CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 2024 yılı bütçe görüşmelerinde genel kurula seslendi.

Güneşhan hazırlanan bütçeye tepki gösterirken; “2012 yılında kurulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun iki temel görevi var; birincisi uluslararası standartlarla uyumlu Türkiye muhasebe ve denetim standartlarını oluşturmak ve yayımlamak, ikincisi ise bağımsız denetimde uygulama birliğini, gerekli güveni ve kaliteyi sağlamak üzere bağımsız denetim alanında kamu gözetimi yapmak. Peki, bu kurum neyi yapmamış? Öncelikle denetim hizmetlerinde uygulanacak ücret tarifelerini belirlememiş. Mevzuat hükümlerine bakıldığında, denetim ücretine yönelik olarak kurum tarafından ücret tarifesinin en azından bir kez belirlenmesinin zorunlu olması gerekirken bu görev hiç yerine getirilmemiş. Bakın, o kadar temel bir görev ki siz bunu belirlemediğiniz takdirde ilkeleri nasıl uygulayacaksınız, ücret belli olmadığı durumda neye göre denetimleri gerçekleştireceksiniz” tepkisini gösterdi.

“AKP TARZI YÖNETİM: KADRO ŞİŞİRİLSİN, HİÇBİR İŞ YAPILMASIN”

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun görevini yapmadığını ifade eden Güneşhan; “Açın 2022 Sayıştay Raporu'nu, 2021'de yayımlanan Sayıştay Raporu'nda da aynı şeyler yazıyor, geriye doğru gidin, diğer yıllar da aynı böyle; asli görevini yerine getirmediği bizzat Sayıştay raporlarında yazıyor. 2020 yılında 123 olan çalışan sayısı 2021'de 2.012'ye yükselmiş, neredeyse yüzde 100 artmış ama en temel görevler yerine getirilmemiş. Tam AKP tarzı yönetim biçimi de bu şekildedir; kadro şişirilsin ama hiçbir iş yapılmasın. Devasa binalar, lüks makam araçları, şaşaalı makam odaları, yüksek maaşlar; oh, ne âlâ, her şey güzel, hayat güzel onlara, görüntü tam, itibardan hiç tasarruf edilmiyor değerli arkadaşlar. İş üretiliyor mu? İş de üretilmiyor, sakın onu da beklemeyin. Bağımsız idari otoritelerin saltanatı tıpkı saray gibi, hiç azalmıyor, her yerde küçük saraylar yaratılmış, onlar bir biçimde varlığını ve şatafatını sürdürüyor” dedi.

“HİÇ BİR SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN 8,7 MİLYON İŞÇİ VAR”

Türkiye’de kayıt dışı çalışan işçi sayısının Avrupa’nın en yüksek rakamı olduğuna dikkat çeken İsmet Güneşhan; “Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan yani kayıt dışı çalışan kişi sayısı 8,7 milyon, bugün Türkiye'de yüzde 31,9'luk kayıt dışı istihdam söz konusu. Bu, Avrupa'daki en yüksek rakamdır. Benzer biçimde, tarım sigortacılığında da çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Muafiyet oranlarının ve pirim bedellerinin yüksek bulunduğu kontrol edilemeyen kuraklık, dolu, don, fırtına ve sel gibi risklerin yanında hastalık ve zararların istilası gibi kontrol edebilen risklerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde yeterli desteğin verilmediği koşullarda maalesef, bugün, burada, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunu konuşuyoruz. Her iki kurumun da en temel ortak özelliği, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu yansıtmasıdır. Asgari ücreti 2024 yılında sadece 1 kez artırmayı düşünen iktidar acaba kayıt dışı çalışanlarla ilgili nasıl bir düzenleme öngörüyor? AKP iktidarı ayakları yere basmayan ve hayal ürünü politikalarını uygulamaya devam ediyor. Bu politikaların temel amacı ise sarayı ve bir avuç yandaşı mutlu etmek. Yani bunları gerçekleştirmek için her yol mubah” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

“BU POLİTİKALARIN TEMEL AMACI SARAYI VE BİR AVUÇ YANDAŞI MUTLU ETMEK”

İktidara yönelik eleştirilerine devam eden Güneşhan; “Dış politikadan eğitime, ekonomiden hukuka, her alana şöyle bir bakalım. Yüzlerce olumsuz örnekleri hep beraber görüyoruz. Bildiğiniz gibi, en son, Somali Cumhurbaşkanının oğlu bir yurttaşımızı öldürüyor. Ne hazindir ki daha önce de örneklerini gördüğümüz şekilde serbest bırakılıyor. Eline kolunu sallayarak ülkemizden kaçıyor. Şimdi buradan iktidara seslenmek istiyorum: Acaba bunun karşılığında ne verdiler, siz ne aldınız? Kaşıkçı olayında Suudilerden ne aldığınızı hepimiz çok iyi biliyoruz. ‘Bu can bu bedende olduğu müddetçe bırakmam.’ dediğiniz Papaz kaçtı. Gördüğümüz o ki can da o bedende ruh da o bedende. Ama Trump tehdit edince mal varlığı açıklanmasın diye Papazı kendi ellerinizle teslim ettiniz. Bundan dolayı, ayrım çok açık ve net. Bu bütçe, Somali Cumhurbaşkanının oğlu ve onu koruyup kollayanların bütçesidir. Bu bütçe de motokuryeler, emekçiler yok. Özetle, bu bütçe ‘Padişahım çok yaşa.’ diyenlerin ve kendini padişah sananların bütçesidir” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç