Gelibolu Maratonu'nun 8'incisi bu yıl “2'nci Yüzyıla Omuz Omuza” sloganıyla koşulacak. Dünyanın en önemli ve özel tematik parkuru olarak nitelendirilen Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilecek olan Gelibolu Maratonu için düzenlenen lansman toplantısında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir 14 farklı ülkeden 2 bin 237 sporcunun kayıt yaptırdığını açıkladı.

Okan başkan; "Aday olmayacağım" dedi Okan başkan; "Aday olmayacağım" dedi

8'incisi düzenlenecek olan Gelibolu Maratonu için Anadolu Hamidiye Tabyası'nda basın lansmanında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan ile kentte görev yapan basın mensupları katıldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Tarihi Alan'da bir etkinliğin daha heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, "Tarihi Alan ile ilgili bizim bir hayalimiz vardı; Türkiye'nin, hatta dünyanın buluşma noktası haline getirmek. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale'ye herkes gelsin anlayışıyla burada etkinlikler yapıyoruz. Bir güzel etkinliği daha 24 Eylül'de Pazar günü hep beraber gerçekleştireceğiz. Tarihi Alan'da Gelibolu Maratonu'nu hep beraber yapacağız. Bu maratonda her yıl olduğu gibi harika bir tematik parkurda ve dünyanın en güzel parkurunda insanlarımız koşacak. Yine bir kez daha Tarihi Alan buluşma noktası olacak. Binlerce sporcu Tarihi Alan'a gelmiş olacak” dedi.

HALK KOŞUSU İÇİN GESTAŞ ÜCRETSİZ SEFER DÜZENLEYECEK

Kaşdemir yaptığı açıklamada Gelibolu Maratonu’na halkın katılımıyla daha da güzelleştiğine dikkat çekerek; “14 farklı ülkeden sporcunun katılacağı maratonda binlerce yarışmacı olacak. 2 bin civarında sporcu gelecek. Halk yürüyüşüyle beraberde 3 bin 500 kişi Pazar günü Tarihi Alan'da buluşmuş olacak. Çanakkale Boğazı'nın kıyısında yeşilliğin içerisinde burada hep birlikte Çanakkale ruhunu teneffüs ederek ve bu seneki ana fikrimiz etrafında omuz omuza hep beraber o güzelliği yaşayarak, Çanakkale kahramanlığını düşünerek bir zaman geçireceğiz" şeklinde konuştu.

Sosyal medya’nın yanı sıra maratona kayıt yaptırmak için internet ve şehir merkezlerinde de kayıt yaptırabileceğini ifade eden Kaşdemir; yapılacak kayıtlarla birlikte maratona katılacak olan vatandaşların GESTAŞ feribotlatı ile tarihi yarımadaya ücretsiz taşınacağını söyledi.

4 FARKLI KATEGORİ’DE MARATON KOŞULACAK

4 Kategoriden oluşan Uluslararası Gelibolu Maratonu 24 Eylül Pazar günü Saat 09.00'da Namazgah Tabyası'ndan başlayacak. Bu sene maratona şu ana kadar 67 kişi maraton koşucusu, 290 kişi yarı maraton koşucusu, 680 kişi 10 kilometre koşucusu ve bin 200 kişi halk koşusuna (1915 metre) katılacak. 14 Farklı ülkeden gelecek koşucular doğa ile iç içe olan Tarihi Alan'da spor etkinliği için bir araya gelecek.

(Haber: Ahmet Tunç-Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç