İlçemiz Biga yıllardır bölgenin spor vitrininde. Her branşın finalinde Biga izini görmek mümkün. Çanakkale'ye spordaki ulusal başarıları Biga ve Biga'lılar getiriyor.

Doğa sporları tutkunlarından yeni bir girişim... Doğa sporları tutkunlarından yeni bir girişim...

Örneğin futboldan başlayacak olursak; Çanakkale ilinin şuan en üst seviyede oynayan kulüpleri Bigaspor ve Bozcaadaspor. Biri Biga takımı, diğerinin belkemiğinde ise 2 Bigalı futbolcu var.

Çanakkale'nin yerel ligine baktığımızda, Süper Amatör Ligin 12 takımından 3'ü Biga takımları; Adaspor, Karabiga Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü ve Gümüşçayspor. Zaten 4'te 1'ini Biga takımları oluşturuyor. Diğer takımların kadrolarına bakıldığında ise illa Bigalı futbolcu olduğunu göreceksiniz. Profesyonel liglerdeki takımların altyapılarında ise yine Bigalı çocuklar göz dolduruyor.

Hatırladığım kadarıyla basketbol branşında son yıllarda başarıları yine Biga getirmişti. 2012-2013 sezonunda Bigaspor, Kadın Basketbol 2. Ligi’nde Çanakkale'yi temsil etmiş, Karabigalı kızlar da sonraki dönemde Türkiye Birincisi olmuşlardı. Voleybol branşına bakıldığında yine Biga imzası görmek mümkün.

Çanakkale'yi Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde Çanakkale Belediyespor ve Kale 1957 temsil etmesine rağmen, Çanakkale'nin Kadınlar 2. Ligi’ndeki tek temsilcisi yine Biga takımı Çiçeklidedespor Kulübü. Okul sporlarında ise Çanakkale'yi ya Biga temsil eder ya da Çanakkale finalistinden biri mutlaka Biga'dır. Atletizmde son yıllarda Biga Ortaokulu'nun başarısı göz ardı edilemez. Tabi öğrencilerimiz kadar öğretmenlerimiz de başarılı.

Bu yıl ilki düzenlenen Öğretmenler Kupası'nda öğretmenlerimiz erkek futsal, kadın voleybol ve erkek masa tenisi branşlarında finallerde de başarı elde ettiler, şampiyon olarak Çanakkale'yi ve Biga'yı Kocaeli'de temsil etme hakkı kazandılar. Biga'da futbolda kulüplerin toplamında 1000'e yakın lisanslı sporcu var ancak bu kadar sporcuların rahat bir şekilde antrenman yapacak yerleri yok. Koca ilçede sadece 1 stadyum var. 1 diyorum çünkü 18 Eylül Stadı'nın hali içler acısı. Yedek kulübelerinde ateş yakılmış, teller kırılmış, suni çim ise berbat halde.

Resmi bir müsabaka verildiğinde zeminden kaynaklı sakatlıklar olursa şaşırmam ama takımlarımız maalesef hala orada antrenman yapıyor. Yaş gruplarına ayrılan sporcular sahayı ortadan ikiye bölerek çalışıyorlar. İlyas Bayram Stadyumu'nda ise saat 15:00'te Bigaspor ile başlayan antrenman mesaisi, Adaspor, Karabiga ve Gümüşçay ile devam ediyor. Gün içinde sürekli faal. Hiç boş kalmıyor. Hal böyle iken halk spor yapacak yer bulamıyor.

Potansiyelimiz var ama yerimiz yok. Basketbol'da ise henüz bir tesisimiz yok. Sokak basketbolundan ötesini yapabilmiş değiliz. 2 kapalı spor salonu var ancak voleybol filesi gerili. Zeminler de çok iyi değil. Zaman zaman onarım gördüler. Atletizm dalında başarılı gençlerimiz var ama tesisimiz yok. Gençler İlyas Bayram Stadyumu’nda koşmaya devam ediyor.

Spor 3-4 daldan ibaret değil, belki içimizden diğer branşlarda son derece başarılı olabilecek gençler çıkacak ama yer yok. Çalışmaya alan yok. Hentbol'a meraklı olanlar varsa bile oynayamıyor çünkü saha yok yer yok. Tenis kortu var 3 tane. Biri Şehir Parkı’nda, biri İçdaş Kapalı Spor Salonu bahçesinde, diğeri ise Havuz Kafe’de. Ancak Havuz Kafe’de verimli bir şekilde dersler devam edebiliyor.

Biga İlçe Spor Koordinatörü Kemal Yasin Yılmaz elden geldiğince emek harcıyor. Ancak kortun bakımı konularında destek alabildiğini sanmıyorum. Son yıllarda bisiklet konusunda ciddi bir farkındalık hareketi başladı. Özellikle Ahmet Zeren başta olmak üzere bir grup azınlığın başlattığı spor, şimdi kitlelerce benimseniyor. Ancak bisiklet yolları konusunda herhangi bir çalışma duymadık. Biga, spor dallarında bu kadar başarılı iken neden profesyonel tesisler yapılmıyor? Bence Biga'ya imkan verildiğinde daha büyük başarılar gelecektir. Yeter ki gençlerimize gerekli imkanı verelim.

Bigalı gençlerin nasıl başarılı olabildiğini, yeterli imkanlar ve destekler verildiğinde neler yapabileceğini hayal bile edemezseniz. Basketbol sahası olmayan Karabiga’da, beton zeminlerde antreman yaparak, gece karanlığında çalışarak Türkiye şampiyonu olan kızlarımızı ne çabuk unuttunuz… 3-5 oy fazla almak için seçim meydanlarında ortaya atılan vaatler arasında yer alan spor ve tesisleşme konusu, çok çabuk unutuluyor.

Gençler ve çocuklar kağıt üzerinde önemli iken, bir atkı, bir küçük şapka parası vermeye bile isteksiz görünen siyasilerden sıkıldık. Biga'ya spor tesisi şart! Biga’da planlı bir tesisleşme şart! İlgili kamu kurumlarına, ilgili spor kulüplerine, ilgili sporseverlere çağrımdır: Biga’da büyük bir çalıştay gerçekleştirilsin. Biga’nın gelecek spor vizyonu belirlensin. Biga’nın gelecekteki spor hedefleri ortaya koyulsun. Biga’nın spor alanında tesisleşme sorunları konuşulsun ve planlansın. Biga’nın çocukları, gençleri sahipsiz ve hedefsiz kalmasın.

(Haber: Biröz Tazıcı)

 

Editör: TE Bilisim