Tarım ve Orman Bakanlığının 1 Mart itibariyle çiğ süt destekleme primini 1 TL’ye çıkarmasının ardından Ulusal Süt Konseyi de, halen 4 lira 70 kuruş olan çiğ süt alım fiyatını 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle 1 lira artırarak, 5 lira 70 kuruşa çıkardı.

İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, çiğ süt üreticilerine ödenmekte olan litre başına 20 kuruşluk çiğ süt destekleme priminin, 80 kuruşluk artışla 1 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

Çiğ süt destekleme priminin 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere 1 TL/Litre olarak belirlenmesinin hemen ardından bir artış haberi de çiğ süt tavsiye fiyatı için geldi.

Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu oy çokluğu ile, halen 4,70 TL/Litre olan tavsiye niteliğinde soğutulmuş çiğ süt fiyatını (çiğ süt destekleme primi hariç) 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Nisan ayı sonuna kadar 5,70 TL/Litre olarak belirledi.

Ulusal Süt Konseyi'nin sitesinden bugün yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere  kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti.

Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 18.03.2022 tarihinde toplanmıştır.

31 Ocak 2018 tarih ve 30318 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda;

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 Kuruş fark uygulanacaktır."

Editör: Ahmet Tunç