Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün soruşturma kapsamında görevden geçici olarak uzaklaştırılması sonrasında yalnız bırakılmadı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek başta olmak üzere Çanakkale CHP İl Başkanı ve yönetimi, İl Disiplin kurulu üyeleri, CHP’li Belediye Başkanları Çan’a giderek Bülent Öz’e destek açıklamasına katıldılar.

Çan’da bulunan Menderes Parkında düzenlenen basın açıklamasında ilk konuşmayı CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural yaptı. Türkiye’de hâlihazırda çok büyük sorunlar varken; İktidarın CHP’li belediye başkanları ve İl Yöneticilerini yargı yolu ile baskı yapılmasının, görevden el çektirilmesini kabul edilemez olduğunu söyleyen Ural; “Ülkemizde ekonomi çok zor koşullarda, tarım bitme noktasına gelmiş durumda, işsizlik had safhada. Bütün bunlar böyleyken iktidarın CHP’li belediyelerimize olan baskısı saldırı haline gelmiş durumdadır. Bugün burada bulunma nedenimiz Çan’da yürütülen bir soruşturmanın siyasallaşması doğrultusunda gelen durumu kamuoyu ile paylaşmaktır” dedi.

“MAALESEF YARGI AKP’YE HİZMET EDER DURUMDADIR”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ise yaptığı konuşmada; Bülent Öz hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan görevden el çektirildiğine dikkat çekti. Ceylan açıklamasında; “Başkanımız Bülent Öz’e destek için bir araya geldik. Yaşananlar tamamen bir hukuksuzluktur, daha öncesinde biliyorsunuz AKP’li Başkan döneminde müfettiş raporuyla tespit edilmiş bir duruma rağmen İçişleri Bakanı bu dosya için soruşturma izni vermemişti. Daha az hatta doğru düzgün bir delilin olmadığı bir dosya için şuanda başkanımız görevinden uzaklaştırılmıştır. Bu durum bile yargının ne kadar siyasallaştığının, bağımsız olmadığını göstermiştir. Maalesef yargı şuan AKP’ye hizmet eder durumdadır, bizlerin istediği ise adalettir. Bizim sevdamız da ülkümüzde bu ülkeye adaleti getirmektir. İnşallah getireceğiz. Bizler, hiçbir CHP’li milim geriye adım atmayacaktır. Yapılan her türlü baskıya rağmen hiçbir CHP’li geri adım atmayacaktır. Çünkü bizler kökenimize Kuva-i Milliye’den almaktayız. Bizler vatanını milletini seven dürüst insanlarız. Bizlere atılan hiçbir çamur üzerimizde duramaz, durmayacaktır. Başkanımız kendisine verilen emaneti korumuştur, inşallah dava sonrasında da aklanarak emanetinizi korumaya devam edecektir. Çanlıların demokrasi tercihine hep birlikte sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

286371647_564235568597146_364232068574501410_n

“BÜLENT ÖZ HAKKINDA İDDİANAME BİLE YOK”

CHP’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale milletvekili Muharrem Erkek ise yaptığı konuşmada Bülent Öz hakkında iddianame bile olmadığına dikkat çekti.

Erkek yaptığı konuşmada son yıllarda artan hukuksuzluklara dikkat çekerek; “Son dönemde adaletsizlikler o kadar büyüdü ki. Aslında bu son kararla Çan’ın seçilmiş son belediye başkanı Bülent Öz görevden uzaklaştırmadılar, Çan Halkının, seçmeninin tercihine iradesine büyük saygısızlık yaptılar. Seçimle gelen seçimle gider. Henüz Bülent Öz ile ilgili bir iddianame bile yok ortada. Gerçeğin üzerini hiçbir güç örtemez. Bülent Öz’ü de Çan halkı zaten çok iyi tanıyorlar” dedi.

