ HAZIRLANIYOR
Afetlere hazırlık çalışmaları kapsamında alanının uzmanları ve profesyonellerin tavsiyeleri ile hareket etmek istediklerini belirten Bülent Erdoğan; “Kendi müdürlüklerimiz ile bu çalışmaları yaparken; profesyonel anlamda tam donanımlı, işin ehli olan üniversitemiz bünyesindeki hocalarımızın desteği ve koordinesinde ilçemizde daha kurumsal ve profesyonel bir şekilde süreci yürütmek için Nisan ayında üniversitemiz ve belediyemiz arasında protokol yapacağız. Bu protokol ile deprem süreci ile ilçemizi daha profesyonel ve bilinçli bir şekilde hazırlamayı hedefliyoruz. Bu konu hepimizin önceliği diyerek toplantımıza katılan değerli hocamıza tüm Bigalı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

0D1713Ae 65E2 4455 90C8 2A6F3Fcb21E0
 
“BELEDİYEMİZ İLE PROTOKOL İMZALAYACAĞIZ”
ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı, Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler ise programda yaptığı konuşmada; “Ülkemizin öncelikli konularından bir tanesi afet potansiyeli yüksek olan kavramlardan bir tanesi depremdir. 6 Şubat ve öncesinde meydana gelen yıkıcı özellikli depremlerin hem ülke ekonomisine hem toplumsal etkileri açısından düşündüğümüzde; uzun süreçli travma etkisi yaratan olaylar olduğunu görüyoruz. Özellikle bu gibi konuların risklerini daha aza indirebilmek adına sadece yerel yönetimlerin değil; tüm paydaşların taşın altına elini koyması gerekiyor. Bunlar arasında üniversiteler de yer alıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak bizler de tüm afete yönelik çalışmaları desteklemek üzere; sayın başkanımızın daveti üzerine buradayız. Amacımız ileride yaşanabilecek; başta deprem olmak üzere tüm riskleri nasıl azaltabiliriz, şehrimizi, ilçemizi geleceğe nasıl hazırlayabiliriz, mevcut yapı stokumuzdaki eksikliklerimizi, denetimlerimizi giderme yolunda nasıl bir yol haritası çizmemiz gerekiyor konularında çalışmaları yapmak üzere Belediyemiz ve Üniversitemiz bir protokol ile bu çalışmayı hayata geçirecektir” dedi.

Bef90Bc1 9C14 4Cfd 9D66 4251Bb033140
 
“BİGA BELEDİYESİNİN AFETLERE HAZIRLIKLI OLDUĞU ANLAŞILIYOR”
Biga Belediyesi’nin deprem hazırlıkları ile ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Tolga Bekler; “Biga Belediyesi çok güzel bir çalışmaya imza atarak; afet konteynerlerini hızlı bir şekilde hayata geçirmiştir. Gördüğüm kadarıyla ekipman ve eğitim açısından Biga Belediyesinin depreme hazırlıklı olduğu anlaşılmaktadır. Gönül arzu eder ki; tüm bunlara ihtiyaç olmasın. Ama Türkiye gibi özellikle de depremlerin sıkça yaşandığı, etkilerinin olumsuz sürecinin daha uzun sürdüğü coğrafyalarda hazırlıklı olmak, her an olacakmış gibi tüm paydaşlarla hazır halde olmak hepimizin milli görevi olduğunu düşünüyorum. Bu etkinliğinde hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
Programa Biga Belediye Başkanı ve AK Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı, Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, Biga Belediyesi İtfaiye Müdürü Recep Tatlıdilli, Biga Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Şirin Turhan, Biga Belediye Afet İşleri Müdürü Engin Dönmez , AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, belediye meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları katıldılar.

(Haber Merkezi)

D7Bea06F 81Ff 462D B56A 1E6Da9120519

5Cd2A405 7322 422A Afd3 16B4093B003C

Çanakkale'ye gidenler dikkat! Çanakkale'ye gidenler dikkat!

E0E26267 1B12 4E9E Bacd 297081316Be0

4C7D1378 739E 491A 99B1 9597Df183C97

Editör: Ahmet Tunç