Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Örgütü'nde, bugün gerçekleştirilen tek adaylı seçimin ardından CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar yeniden göreve seçildi. Genel Kurul'da divan başkanlığını CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan yaparken, Özge Elmas ile Yalçın Çalı da katip üye olarak görev aldılar. CHP Biga İlçe Kongresi ile birlikte Çanakkale'deki CHP ilçe örgütlerinin parti içi seçimleri de başladı.

İlçe Başkanı ve yönetim seçimi için kongrede blok liste teklifinde bulunuldu. Yapılan oylama sonucunda seçimde blok liste uygulaması ile gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı kurultaya giden yolda güçlü bir şekilde değişim mesajı verilen kongrede 159 delege oy kullanırken, seçim sonucunda CHP Biga İlçe Yönetimi şu isimlerden oluştu:

Cemal Mantar (Başkan), Özgür Yılmaz, Özden Barış Çetin, Neslihan Durmaz, İlker Sezen, Oktay Ceviz, Figen Üzel, Murat Önver, Enes Çerkez, Serkan Taşkın, Aslı Gezgin Ersöz, Kemal Diren, Oktay Özer, Ercan Tulnay, Hasan Cesur.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK"

Kongrede ilk konuşmayı yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan değişimden yana olduklarına vurgu yaparken; “Kongrelerimizin partimize ve ilimize, ilçelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Geçmişte görev alan arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, yeni dönemde görev alacak olan arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Çok zor bir dönem hepimizi bekliyor; başkan adayı arkadaşımız ve yönetiminin Biga ve partimizi çok iyi temsil edebileceğine, büyük başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Ülke olarak zor bir süreçten geçmeye devam ediyoruz. Genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bunları detaylıca, uzun uzun anlattık. Ancak halkımız tercihini bu şekilde yaptı. Çanakkale il genelinde partililer olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Değişimden yana olan vatandaşlarımız Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifak adayı genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na Çanakkale’de yüzde 88 civarında oy verilmiştir. Genel seçimlerde ise; CHP olarak bir 2 milletvekili, ittifak ortağımız İYİ Parti 1 vekil çıkartırken AKP’den bir milletvekili çıkmıştır. Bu anlamda üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyorum" dedi.

"ÜÇ BELEDİYEYİ DE KAZANACAĞIZ"

Daha sonra ise CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan konuşma yapmak için kürsüye geldi. Üç belediyeyi de kazanacaklarını söyleyen Güneşhan; "Ülke olarak sıkıntılı zamanlardan geçiyoruz, ekonomik sıkıntılarımız var. Mazotun litre fiyatı 37 lirayı geçti. Türkiye’de nüfusun yüzde 98’i yoksulluk ve açlık sınırının artında yaşıyor. Emekli ve işçilerin durumu ortadadır. Önümüzde çok daha zor bir süreç hepimizi bekliyor. Durumumuz ne kadar köyü olsa da umutsuzluğa kapılmamalıyız. Bizlere inanıp güvenen oy vermiş 25 milyon seçmenimiz var. Bundan sonraki süreçte bizler daha çok çalışacağız, gitmediğimiz köy kasaba ev bırakmayacağız, hep birlikte çalışacağız. Önümüzdeki yerel seçimler son derece önemli. Biga olarak öncelikli olarak yapacağımız iş; geçmiş dönemde kaybettiğimiz Biga Belediyesini geri almaktır. Bunun için Biga örgütümüzle, kadınlarımıza ve gençlerimize güveniyorum. Biga’yı tekrar CHP’ye kazandıracağız. Karabiga’yı da geçen seçimde kaybetmiştik, Karabiga Belediyesini de tekrar kazanmak zorundayız. Gümüşçay da çok iyi bir durumdayız, Gümüşçay Belediyesini tekrar kazanabilecek durumdayız. Önümüzdeki yerel seçimlerde üçte üç yapacağımıza inanıyorum. Milletvekili olarak bizler de üzerimizi düşeni yapmaya söz veriyorum” dedi.

ERKEK'TEN DEĞİŞİM MESAJI

CHP Parti Meclisi Üyesi Muharrem Erkek Biga İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada ise; “Cumhuriyet Halk Partisi çok köklü ve geçmişi ile dünyada çok saygın bir yere sahip bir partidir. CHP’nin temelinde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Kuvva-i Milliye vardır. Dünyadaki saygınlığı da demokrasi mücadleeleri, eşitlik, adalet, kardeşlik ve özgürlük mücadeleleri ile sağlandı. Bugün de çok önemli bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Maalesef kazanmamız gereken bir seçimi kaybettik. Bunu özgüvenle söylemek zorunda, ciddi bir özeleştiri yapmak zorundayız.  A’dan Z’te, tabanımızdan genel merkezimize kadar. Demokrasi mücadelesi bugün neden çok büyük önem kazandı? Darbe teşebbüsünü Allahın bir lütfu olarak nitelendiren bir iktidar, Olağanüstü Hal Dönemini bir fırsat gören bir iktidar, Anayasayı araç kullanarak bir tek adam sistemini meşrulaştırmak istedi. OHAL döneminde gerçekleştirilen referandum ile ülkemiz tek adam sistemine sürüklenmiştir. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde OHAL dönemlerinde referandumlar, genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmaz. Bu tek adam sistemi tahkim edilerek sürdürülüyor. Onun için bizim verdiğimiz demokrasi, özgürlük, eşitlik mücadelesi son derece önemlidir. Çocuklarımızın geleceği, gelecek nesiller için bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Evet, yenildik. Yenilmek değil ama vazgeçmek kaybettirir. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, yeniden ayağa kalkacağız. Önümüzde yerel seçimler var; yerel seçimlerde başarılı olmak zorundayız. Yoksa ülkemiz bambaşka bir tabloya savrulabilir. o yüzden bu süreçte hiç kimse, tabandan tavana kadar şahsi bir kaygı ile hareket etmemesi gerekiyor. Hiç birimizin ben ne olacağım kaygısı olmaması gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki; CHP üyesi olmak başlı başlına bir onurlu bir toplum hizmetidir. Bizler, hepimiz CHP üyesiyiz, aslolan üyeliktir. Önümüzdeki süreçte üyenin hukukunu koruyarak hareket edeceğiz. Şunu iyi biliyoruz ki; toplumda ve tabanımızda çok önemli bir değişim talebi var. CHP tarihi boyunca değişimin gücüyle hareket etmiştir. Bugün de öyle hareket etmelidir. 8 yıllık milletvekilliği dönemimin 5 yıl 4 ayını Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu genel başkan yardımcısı olarak yürüttüm.  Siyasi hayatımın en onurlu dönemidir. Bunun için öncelikle partime, örgütümüze, üyelerimize ve Çanakkale halkına teşekkürlerimi bir borç bilirim" ifadelerini kullandı.

"ZİHNİYET REFORMU..."

Bir zihniyet reformu gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Erkek; "Önümüzdeki süreçte büyük mücadeleler verdik, ittifaklar kuruldu. Bu sistemde maalesef iktidarı alabilmek için yüzde 50+1 oyu almak, iktidar olabilmek için ittifak siyaseti bir zorunluluk arz ediyordu. Parlamenter sistem olmuş olsaydı; herkes kendi mücadelesini rahatlıkla verebilirdi. Ama ittifaklara ihtiyacımız olacak; önümüzdeki süreçlerde de ihtiyaçlar olacak. Önemli ittifaklar kuruldu, önemli protokoller imzalandı. Ancak sonuçta kaybettik. Bunu özgüven ile söylememiz ve doğru olanı yapmak zorundayız. Doğru olan halkın ne istediğini, ne düşündüğünü görebilmek, bilmek ve duyabilmektir. Halkçılık ilkemizi çok öne çıkartmak zorundayız, çağdaş bir yaşam bir için, Siyasal İslam’a geçit vermemek için Laiklik ilkemizi öne çıkartmak zorundayız. Bizler, bizi besleyen iki pınar olan Atatürkçülük ve Sosyal Demokrasinin doğru bir sentezini yaparak ilerlemek zorundayız. Değişim gücüyle ilerleyebilmeliyiz, bunu gerçekleştirmek zorundayız. Çünkü sosyal demokrat bir partiyiz. Değişim sadece birkaç kişinin değişimi değil; bir zihniyet değişimini, bir zihniyet reformunu da gerçekleştireceğiz" dedi.

"A'DAN Z'YE YENİDEN YAPILANACAĞIZ"

Partinin A'dan Z'ye yeniden yapılanacağını söyleyen Erkek; "A’dan Z’ye kadar yeniden yapılanacağız. ilkemizi ve değerlerimizi daha da güçlendirerek birlikte yürüyeceğiz. Çalışma şekillerimizi değiştireceğiz; tüm toplumu kucaklayacağız. Çünkü biz büyük bir kitle partisiyiz. CHP, 85 milyon için çalışan büyük bir kitle partisidir. Sağ partilere de oy veren seçmenleri de sosyal demokrasi ile buluşturmak için büyük çaba göstereceğiz. Beldelerimizden başlayarak, ilçelerimiz, ilimiz Genel Merkezimiz kadar bir yenilenmeyi, sağlıklı bir dönüşümü, değişimi gerçekleştireceğiz. Parti meclisimizde de ifade etmiştim, burada da ifade edeyim. Bizlere düşen görev; en başta Genel Başkanımıza, PM ve hepimize düşen görev sağsalim ve selametle partimizi kuruştaya götürmektir. Çünkü CHP’de değişim ve dönüşümler, yenilenmeler kurultayın iradesi ile gerçekleşir. Biz bu sebeple dünyanın en köklü siyasi partilerinden biriyiz. CHP güçlü olursa; muhalefet güçlü olabilir, Türkiye güçlü ve güvenli olabilir. CHP her şeyin üzerindedir. Üyemizden genel başkanımıza kadar şahsi bir kaygı gütmeden ülkemiz, çocuklarımızın geleceği için kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

"BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARIMIZI BELİRLERKEN..."

Biga'da, Karabiga'da ve Gümüşçay'da seçimleri kazanacaklarını söyleyen Erkek; "Biga’da çok güçlü bir örgütümüz var; önümüzdeki dönem Biga’da, Gümüşçay’da, Karabiga’da çok güçlü bir şekilde yerel seçimlere gireceğiz. Biga merkezinde ise; çok güçlü bir kadro siyaseti ile Biga’yı yeniden kazanacağız. Bu konuda inancımız tamdır. Biga’da çok güçlü adaylarımız var; çok saygın isimler var. Biga’da gerekirse sandık konulur, üyelerimizle eğilim yada önseçim yapılır. Belediye başkan adaylarımızı belirlerken; örgütümüzün, STK’ların görüş ve önerileri son derece önemlidir. Kamuoyu yoklamalarının sonuçları da göz önüne alınarak hepsi bir potada eritilerek en doğru adaylarla önümüzdeki süreçte Çanakkale’de mücadelemizi vereceğiz. Yerel seçimlerden de çok güçlü çıkacağımıza inanıyoruz. Çanakkale’nin her yerinde güçlü ve dinamik bir örgütümüz var. Delege seçimlerinde de merkez ve ilçelerimizde Türkiye’ye örnek olacak şekilde parti içi demokrasiyi gösterdik. Bunu son derece önemsiyoruz, bu başarı getirir. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Çanakkale il genelinde tarihimizde ilk kez birinci parti olduk. Bunu sürdürmek zorundayız; son genel seçimlerde de birinci parti olduk. 1950 yılından bu yana yapılan tüm seçimlerde sandıktan her zaman sağ partiler birinci parti çıkardı. Önümüzdeki süreçte çok çalışacağız ve Çanakkale’nin her yerinde partimizi büyüteceğiz. Bunun için tek bir şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmaya, toplumla doğru iletişim kurmaya, toplumun her kesimine ulaşmaya, samimi ve sakin olmaya ihtiyacımız var. Samimi olacağız; bu çok çok önemli. Biga’da olmaktan, sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğumu bilmenizi istiyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum. Bu parti bize çok şey verdi; partimiz sayesinde çok onurlu görevler üstlendik, yine partimiz için Çanakkale ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya devam edeceğiz. Kongremiz; Biga’mız, Çanakkale’miz, ülkemiz ve partimiz için hayırlı uğurlu olsun" dedi.