“BİZLERİN EVLERİNDE AYAKKABI KUTUSU OLMAZ”

Bülent Öz ve belediye çalışanlarının evlerinin Sabahın köründe polis tarafından basılarak gözaltına alınmasına bir kez daha tepki gösteren Muharrem Erkek; “Elimde tuttuğum Sayın Bülent Öz’ü görevden uzaklaştırma kararıdır. Hemşerimiz Muhterem İnce’nin de kararda imzası var. Hemşerimiz kendisi ama Çan Halkının iradesini gasp etmekten de geri kalmıyor. Ve Süleyman Soylu’nun oluru var. Bu belgede ne yazıyor biliyor musunuz; Bülent Öz’ün ihtilaf içerisinde olduğu kişilerin iddiaları yazıyor. Ondan sonra da diyor ki; “soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırıyoruz.” Sağlıklı bir soruşturma ve inceleme yapılabilmesi için. Aynen bu ifadeler yazıyor. Bülent Öz’ün sabah evini basıp evini aradınız, belediyeyi bastınız belediyeyi aradınız. Hiç bir şey bulamadınız. Bizlerin evlerinde ayakkabı kutuları olmaz, bizim hiç birimizin offshore hesaplarımız para transferlerimiz olmaz, merak etmeyin. Ama sizler öyle bir ahlaksızlığın ve çürümüşlüğün içerisine düşmüşsünüz ki.. Buradan Cumhuriyet Savcılarımıza da sesleniyorum; sabah 6‘da seçilmiş Belediye başkanını evinden çoluğunun çocuğunun yanında gözaltına aldırmak nedir? Sizler nasıl hukukçularsınız? Bende 20 yıl ceza avukatlığı yaptım, davet etseniz seve seve gelir ifade vermeye. Belediyedeki tüm evrakları aldınız hiç bir şey bulamadınız. Tüm ihale dosyalarını aldınız bütün tanıkları da dinlediniz bu saatten sonra neyi engelleyebilir Belediye Başkanımız? Zaten bütün delil ve be evrakları toplamışsınız” dedi.

286384300_564235698597133_5576288088765345425_n

“MUHTEREM İNCE ANAYASA MAHKEMESİNE GİTMEK İSTİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkaleli olan Muhterem İnce’nin bu hukuksuzluğa imza atarak Sayıştay Kontenjanından Anayasa Mahkemesi üyeliğine gitmek istediğini iddia ederek; “Hemşerimiz Muhtarem İnce Sayıştay üyesi seçildi biliyorsunuz. Hülle ile Anayasa Mahkemesi reisi yapacaklar. İrfan Fidan olayını hatırlayın; Sezgin Baran Korkmaz dosyasından Yargıtay’a üye seçtirdiler. Yargıtay da daha bir dosyanın kapağını açmadan Yargıtay kontenjanından Anayasa Mahkemesine gitmişti. Beyefendi de Sayıştay kontenjanından gidecek. Gidecek orada Anayasa Mahkemesinde bizlerin haklılığını savunacak, haklarımızı koruyacak hak ve özgürlükleri. Seçme ve seçilme haklarını koruyacak, masumiyet karinesi gibi. Ama bu işler öyle kolay değil; hukuk görevini kötüye kullananları, yasanın verdiği yetkiyi kötüye kullananları sonuna kadar takip eder. Bunları da takip edecek. Bunları neden söyledim; Anayasa da ne diyor ‘Suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” nokta. Kelime kelimesine böyle yazıyor” dedi.

“MEMLEKETTE NE KADAR ÇOK SARAY SOYTARISI VARMIŞ”

Bülent Öz hakkında iddianame bile hazırlanmamışken suçlu ilan edilmesine de tepki gösteren Muharrem Erkek; “Memlekette de ne kadar çok Saray Soytarısı varmış. Gerçekten üzülüyor insan, daha yargılama başlamadan herkes suçlu ilan etti. Daha yargılama başlamamış, belki beraat edecek. Bu beyefendi de Anayasa Mahkemesi üyesi olacak, bizlerin haklarını koruyacak, kollayacak. Daha ortada mahkeme kararı yok, iddianame yok. Müfettiş raporu bile yok ortada. Ara bir rapor vermiş müfettiş de herhalde çok baskı gelince dayanamadı, bir şeyler yazmak zorunda kaldı ama Belediyeyi de inceliyor inceliyor bir şey bulamıyor. Yok çünkü ortada bir şey. Ödemelerinde sıkıntı yok, kamu zararı yok. Efendim kuzeninde Bülent Öz destek almış mı? Madem Bülent öz ile kuzeninin arası çok iyiydi kuzeni o zaman neden gidip şikâyetçi olmuş? Efendim şuandan 3 bin lira almış mı? İddialar da bunlar” dedi.

“AKP’Lİ BAŞKAN HAKKINDA NEDEN 3 YILDIR YARGILAMA İZNİ VERMİYOR”

Çan’da uzun süre belediye başkanlığı yaptıktan sonra 2019’da seçimleri kaybeden AKP’li Abdurrahman Kuzu’nun hakkında hazırlanan müfettiş raporunda 2018 yılında 2 milyon 668 Bin TL’lik kamu zararı oluşturulduğunun tespit edildiğini buna rağmen İçişleri Bakanı tarafından soruşturma izni verilmediğini hatırlatan Muharrem Erkek; “Milletvekili arkadaşımda bahsetti; İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin tespit ettiği 2 milyon 668 bin 550 TL kamu zararı var tespit edilmiş. 27 Şubat 2018 tarihli satış işlemi nedeniyle. O günün dolar kuruyla 700 bin dolar yapıyor. Bugünün 12 Milyon lirası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu kamu zararı ile soruşturma izni verdi mi? İzni vermemiştir, kendisi çok soylu davranışlar sergileyen birisidir kendisi. İçişler bakanı değil; Suçişleri bakanı. Seni kim açığa alsın? 1 sene oldu; sen İçişleri Bakanısın televizyonda, milletin huzurunda ‘Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçi var. İsmini savcılara vereceğim’ dedin, 1 sene oldu. Seni bekliyor Cumhuriyet Savcısı isim bekliyor hala. Veremezsin, çünkü sende vesayet altındasın. Bunların hepsi; işte Muhterem İnce’si, Süleyman Soylu’su bunlar sarayın emir kulları olmuşlar. Onlar sanıyor ki; saray hep orada duracak. Gün gelecek, devran dönecek, herkes hukuk önünde hesap verecek. Bizler yalnızca ve yalnızca hukuka bağlıyız” dedi.

“RÜŞVET VE İHALE YOLSUZLUĞUNDAN CEZA ALAN BAŞKANLARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ”

Konuşmasında İçişleri Bakanını da hedef alan Muharrem Erkek; hukuksuzluklara örnek göstermek için İki AKP’li Belediye Başkanını hatırlattı. Erkek; “Buradan Savcı ve Hâkimlere de seslenmek istiyorum; sizlerin tek bir efendisi vardır o da hukuktur. Bu siyasi baskıların altında artık ezilmeyin. Seçilmiş bir belediye başkanı bir yargı kararı olmadan görevden uzaklaştırılamaz. Yargılanır, hüküm giyer başımızın üzerine. Bir mahkemeden alıntı yapmak istiyorum. Çok sanıklı bir dosya hakkında mahkeme karar vermiş. İki sanık hakkında da birinde ihaleye fesat karıştırmaktan diğerinde de rüşvet almaktan ceza vermiş. Bu iki sanıkta belediye başkanı. Mahkeme kararında şöyle diyor; iki AKP’li belediye başkanı hakkında “Sanıklar hakkında verilen mahkûmiyet kararının kesinleşmesi beklenmeksizin İçişleri Bakanlığına gereğinin takdir ve ifasında bulunulması için..” mahkeme İçişleri Bakanlığına başvurdu gereği yapılsın diye. Suç İşleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı bu iki AKP’li başkanı makamına birlikte poz verdiler. Biri ihaleye fesat karıştırmaktan diğeri rüşvetten ceza almış iki AKP’li Belediye başkanıyla” dedi.

