Biga Belediyesi’nin 2021 Aralık ayının başında Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde konuk ettiği Abdurrahman Uzun adlı şahsın Cumhuriyet’in İlanı ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e alaylı sözlerle hakaret etmesi, Medya Lokum'da yayınlanan haber sonrası kamuoyunda tepkilere neden olmuş ve Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

Biga Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir kez daha ifadesi alınmak üzere Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağırılan CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, verdiği ifadenin ardından Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi ve CHP Biga İlçe Başkanlığı Hukuk Danışmanı Avukat Ergün Tulnay ile birlikte açıklama yaptı.

Başkan Öztürk yaptığı yazılı açıklamada; "Bahsi geçen şahıs ile alakalı sürecin takipçisi olacağımızı ve bu işin peşini bırakmayacağımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugün geldiğimiz noktada Biga Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifademiz alındı ve süreç hakkında bilgilendirildik. İşini hakkıyla yapan emniyet yetkililerine partililerimiz ve vatandaşlarımız adına teşekkürü borç biliyorum. Bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyor ve eklemek istiyorum. Ocak ayı meclis toplantısında Biga Belediye Başkanının konuyu nasıl hasıraltı etmeye çalıştığı ve verilen talimatları yerine getiren müdürlere suçu nasıl attığına hep birlikte şahit olduk. Akıl oyunlarına gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kurucu değerleri bizim kırmızı çizgimizdir. Eleştirmeyi ahlak çerçevesinde kabul etmekle birlikte hakaret edilmesini asla kabul etmeyiz. Bu olay da herkese ders olsun. Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden karşısında bizi bulur" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Biga ve Çanakkale'de siyasi partilerin yanı sıra toplumun da tepkisini çeken Abdurrahman Uzun ile ilgili iki video da sosyal medya üzerinden yayılmıştı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan ve CHP Çanakkale İl Başkanlığı, MHP Biga İlçe Başkanlığı, İyi Parti Biga İlçe Başkanlığı başta olmak üzere çok sayıda farklı kesimden tepkiler art arda gelmişti.

2022 yılı Ocak ayı meclis toplantısında Millet İttifakı Sözcüsü ve Biga Belediye Meclis Üyesi CHP'li Alper Şen'in sorusuna Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; "Bizim göreve gelmeden önce de göreve geldikten sonra da Atatürk'le, Cumhuriyet'le olan tavrımız nettir. Buraya bizden önce de, daha önce de düşünür, yazar, tarihçi geliyordu. Bunların eline bizim metin verme ya da konuşacakları konuyla alakalı yönlendirme gibi bir yetkimiz yok. Sizin rahatsız olduğunuz bir konudan hepimiz rahatsız oluruz. Burada yorumlama hataları olduğunu düşünüyorum. Herkes farklı yorumlayabilir. Hatta Ahmet bey burada. Kültür müdürümüz. Biz bu konularla alakalı daha dikkatli olmaları, gelen arkadaşların kılcal damarlarımızın uçlarıyla alakalı konularda öngörüşme yapılması ile ilgili talimatımızı da verdik" yanıtını vermişti.

CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı

Atatürk Kültür Merkezi'nde Atatürk'ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun'a tepki göstermek yerine neden plaket verildiği ve Biga Belediyesi bütçesinden Abdurrahman Uzun'a ne kadar ödendiği soruları ise yanıtsız kalmıştı. Daha önce de Şevki Yılmaz adlı kişinin konferansa getirilmesi büyük tepki görmüştü ve bu ikinci tepki çeken organizasyon olarak kayıtlara geçmişti. Başkan Erdoğan'ın yanıtı ise kamuoyunu tatmin etmemişti.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç