Türkiye’de temiz enerji alanında en hızlı büyüyen şirketlerden birisi olan Biotrend Enerji, faal ve yapımı devam eden yatırımları ile birlikte 11 ilde toplam 18 farklı tesiste, Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor. Atık ısı’dan Türkiye’nin en modern serasını kuran Biotrens aynı zamanda yurtdışında da işbirliği için çalışmalarını yürütüyor. Temiz enerji alanındaki yatırımlarla birçok ödül kazanan Biotrend Enerji aynı zamanda Kadın Dostu Marka ödülüne layık görülen ender firmalardan birisi.

Doğanlar Yatırım Holdingin enerji alanında faaliyet gösteren şirketi Biotrend Enerji, günümüzde Türkiye’nin çeşitli 11 ilinde kurulu 18 farklı tesisi ile evsel atıkları işleyerek enerji üretiyor. Temiz Enerji alanında hızla büyüyen şirketin tesisleri hem çevreye katkı sunuyor hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor. Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Şu anda aktif olarak çalışan tesislerimizde toplamda günde 12.000 ton atık işleniyor. Bu 12.000 ton karışık evsel atıktan yaklaşık olarak biokütleler dahil 65 MW, 140 ton/gün ambalaj geri kazanımı ve yıllık 3.15 milyon ton CO2 emisyon engelleme oranına sahip. Bu, her yıl yaklaşık 520.000 adete yakın binek aracın trafikten çekilmesinin atmosferde biriken sera gazları üzerinde yaratacağı pozitif etkisi ile eş değer” bilgisini verdi.

ENERJİ ÜRETİMİ 400 MİLYON KİLOWATTIN ÜZERİNDE

Şirketin üretimi ve aktif büyüklüğü hakkında bilgi veren Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan; “Enerji üretimimizi 2021 yılında 400 milyon Kwh’lerin üzerine taşıdık. Biotrend Enerji’nin aktif büyüklüğü, geçen yılın aynı dönemine göre %124 artarak 1,8 milyar TL’ye yükseldi. Kurulu gücü ise geçen yıla göre %57 oranında arttı ve 87,62 Mwe ulaştı” dedi.

ATIK ISIDAN TÜRKİYE’NİN EN MODERN SERASI ÇALIŞTIRILIYOR

Atık gazlardan Türkiye’nin en modern serasını kurduklarını açıklayan Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan; “Kasım ayında Sivas’ta topraksız 54.000m2’lik alana kurulan cam seranın temellerini attık. Bu sera, evsel atıklardan çıkan metan gazını kullanarak, elektrik üreten motorlardaki ceket suyu sıcaklığının, bacasından çıkan atık ısının ve karbondioksitin bir arada kullanıldığı Türkiye’nin ilk modern sera projesidir. Biotrend Enerji, sürdürülebilirlik adına yaptığı çalışmalarla; insan hakları, çalışma şartları, çevresel ve sosyal konulardaki duyarlılığını ortaya koyan bir şirkettir” dedi.

“KÜRESEL İLKELER ANLAŞMASINI İMZALADIK”

Biotrend Enerjinin küresel ekonominin sürdürülebilir ve dengeli şekilde gelişmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesine imza attı. Konuyla ilgili bilgi veren Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan; “Geçtiğimiz yıl UN Global Compact’e yani Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesine attığımız imzayla resmi kurumlar vasıtasıyla da bu duyarlılığın altını bir kez daha çizmiş olduk. Sektörden bağımsız olarak küresel ekonominin sürdürülebilir ve dengeli bir şekilde gelişmesini sağlamak adına imzaladığımız UN Global Compact anlaşmasıyla, taahhüt ettiği ilkelere uymak için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Dünya genelinde 160’ın üzerinde ülkede 14 binden fazla şirket ve 4 binden fazla şirket dışı kurumun üyesi olduğu UN Global Compact, şirketlerin stratejilerini ve operasyonlarını; insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki 10 ilkeye uyumlu hale getirmek için destekliyor” dedi.

BİOTREND ENERJİ “ŞİDDET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ” İLE TAKDİRLERİ TOPLUYOR

Biotrend Enerji, Doğanlar Holding yaklaşımlarının ışığında iş yerinde fırsat eşitliği yaratmak adına, kadın çalışan istihdamında pozitif ayrımcılık yapmaya devam ediyor. Bu alanda gerek mavi yaka gerekse beyaz yaka ve üst yönetim kademeleri için özel İnsan Kaynakları projeleri geliştirirken, UN Global Compact, Yönetimde Kadın Derneği gibi STK kuruluşlarıyla da iş birlikleri gerçekleştiriyor.

Biotrend Enerji, 2021 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında ise 10 ilkeye uyacağının da taahhüdünü vermiş oldu. Biotrend Enerji bünyesinde yürütülen ve toplumsal duyarlılık, sürdürülebilirlik alanında atılan tüm adımlar, Holding’in ana ilkelerinin birer yansıması. Bununla birlikte kurum, UN Global Compact’in içindeki en önemli faaliyetlerden biri olan kadının güçlenmesine yönelik ilkelerde farklılıklar yaratmak adına da özel projeler yürütürken, tesisler kendi içinde de projeler gerçekleştiriyor.

KADIN ÇALIŞANLARA ÖZEL EKOTERAPİ VE FREKANS TERAPİSİ

Bu kapsamda Kadın Dostu Marka ödülüne layık görülen, Biotrend Enerji Bergama Tesisi’nde, sadece fiziksel değil aynı zamanda manevi olarak da şiddet gören kadınları bilinçlendirmek adına yapılan proje kapsamında, toplum tarafından normalleştirilen şiddet kavramı üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Kadınların yasal hakları, bireysel olarak atabilecekleri adımlar, bir avukattan destek alınarak projelendirildi. Kadın personel için moral geceleri ve tüm personel için ücretsiz aile danışmanlığı hizmeti verildi. Bahar aylarında ise, havaların ısınmasıyla birlikte ekoterapi ve frekans terapisi çalışmaları başlatılacak.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ÖDÜLLERİ TOPLUYOR

Aronya meyvesinin ilk hasat şenliği yapıldı Aronya meyvesinin ilk hasat şenliği yapıldı

Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan; “2021 yılı içerisinde başlattığımız ve temellerini attığımız projelerin yanı sıra, halka arz sonrası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığımız sözleşme bizler için çok mühim bir adım oldu. Bu sözleşmenin, kurumsal yönetim ve iklim riski yönetimini ilerleteceğini, daha yüksek çevre standartları ve satın alma uygulamalarını benimseterek, işyerinde cinsiyet eşitliğini de destekleyeceği kanaatindeyim. Sürdürülebilirlik kapsamında yaptığımız çalışmaların, “Biyokütle Enerji Firması Ödülü”, “Enerjimiz Geleceğimiz Ödülü” “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü” ve “Yılın Yenilenebilir Enerji Markası Ödülü” ile taçlandığı bir 2021 yılı yaşadık. 2022 yılında ise ilk ödülümüzü Kadın Dostu Markalar Derneği 2022 Farkındalık Ödülleri Töreni’nde Bergama tesisimizde uygulanan “Kadına Karşı Şiddet Eğitimi” Projemizle, “Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddet ile Mücadele” kategorisinde aldık. Bugün Biotrend Enerji olarak, 2022 yılında da daha fazla çalışarak hem yatırımlarımızı artıracağız hem de çevreye, istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.