23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kıspet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı'nda çeşitli gösteriler ile kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve Belediye Başkanı Bülent Erdoğan öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı ve halkı selamladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından öğrenciler hazırladıkları gösterileri sundu. Kutlama programında Biga Fenerbahçeliler Derneği adına yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan ve Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Avukat Arda Bozkurt tarafından bisiklet hediye edildi.

"CUMHURİYET YOLUNDA ATILMIŞ BÜYÜK BİR ADIMDIR"

Törende konuşan Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen; "Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününü, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 103'üncü yıldönümünü kutluyoruz. 23 Nisan 1920 günü cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarih ile başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak Türk milletinin ufku açılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza çocuk bayramı olarak armağan etmiştir. Bu yönüyle de dünyada eşsiz bir lider olduğunu bir daha göstermiştir. Türk milleti, cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup muhafaza edecektir. Millet olarak amacımız akıl ve bilim ışığında ilerleyerek çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur. Başta Bigalı çocuklar olmak üzere tüm çocuklarımızın, milletimizin ve dünya çocuklarının bu müstesna bayramını tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.  

“Orman Yangınlarına Karşı Dikkatli Olalım!” “Orman Yangınlarına Karşı Dikkatli Olalım!”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programına Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Enda Altun, Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, öğrenci ve öğretmenler ile vatandaşlar katıldı. Tören gösterilerin ve ödül programının ardından sona erdi.

KAYMAKAM DOLU'DAN BAYRAM KUTLAMASI

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103'üncü yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kaymakam Dolu mesajında; "Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş bu önemli gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından millet egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan çocuklara armağan edilmiştir. Geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek, kendi başına karar verebilen, kendine güvenen, donanımlı, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve hedefimizdir. Çocuklarımıza düşen görev ise bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan ve başarılı fertler olmaktır. Bu görevi en güzel şekilde yapacaklarına ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacaklarına olan güvencimiz tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurucu üyelerini rahmet, minnet ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Resmi törenin ardından Biga Belediyesi'nin Belediye Meydanı'ndaki çocuk etkinlikleri başladı.

(Haber: Ahmet Tunç)IMG_4514IMG_4511IMG_4501IMG_4499IMG_4468IMG_4456IMG_4450IMG_4445IMG_4429IMG_4425IMG_4419IMG_4417IMG_4415IMG_4412IMG_4407

Editör: Ahmet Tunç