Çanakkale Dişhekimleri Odası, Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında Çanakkale'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak bir basın açıklaması yaptılar. Dişhekimliği Odası'ndan yapılan basın açıklamasında dişhekimliği mesleğinin geleceğinin alınacak kararlarla düzenlenmesi gerektiği ifade edildi. Açıklamada birtakım öneriler yer alırken; 2 dönem dişhekimliği fakütesine öğrenci alınmaması da öneriler arasında yer aldı.

"GELECEK MESLEĞİMİZ AÇISINDAN PARLAK DEĞİL"

"Cumhuriyetimizin Kuruluşu'nun 100'üncü yılı ülkemizde bilimsel dişhekimliğinin kuruluşunun 115'inci yılında Çanakkale Dişhekimleri Odası olarak Ata'mızın huzurundayız. Yüzüncü yılın onuru 115'inci yılın gururuyla mesleğimize her zaman olduğu gibi dört elle sarılıyoruz. Ata'mızın; "Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır" ülküsünü unutmadan dişhekimliği mesleğimizi daha iyi yapmak için çabalıyoruz. Uzun süren küresel pandemi, hemen ardından gelen derin ekonomik kriz ve devamında hepimizi derinden etkileyen, çok sayıda vatandaşımızın ölümüne, şehirlerimizin yerle bir olmasına, insanların memleketlerini terketmesine, göç etmesine sebep olan deprem trajedisi. Bu olanların üstesinden gelmek zor ama 100'üncü yılını kutladığımız Cumhuriyet'imizin ne zor şartlarda kurulduğunu hatırlamak bizlere muhtaç olduğumuz kudretin yine bizde olduğunu gösteriyor. Dişhekimliği mesleğini seçen gençlerimizin sayısı gittikçe artıyor, ülkemizde dişhekimliği fakültesi sayısı 100'ü  aşmış durumda, ama yeni fakülte açılması durmuyor. Artan fakülte sayısı, şişirilen okul kontenjanları ve bu fakülteler için yetersiz kalan akademisyen sayısıyla gelecek, mesleğimiz açısından pek de parlak durmuyor."

"KAMUDA DAHA FAZLA İSTİHDAM"

"Hekim sayısını arttırarak diş sağlığı problemlerinin bitirilebileceği fikrinin çok doğru olmadığını biz dişhekimleri birebir izliyoruz. Kamuda çalışan hekimler gerekse de serbest  çalışan hekimler olarak sorun çözmek için çalışıyoruz. Oysa çözüm, sorunun oluşmasını engellemek için çalışmaktır. Devlet; kadrosunda bulunan hekimlerle ülkenin geleceğini planlamak durumundadır. Dişhekimleri daha fazla sayıda ve daha yaygın şekilde kamuda istihdam edilmelidir."

"FAKÜLTELERE İKİ DÖNEM ÖĞRENCİ ALINMAMALI"

"Türk Dişhekimleri Birliği ülkemizde dişhemliğinin tüm sorunlarına etkin çözümler önermektedir. Kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüyüz, karar vericilere bir kez daha sesleniyoruz; işsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş dişhekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü, dolayısı ile deontolojik ve etik sorunların hızla arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için kontenjanlar zamana yayılarak hızla azaltılmalı hatta akademik kadro öğreci arasındaki negatif göstergeyi kaldırabilmek için önümüzdeki iki dönem dişhekimliği fakültelerine  öğrenci alınmamalıdır. Ülkemizin en zor ve pahalı eğitimini almaya hak kazanmış gençlerimizn geleceği ucuz iş gücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalıdır. Ülke kaynaklarını kullanarak eğitim alan gençlerimizin hak ettikleri özlük hakları sağlanarak yurtdışına göç etmeleri engellenmelidir."

Kaymakam Erdinç Dolu ve ailesi, Biga'ya veda etti Kaymakam Erdinç Dolu ve ailesi, Biga'ya veda etti

(Haber: Ahmet Tunç)

asdf-2

Editör: Ahmet Tunç