Biga doğumlu Müjgan ve Mehmet Özgören'in kızı Ayşe Selin Özgören Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu. Özgören'in iki fakülteden de birincilikle mezun olması takdir topladı.

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Köylü milletin efendisidir' sözünü tekrarlayan 22 yaşındaki genç mühendis Özgören, üretimin öneminden bahsetti. Tarım ve üretime hizmet edecek olmanın onurunu taşıdığını söyleyen Özgören'in konuşması alkış aldı.

Hem Ziraat Fakültesi birinciliği, hem de Gıda Mühendisliği bölüm birinciliğiyle mezun olan Ayşe Selin Özgören, kürsü konuşmasına önce ailesine, hocalarına ve arkadaşlarına teşekkür ederek başladı.

Bir yılı hazırlık olmak üzere 5 yıl önce üniversite eğitim hayatına başladığı günlerde en büyük hayalinin bugün bu kürsüde bu konuşmayı yapmak olduğundan bahseden Özgören; kolay olmasa da bu başarıyı çok çalışarak kazandığını söyledi.

Birincilik konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan başarılı genç mühendis Özgören; "Mesleğim adına çok gururluyum. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ziraati, milli eğitimin temeline oturtmuş ve 'köylü milletin efendisidir' diyerek çiftçiye olan saygısını belirtmiş ve sanayiyi desteklemiştir. Ben gıda mühendisi olup bu zincirin bir parçası olarak ülkeme hizmet edeceğim için büyük onur duyuyorum. Ayrıca ziraatin önemini tüm dünyayı etkisi altına alan Covit 19 pandemisi  döneminde de bir kez daha görmüş olduk. Yaşadığımız bu süreç hepimize insanlığın global olarak gıda güvenilirliği sorunu olduğunu gösterdi. Bizlere bu noktada çok büyük iş düşüyor. Her birimiz mesleğimizin onurunu yükseltmeye, yaptığımız işin ekip çalışmasını gerektirdiğini bilerek birbirimize destek olmalı ve toplumu bilinçlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Mezuniyet töreni sonrası genç mühendis ailesi ve arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Eğitimde yeni farkındalık: Yerel okuryazarlık Eğitimde yeni farkındalık: Yerel okuryazarlık

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

hjçvmjk

gfhjklç

dfgnhjk

Editör: Ahmet Tunç