"ÖZÜMÜZ BİGA..."

Biga Belediye Başkan Aday Adayı Alper Şen ise yaptığı konuşmada; “Partimizin Biga Belediye Başkanı olabilmek için yola çıktım, bunun için mücadele ediyorum. İlk ve tek öznemiz her zaman partimiz olacak diyerek yola çıktık. Tüm partililerimizin yıllarca unutamayacağız, gurur duyacağız, büyük bir hayali gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı attık. Hedefimiz partimizi Biga’da, Karabiga’da ve Gümüşçay belediyelerini kazanarak iktidar yapmaktır. Bunun için sürekli ben değil; biz diyoruz. Sen ben yok CHP var diyoruz. İlçe örgütümüz tarihinde ilk defa tüm üyelerin yenilik isteğiyle inanıp güvendiği, sorumluluk verdiği anlamı bir dönemi birlikte yaşıyoruz. Biga Belediye Başkan adayı Alper Şen olarak, yol arkadaşlarımızın hepsine, emeğine, mücadelesini ve partimize aidiyetlerinden, birlikte başaracağımızdan hiç şüphem yok. Üç belediyeyi kazanacağız diyerek iddialı cümleleri sizleri kandırmak için söylemiyoruz boş vaatleri değil; alın teri dökerek konuşuyoruz. Plan ve programı olan, üzerine düşen sorumlulukları tamamlamış, ne yaptığını bilen bir örgüt olarak hareket ediyoruz. Başarmak ve kazanmak için partimize olan inancımız var. Vaktimiz var; alt yapı, imkan sıkıntımız yok. Yerel seçim tecrübesi olan ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Bizim en büyük gücümüz; üyelerimizin partimize olan sevdası ve vefasıdır. biz üyelerin desteklerini sonuna kadar üzerimizde hissediyoruz. Üzerimize düşen sorumluluğu da fazlasıyla yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Özümüz Biga diyerek başladığımız yolda, hazırlamış olduğumuz plan doğrultusunda iki aydır çalışıyoruz. Gece gündüz ayırt etmeden hemşerilerimizle bir araya geliyoruz. Esnaflarımızı ziyaret ederek hayırlı işler diliyoruz. Düğün ve cemiyetlerinde mutluklarına ortak oluyoruz, cenazelerinde acılarına ortak oluyoruz. Mahalleleri, sokakları ilçemizi onlardan dinliyoruz. Şükürler olsun ki; halkımızın partimize ve şahsımıza karşı ilgisini görüyor, desteğini hissediyoruz. Hemşerilerimizin samimi yaklaşımı kazanmaya olan inancımızı arttırıyor. Şunu gönül rahatlığı ile ifade etmek isterim; halkımız bu gönül belediyeciliğinden memnun değil. Bir an önce bu zihniyetin sonlanmasını istiyor. Bigalı Hemşerilerimiz, çalışan, üreten ilçemizin sorunlarını çözen belediyecilik anlayışı istiyor. Bigalılar susuzluğa mahkûm bırakılmak, susuzlukla terbiye edilmek istemiyorlar. Seçim döneminde ‘Özümüzde sözümüzde bir’ diyerek verilen namus ve şeref sözlerinin tutulmadığını çok iyi biliyor. Bigalı hemşerilerim; akıl ve bilimle yönetilen adil bir anlayışla hizmet eden, halkımıza hesap verebilen bir belediyecik anlayışı istiyor ve bekliyor. Biz birlikte yaşadığımız hemşerilerimizin çığlıklarına kulaklarımızı tıkamıyor, haykırışlarını ciddiye alıyor, dertlerini, sorunlarını ve isteklerini çalışmalarımıza rehber ediniyoruz. Sorumluluklarımızı biliyoruz; 31 Mart sabahına kadar azim ve gayretle çalışacağız. Nasip olsun, hakkımızda hayırlısıysa 1 Nisan sabahında 1989 yılında olduğu gibi, o ruhla halkın belediyeciliğini Biga’da yeniden başlatacağız” dedi.

MANTAR'DAN 'İDDİALIYIZ' ÇIKIŞI

Mavi Liste’nin Biga İlçe Başkan adayı Cemal Mantar yatığı konuşmada ise; “Kaybedilmiş bir genel bir seçimin hemen ardından kazanmak zorunda olduğumuz yerel seçimin arifesindeyiz. Biz ilçe kongremiz ile üzerimizdeki ölü toprağını attığımız, yeni zaferler kazandığımız bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz. Üyelerimizin desteğini sonuna kadar üzerimizde hissediyoruz. Yepyeni umutlara, yerel seçimde iktidara inanmışlardır.  Tüm üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum; çalışma şevkimizi artırmış ve partimize güç katmıştır. Sorumluluklarımızın bilincinde, sözlerimizin arkasındayız. Şimdi sıra bizde. Biga CHP İlçe başkanı Cemal Mantar olarak; Biga’da, Karabiga ve Gümüşçay’da aday olan tüm arkadaşlarım adına, kadın ve gençlik kolları başkanlarım adına söz veriyorum; 31 Mart sabahına kadar gece gündüz demeden, sıkmadık el, girmedik gönül bırakmadan canla başla çalışacağız. Biga’da, Karabiga ve Gümüşçay’da kazanacağız, iddialıyız. Biga’da tarih yazma ve yerel iktidara sahip olmak için birlikte çalışalım. Güç verin, destek olun; bir ve beraber olduğumuzda önümüzde kimse durmayacak” dedi.

Erdoğan, ekibiyle sahaya çıktı Erdoğan, ekibiyle sahaya çıktı

Kongrede CHP Çanakkale İl Başkanı Doğan Ateş ile üye Ergün Erkap da birer konuşma gerçekleştirerek birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

(Haber: Ahmet Tunç)

f4b37a52-c28a-4044-bd34-8362ba7e0016

dae3e4fb-ac98-48ce-86f3-0810e5bb0a4d

b4733562-69ec-4e2b-bcf4-6af26cc6c835

b59c983b-67c2-4ce4-939b-9a3585524460

ae790a2e-1463-4b6b-aab7-f8b18acf4797

750944bb-ce6c-4e13-81f1-e5aa990a8f16

f823eef9-9fe7-49ba-83fd-91f56507c569

5447a7a6-4752-41a6-9788-327a4bbb194e

064ea1c7-2e15-4a84-b362-e02559edfb8f

10ba8766-8d67-442e-bbf9-460c49933226

7d8e1501-a7c6-42ea-807d-b0fc9707c8b2

7c6dd646-a7ad-4ca8-8a78-80e0bbc7a24a

4fa025a4-2642-4cab-9bf4-b7ab9054fe72

2dab282d-c812-45f6-8774-855592a40b3d

1de90dad-b0ca-4d39-b302-fa2bbc1f540b

Editör: Ahmet Tunç