“CHP’LİLERLE İLGİLENMEYİ BIRAK UYUŞTURUCU SORUNUNU ÇÖZ”

Türkiye’de uyuşturucu baronlarının elini kollunu sallayarak gezdiğini, uyuşturucu ticaretinin okul önlerine kadar indiğine dikkat çeken Muharrem Erkek; “Süleyman soylu; memleketin en ağır sorunu, en yakıcı sorunu uyuşturucudur. Anneler babalar. Çok iyi biliyor bunu. Memleketin her bir köşesinde uyuşturucu ticareti almış başını gitmiş.  Üzülerek söylüyorum bunu; çünkü uyuşturucu baronları korunuyor. Sen bu işlerle uğraşsana görevden belediye başkanları ile uğraşacağına. Zavallı birisidir, açıklıkla söylüyorum zavallı biridir. Bu kararda siyasi baskı ile alınmıştır. Bırakın yargılansın mahkeme karar versin. Oturmuşlar İçişleri Bakanlığında beyefendiler, mahkemeyi de kurmuşlar, hükmü de vermişler seçilmiş belediye başkanını görevden uzaklaştırıyorlar. İlk seçimden sonra hiç merak etmeyin bu hukuksuzların hepsi yargı önünde hesap verecek” dedi.

“YALOVA BELEDİYE BAŞKANIMIZI GÖREVE İADE ETMİYORLAR”

Seçilmiş CHP’li Belediye Başkanlarının masum olmalarına rağmen görevden alındıklarını ve göreve iade edilmediklerine dikkat çeken Muharrem Erkek; “Böyle örnek çok var. Yalova Belediye başkanımız halen görevine iade edilmiyor. Mahkeme bilirkişi raporu istedi; bilirkişi işlenen suçlarla Belediye Başkanımızın en ufak bağı olmadığını açıkça ortaya koydu ama göreve iade etmiyorlar. Müfettiş talebinde bulunan seçilmiş Belediye Başkanımız Ağır Ceza’da yargılanırken kendisinden önceki AKP’li başkan yargılanmıyor bile. Ben o AKP’li başkanında suçsuz olduğunu düşünüyorum. İşte adında adalet olan partinin adaleti de böyle oluyor. Sen Çanakkale’de ne yapıyorsun? Gümüşçay Belediyesi mesela. Orada da Belediye Başkanının işlenen bir suçla bağı olmayabilir ama personel bir suç işlemiş. CHP’li bir belediye başkanı olsaydı herhalde onu da sabah evinden gözaltına alırdınız. Zulümle gidenin sonu ne olur? Güce tapanların olduğu yerde adalet olur mu? Bunların hepsine son vereceğiz” dedi.

287448547_564235365263833_8752299404540619109_n

“ARTIK TÜKENMİŞ, BİTMİŞ BİR İKTİDAR VAR. HİÇ BİR SORUNU ÇÖZEMEZLER”

"Zararlar acilen karşılanmalı" "Zararlar acilen karşılanmalı"

İktidarın başta ekonomi olmak üzere hiçbir sorunu çözemeyecek kadar aciziyet içerisinde olduğunu söyleyen Muharrem Erkek; “Hep söylüyoruz; artık tükenmiş, bitmiş bir iktidar var. Güveni kaybetmiş bir iktidar var. Onun için hiçbir sorunu çözemiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar ekonomik sorunu da çözemezler. Çünkü güvenlerini kaybetmişler. Onun için değişim şart. Millet İttifakının adayı Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı olacaktır. Ve öyle çizme giyerek şov yapan bir İçişleri Bakanı değil, kahraman, şerefli polis ve askerinin arkasına sığınan birisi değil; emniyetin de yargının da üzerindeki siyasi vesayeti tamamen ortadan kaldıracağız” dedi.

“BÜTÜN GERÇEKLER ORTAYA ÇIKAR..”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Biz Çan’da yaşanan gerçekleri çok iyi biliyoruz. Bütün gerçekler ortaya çıkar; kim kimle menfaat ilişkisine girdi? Kim kime ne yaptırdı, kim kime baskı yaptırdıysa hepsi ortaya çıkar. Yeter ki o yargının, emniyetin üzerindeki baskı kalksın. Adaletsizlik çok büyük olduğu için fakirleşiyoruz. Adaletin olmadığı yerde Aş, İş olur mu? Diyorlar ki; dünyada da kriz var bizde de ondan kriz var diyorlar. Ukrayna aylardır Rusya’ya karşı savaşıyor enflasyonu yüzde 15’lerde. Biz neden enflasyonda dünya şampiyonuyuz? Bu kadar kötü bir yönetimi hak ediyor muyuz? Adaletsizliğin olduğu yerde devlet olmaz. Olmaz olsun adaletsiz insanlar” ifadelerine yer verdi.

