Çanakkale siyasetinde yaşanan ve iktidar ve muhalefet belediyelerine farklı uygulama eleştirileri getirilen tartışmalar Biga'ya kadar uzanmıştı.

CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk'ün paylaşımı sonrası dün sert bir açıklama yayınlayan Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, konuyu yargıya taşıyacağını söylemişti. CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk'ten Başkan Pastırmacı'ya yanıt geldi. Siyasilerin kamuya açık mektuplaşmalarında yeni raunda geçilirken; "Erdemli yönetici sorumluluktan kaçan değil halkına hesap verendir" ifadelerini kullanan Öztürk, Başkan Pastırmacı'ya da sorular yöneltti.

"TALİHSİZ AÇIKLAMAYI ÜZÜLEREK TAKİP ETTİM"

Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı'yı gerçekleri saptırmakla suçlayan Öztürk; "AKP Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı'nın dün akşam sosyal medya aracılığı ile yaptığı talihsiz açıklamalarını şaşkınlık içerisinde üzülerek takip ettim. Sayın başkanın gündeme gelmek ve başkanı olduğu Gümüşçay Belediyesinden kaybolan Milyon Liralardan kendini sorumluluğunu üzerinden atmak için şahsımı karalamaya, en acısıda onur kırıcı cümleler ile ailemi küçümsemeye çalıştığı ve gerçekleri saptırdığı açıklamayı esefle kınıyorum" dedi.

"ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM"

Başkan Pastırmacı'ya seslenen ve ailesinden özür dilemeye davet eden Başkan Öztürk; "Benim soyum da belli, ailemin bu memlekete yaptığı hizmetler de gün gibi ortada. Dediğiniz gibi, yaşadığımız bu şehirde herkes sizi de tanır bizi de çok iyi bilir. Sülalem; Biga'da ticaretin en üst seviyesinde yüzlerce kişiye ekmek veren, ilçemize katma değer sağlayan, hizmet eden, devletimi ve milletini seven, vergisini ödeyen, namuslu ve dürüst insanlardır. Siz, rahmetli babamı da, beni de, ailemi de çok iyi tanırsınız. Bunları bildiğiniz halde onur kırıcı cümleler ile şahsımı iftiracı olarak adlandırmanızı ve ailelerimizi açıklamanıza karıştırmanızı size hiç yakıştıramadığımı ifade etmek isterim. Bu talihsiz ve çirkin açıklamanızdan dolayı sizden acilen ailemizden özür dilemenizi rica ediyorum ve bekliyorum" ifadelerini kullandı.

"BENİ MAHKEMEYE VERMEKLE TEHDİT ETMİŞSİNİZ"

Başkan Pastırmacı'yı hesap vermekten kaçmakla suçlayan Öztürk; "Şahsınıza iftira attığımı söyleyerek beni mahkemeye vermekle tehdit etmişsiniz. Ya okuduğunuzu anlayamamışsınız ya da şahsıma karşı bu güne kadar içinizde beslediğiniz ve bu talihsiz açıklamanız ile ortaya çıkardığınız bir kin veya kuyruk acınız var. Öyle ki, başkanı olduğunuz belediyede kayıp milyonlar ulusal medya dahil tüm basında çıkmışken, isminiz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dahi zikr edilirken, hiçbir kişiye ya da kuruma laf etmeyip şahsıma saldırıp bir de üzerine beni iftiracı olarak kamuoyuna önüne atmanıza ben anlam veremedim. Kendi ikbal ve geleceğiniz için şahsımı karalayarak itibar suikastı yapmanızı, abi dediğim size yakıştıramadım. Şunu bilmenizi isterim ki; ben ne iftira atarım ne de sizin gibi menfaatim için siyaseten sorumlu olduğum halkımıza hesap vermekten kaçarım. Her zaman başım dik alnım ak gezerim. Siyaseti kişisel hırs ve koltuk sevdası için değil kıymet verdiğim halkım ve çocuklarımızın geleceği için yaparım. Halkımıza karşı sorumluluklarımı yerine getiremezsem onurumla görevimi bırakırım" dedi.

BAŞKAN PASTIRMACI'YA SORULAR YÖNELTTİ

İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi

Gümüşçay Belediyesi'nde halkın paralarına sahip çıkmadığını iddia eden Öztürk; "Üç dönemdir Gümüşçay'da yaşayan hemsehrilerimin oyları ile başkanlık görevini yürüten bir kamu görevlisi olarak size sormak istiyorum. Açıklamanızda kendi ağzınızla itiraf ettiğiniz üzere; 10 yıl boyunca sorumlu olduğunuz, her alımda ve kararda imzanızın bulunduğu Gümüşçay Belediyesi'nin kasasından milyonlarca lira zimmete Ggeçirilirken siz ne yapıyordunuz? Vatandaşın size verdiği ve belediye başkanı olarak sorumluluğu sizde olan paraların denetimini neden ve niçin yerine getirmediniz? Attığınız imzaları mı okumuyorsunuz yoksa okur yazarlığınız mı yok? 10 yıl boyunca uyuyor muydunuz yoksa siz de mi kandırıldım diyeceksiniz? Uzun zamandır Gümüşçay beldemize hizmet eden belediye başkanı olarak halkın cebinden çıkan ve sorumluluğu sizde olan kayıp milyonlar için Gümüşcay halkına açıklama yapıp, hesap verdiniz mi? Halka hizmet için harcanması gereken milyon liraların ortadan kaybolmasından dolayı sorumluluk duygusu taşımadığınızı açıklamalarınızdan anladık ancak merak ediyorum yaşlıların, hastaların ve hatta yetimlerin hakkı olan kayıp milyonlar için hiç mi vicdan azabı duymuyorsunuz? Belediye başkanı olarak şeffaf olup halka hesap vermesi gereken şahsınızın belediyecilik anlayışı bu mudur?" sorularını yöneltti.

VEFA SALMAN'I ÖRNEK GÖSTERDİ

Açıklamasında Yalova Belediye Başkanı iken görevden el çektirilen Vefa Salman'ı örnek gösteren Başkan Öztürk; "Son olarak partisi farketmeksizin, aklıselim, vicdan sahibi tüm hemşehrilerime sormak istiyorum. Partimizden Yalova Belediye Başkanlığı görevini yürütürken; kendisinden habersiz, bir kaç belediye çalışanının yaptığı usulsüz işlemlerden dolayı 'denetim görevini ihmal' suçuyla görevden uzaklaştırılan belediye başkanımız Vefa Salman örneği önümüzde dururken, Gümüşçay Belediyemizden milyonlarca liranın hortumlandığını 10 yıl sonra fark eden ve ben şikayet ettim diyerek övünen sayın başkan 'denetim görevini ihmal' etmiş midir, etmemiş midir? Kanunlar kişilerin bağlı bulunduğu partilere göre mi uygulanmaktadır? Takdir kıymetli Bigalı hemşehrilerimindir!" ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç