Cumhur İttifakı ortakları Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan ve MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından yapılan çalışmaları anlatmak için Gönül Kahvesi’nde basın toplantısı düzenlediler.

Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te

Toplantıda konuşan Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan; “Deprem bölgesindeki acıyı buradan, dünyanın her yerinden hissettik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı ve acil şifalar diliyorum. Ülkenin maalesef gündemi son zamanlarda deprem oldu. 10 ildi. 11 ile ulaştı. Biz de ilk günden sonra hem kaymakamlık, hem belediye, siyasi partiler, organize sanayi bölgesi, işçisi, tarımcısı ile Biga’nın tümü olarak bu kampanyaya müthiş destek verdik. Ben önce Biga halkına ve Türk halkına teşekkür ediyorum. O kadar mükemmel oldu ki. Geçmişe baktığımızda ilk günden itibaren alınan kararlarla beraber Biga’dan tam 22 TIR, yardım bölgesine ulaşmış. Ben burada emeği geçen kaymakamlık, belediye başkanı, milli eğitime, ormana ve katkı sunan hatırlayamadığım herkese teşekkür ediyorum. Depremi burada yaşadık ama sağ olsun Bülent başkan, Ahmet Elbi ve Salih başkan ve ben, sonradan Adıyaman ve Hatay bölgesine ziyarette bulunduk. Hepimiz etkilendik. İnanın, geldikten sonra hepimizin hayat sevgisi törpülendi. Osmaniye’de bizim belediyenin ekipleri vardı. Oradaki durumu gördük. Bize Nur Dağı’na yukarıdan bakmamızı söylediler. Oradan bakınca çatıları görüyorsunuz. Nur Dağı bölgesinin hepsi yok olmuş. Berbat durumdaydı. Çadırlarımıza uğradık. Oradaki vatandaşlarımızı dinledik. Biga Belediyesi’nin orada olduğunu görmek, itfaiyemizi orada görmek, Adıyaman’a gittiğimizde Gümüşçay Belediyemizi orada görmek, Bigarden’ın sahibi Seçkin Tay’ı Adıyaman’da görmek, Ahmet kardeşimizi orada bir çadırda işi organize edip binlerce kişiye yemek çıkarırken görmek bizi mutlu etti. Gezdiğimiz yerlerde Bigalıların görev yaptığı yerlerde insanlar Biga’ya çok farklı bakmaya başlamışlar. Çadıra giriyorsunuz, Okyaylar Un, Kaptanlar Un, başka bir çadırda Biga’dan farklı bir ürün görünce biraz rahatladık. 11 günlük uğraş amacına ulaşmış. İnsanların yardım eli ulaşmış. Çok da hoşumuza gitti bu durum. Tabi esas depremin merkez üsleri var. Pazarcık Belediye Başkanına gittiğimizde ilçe başkanlarıyla da görüştük. Tüm Biga halkına çok teşekkür ediyorlar. O gün tam 700 TIR yardım sadece Pazarcık’a ulaştığını söylediler. Afşin’de çadıra giriyoruz, Biga’dan geldiğimizi söylüyoruz. Biga’da ailesi olduğunu söyleyen biri çıkıyor. Biga halkına burada çok teşekkür ediyorum. Hatay, Antakya bitmiş. Burada insanların psikolojilerini anlamak lazım. Ona göre hareket etmek lazım. Ben buradan belediye başkanına teşekkür ediyorum. Bu insanların çadır ihtiyacı vardı. Buradan farklı bir yerde alınmasına rağmen çadır gönderildi. Biga Belediyesi olarak biz de çadır aldık” dedi.

Toplantıda konuşan MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya ise; “Depremde ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu yüzyılın büyük afeti hepimizi derinden üzdü. Çanakkalemiz Allah korusun bir deprem olsa öncelikle çevre illerden gelir. Maalesef orada merkez üssü Maraş ama Hatay daha çok etkilenmiş. Yardım gelecek iller de etkilendi bu depremden. Ciddi bir şekilde yıkım oldu. Bölgeye yaklaştıkça ulaşım zorlaştı. Etraftan yardım gelmesi de zorlaştı. Bazılar provoke etti işi. Devlet yok diye. Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Devlet ilk günden beri orada. Asker orada. Polis orada. Vali orada. Hiçbir siyasi partileri eleştirmek istemiyorum. Genel başkanlarıyla beraber tüm siyasi partiler de oradaydı. Provoke edenleri de kınıyorum. Biga halkı da, kaymakamı, belediye başkanı, siyasi parti ilçe başkanlarıyla Atatürk Kültür Merkezi’ndeydi. Bütün Biga seferber oldu. Hepsine tekrardan teşekkür ediyorum. Allah inşallah tekrarını yaşatmasın. Güzel olan şu kimse aç değil. Belki ilk günler aksamalar olmuştur. İş makinası Biga’dan çıktığında 24 saatte o bölgeye ulaşabildi. Kimse aç değil. Biz gittik oraya. Kimi yer çorba çıkıyor, kimi yerde simit çıkıyor. Çadır sorunu kalmadı gibi bir şey. Allah hepimizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

(Haber: Utku Kahraman)

Editör: Ahmet Tunç