“BİR GÜN SOYLU BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun birçok hukuksuzlukta adının geçtiğine dikkat çeken Muharrem Erkek; Çan halkının iradesine, demokrasiye darbe yapılmıştır. Bunları yapıyorlar diye; bize geriye adım attıracaklarını sanıyorlarsa; yanılıyorlar. Siz CHP’lilerle mücadeleyi bırakın, il başkanlarıyla, belediye başkanlarıyla mücadeleyi bırakın da enflasyonla, yoksullukla, işsizlikle, ekonomiyle, zamlarla mücadele edin. İnsanlar intihar ediyor; İçişleri Bakanı o zavallı Soylu, Türkiye’de ortalama her gün bir polis intihar ediyor mobbing nedeniyle. Ağır çalışma koşulları, baskılar nedeniyle. Memleketi ne hale getirdiler; hala utanmadan böyle kararların altına imza atabiliyorlar. Hukukun bir iyi huyu vardır; her şeyi sonuna kadar takip eder. Süleyman Soylu’da bakın göreceksiniz, bir gün gelecek bağımsız ve tarafsız yargı önünde hesap verecek. İktidarımızın ilk bir haftasında meclisten çıkartacağımız ilk yasa ‘siyasi Ahlak Yasası’ olacaktır. Çünkü bunların hiç birisinde siyasi ahlak kalmamış” dedi.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÖNÜNE GİDECEĞİZ”

CHP olarak en kısa sürede tüm milletvekilleri ile İçişleri Bakanlığı önüne gideceklerini söyleyen Muharrem Erkek; “Acaba Çan’da iktidarı CHP’den alabilir miyiz? Alamazsınız kardeşim. Emniyetin yargının üzerinde baskı kurdular, yargı eliyle tutuklatarak çözmeye çalıştılar. İçişleri Bakanı orada hazır tabi ki, bir de bizim hemşerimiz var. Orada güzel çalışmalar yapıyor. Buradan sesleniyorum; en kısa zamanda tüm milletvekillerimiz ile İçişleri Bakanlığının önüne gideceğiz. Hemşerimiz Muhterem İnce de Süleyman Soylu için bir basın açıklaması yapacağız. Çan için Yalova Belediye Başkanımızın hakları için. Madem böyle istiyorlar; bundan sonra mücadelemize çok daha büyük kararlılıkla devam edeceğiz.  Bu demokrasi mücadelesi, adalet, eşitlik, özgürlük, kardeşlik mücadelesidir. Çünkü otoriter tek adam rejimleri adaletsizliklerden, kutuplaşmadan beslenirler. Bizleri kutuplaştırmalarına izin vermeyeceğiz. Millet İttifakı olarak 85 milyon vatandaşımızla beraber huzur içerisinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bu mücadele de bizleri yalnız bırakmayın, bizleri yalnız bırakmayın. Hukuk, adalet ve kardeşçe yaşamak için bizlere katılın. Bu siyasi ahlaksızlar hiç merak etmesin, sizlere en iyi cevabı Çan halkı ilk seçimde vereceklerdir” dedi.

“ALDIĞIMIZ OYLARI HARAM ETMEYECEĞİM DEMİŞTİM, ETMEDİM”

Hakkındaki iddialar nedeniyle görevden uzaklaştırılan Bülent Öz se tüm desteklerinden dolayı katılımcılara ve vatandaşlara teşekkür ederek; “Çok kıymetli Çan halkına bizlere olan destekleri ve yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Seçimden önce de söylemiştim, adliyeden çıktıktan sonrada söyledim; 2019’da seçildikten sonra ben bu zamana kadar Çan halkının güvenini asla boşa çıkarmadım. Seçildikten sonra da ‘Aldığımız oyları haram etmeyeceğim’ demiştim; etmedim, etmedim, etmedim. İnşallah bu sürecin sonunda haklılığımız tekrar ortaya çıkacaktır. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç