Biga'nın Karahamzalar Köyü'nde cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması hasadı gerçekleştirildi. Hasat programına Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ile birlikte Biga İlçe Tarım Fevzi Atmaca katıldılar.
Karahamzalar Köyü'nde Mehmet Yılmaz ve oğlu Ersan Yılmaz'a ait 5 dönüm arazide 180 ağaçlık cennet hurması hasadı gerçekleştirildi.
Doruk Gıda adına konuşan Ersan Yılmaz; "Cennet hurması kurusu, ceviz üretim-kurutma-paketleme yapıyoruz. Akdeniz bölgesinde yapılan hurma hasadı kurumsal olarak bölgemizde yok. Doruk Gıda olarak bölgemizde tek işletmeyiz. Hijyen ve yasal prosedüre uygun olarak halkımıza hizmet veriyoruz. Allah tüm üreticilerimize bereketli bol kazançlar versin. Bizler davetimize katılan Biga Kaymakamımız Erdinç Dolu'ya, Biga İlçe Tarım Müdürümüz Fevzi Atmaca'ya ve basın mensuplarımıza çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.
Cennet hurmasının ana vatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde ise yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Karadeniz’in yanı sıra Hatay ve Adana’da da üretimi yapılıyor. Cennet hurması vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin. İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor.
Cennet hurmasının faydaları
  • Cennet hurması, mide sorunlarına iyi geliyor. Özellikle gastrit sorunu olanlara tavsiye ediliyor.
  • Tam bir bağışıklık güçlendirici olarak anılıyor. Vücudu özellikle kış aylarında yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyor. Mikroplarla savaşıyor.
  • Cennet hurması yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği ile göz sağlığına da yarar sağlıyor. Yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen göz hastalıklarına karşı koyuyor.
  • Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için de birebir. Cennet hurmasının tansiyonu ve kolesterolü düşürme özelliği bulunuyor.
  • Kansızlık tedavisinde kullanılıyor.
  • Cennet hurması, bağırsak iltihaplanmalarını tedavi ediyor. Düzenli kullanıldığında ishali gideriyor.
  • Yüksek bir lif kaynağı olan cennet hurmasının 100 gramında 3,6 oranında lif bulunuyor. Meyve, yüksek lif içeriği sayesinde kilo verme sürecini de kolaylaştırıyor.
  • Cennet hurması, önemli bir C vitamini deposudur. 100 gram cennet hurması, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 13’lük kısmını karşılıyor.