Çanakkele'nin merkeze bağlı köylerinden Kemalköy yakınlarında çıkan yangın kontrol altına alındı.

Çanakkele'nin merkeze bağlı köylerinden Kemalköy yakınlarında çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangına ilk müdahaleyi köylüler yaptı.

Çanakkale genelinde okullar 1 gün tatil edildi Çanakkale genelinde okullar 1 gün tatil edildi

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de yangına saat 14.32'de havadan ve karadan müdahale etmeye başladı. Ancak yangın, rüzgarının etkisiyle kısa sürede büyüdü ve ormanlık alana sıçradı. Yangına 1 amfibik uçak ve 6 helikopter havadan, 22 arasöz ile çok sayıda işçi ise karadan müdahale etti.

Helikopterler yangın bölgesine yakın olan Atikhisar Barajı'ndan su alarak birçok kez alevlere sorti yaptı. Yaklaşık 2,5 saat süren müdahale sonucunda yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları ise sürüyor.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, "Saat 14.20'de, bölge müdürlüğümüze gelen yangın ihbarı üzerine, Kemalköy köyünde bir ziraat arazisi üzerindeki yangına ekiplerimiz 14.32'de müdahale etti. Yangında 1 uçak, 6 helikopter, 22 arazöz, 140 işçi ve 10 mükellefle müdahale ettik. Civardaki kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra belediyelerin itfaiye ekipleri de seferber oldu. Bu yangın sahasında şu ana kadar bizim tespitimiz yaklaşık 2 hektara yakın bir orman alanı, 8 hektarlık da ziraat arazisi ve anız zarar gördü" dedi. Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç da yangınlarla ilgili uyarıda bulundu ve vatandaşları dikkatli olmaya davet etti. Müdür Tunç yaptığı açıklamada; "Çarşamba gününden itibaren 4 gün şiddetli poyraz beklenmektedir. Rüzgarın yer yer 35-40 km/saati bulacağından ve hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörüldüğünden orman yangınlarına karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir. Vahşi piknik, mangal, açık alan, temizlik vb bitki yakılmaması hususunda vatandaşların gerekli duyarlılığı göstermesi, görülen en küçük dumanın alo 177 ye bildirilmeleri kamuoyuna duyurulur" ifadelerini kullandı.