Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı, Gümüşçay Belediyesi'nde seçim sonuçlarına yapılan itirazlar nedeniyle mazbata alınamamasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Gümüşçay Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın yanı sıra CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, Biga Belediye Başkanı Alper Şen, seçimi önde bitiren ve itiraz süreci devam eden Hasan Kırım, CHP'liler ve Gümüşçaylılar katıldı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan yaptığı konuşmada; "Sandıkta kazandığımız bir seçimi onlara masa başında vermeyiz. Kimse bunu beklemesin bizden. Gerekiyorsa burada belediyenin önünde yatarız, gerekirse burada eylem yaparız, ama hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Herkes sandığa sandığa saygı duysun" dedi.

"HALKIN İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Halkın iradesine sahip çıkacaklarını söyleyen CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar; "Halkımızın iradesine ve demokrasimize yapılan bu haksızlığa dur demek için bugün bu meydanda toplanmış bulunuyoruz. 31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktığımız bugünlerde Gümüşçay beldemizde yaşanan ve halkımızın iradesini gasp eden bu yaklaşımı reddediyoruz, itiraz ediyoruz. Nezaket ve sağduyu içerisinde geçen seçimin ardından aynı gece önce sandık kuruluna defalarca, sonra Biga ilçe seçim kurulan yapılan itirazlarla sandıklardan çıkan oylar tekrar tekrar sayıldı. İtirazlar sonucu sandıklardan çıkan oy farkı 5'ten 8'e yükseldi. Halkımızın tercihi yeniden ispat edildi. Yetmedi. Çanakkale İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz edildi. Çanakkale İl Seçim Kurulu Başkanlığı da itiraza ret cevabı verdi. Sayın AKP'li yetkililer bundan sonra yapacaklarınız art niyete girer, kamuoyunun iradesini hiçe saymaya girer. Gümüşçay Belediyesi kamu kurumudur. Gümüşçay halkının anayasal hakkı olan seçme hakkını yok sayarak, Gümüşçay Belediyesi'ni teslim etmeyerek halkın iradesini gasp etmek sizlere yakışmıyor. Bizler bu topraklarda doğduk. Bu topraklarda yaşıyoruz ve bu topraklarda gömüleceğiz. Şunu unutmayın. Bu makamlar, bu koltuklar gelip geçicidir. Yarın birbirimizin yüzüne bakacağız. Birbirimizden alışveriş yapacağız. Ben bütün yetkilileri halkımızın takdiriyle seçilen Gümüşçay Belediye Başkanımız Hasan Kırım'a bir an önce yönetimi devretmeye davet ediyorum. Gümüşçay halkımızın iradasine sahip çıkmak için Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı olarak tüm örgütümüzle buradayız. Gümüşçay halkımızın haklarını savunacak, halkımızın iradesinin üstünlüğünü koruyacağız. Sizleri Gümüşçaylı hemşehrilerimizin haklarına saygıya davet ediyorum. Sizleri demokrasiye saygıya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

"SANDIKTA KAZANDIĞIMIZI MASADA VERMEYİZ"

Sandıkta kazandıklarını masada vermeyeceklerini dile getiren CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Burada halkın iradesine kimse karşı duramaz. Halkın iradesini gasp etme teşebbüsü bile çok önemli karşılık bulur. Bunu İstanbul seçimlerinde yaşadı iktidar. Halkın iradesini gasp etmeye kalktı, seçimi iptal etti, tekrardan seçim yaptı, aradaki fark daha da büyüdü. Demokrasi tokadı yedi o zaman. Burada kaybetmeyi bilecekler. Adnan Pastırmacı ve AKP örgütü üzerine düşeni yapacak, kendine yakışanı yapacak ve artık bu işi bize teslim edecek. Bununla ilgili gerekeni yapmalarını bekliyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Sandıkta kazandığımız bir seçimi onlara masa başında vermeyiz. Kimse bunu beklemesin bizden. Gerekiyorsa burada belediyenin önünde yatarız, gerekirse burada eylem yaparız, ama hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Herkes sandığa sandığa saygı duysun" şeklinde konuştu.

“Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir” “Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir”

"HALKIMIZ ARKAMIZDA"

Sandıktan birinci çıkan ve itiraz süreci devam eden Hasan Kırım ise; "Bilindiği gibi 31 Mart'ta bir seçim oldu. Bu seçimde herkes halk iradesini kullandı, kararını verdi, kararını bizden yana kullandı. Bunun önüne kimsenin art niyetli olmadan geçmesini istemiyoruz. Bu seçimde bizim güçlü olduğumuz yer halkımızdı. Halkımızın iradesine kimse karşı çıkamaz. Kararını verdi, bizden yana kullandı. Biz de kendi hakkımızı, kendi hakkımı ve vatandaşlarımın hakkını kimseye yedirmem. Sayın milletvekilim de, ilçe başkanım da gerekeni söyledi. Hepsi arkamızda. Halkımız da arkamızda. Bundan sonra bizim yapacağımız tek şey, Gümüşçay'ı adil bir şekilde hak, hukuk, adalet üzerine kurulmuş şekilde yönetmektir. Bundan sonraki süreci yakından takip edeceğiz" dedi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

5442473F F3E6 4Fb1 A469 D6E0Eef8B77F

811Db11C 65E0 4841 Af55 6C987Ebf12E7

E72Aec09 6Edc 43Fc 9803 89Fa99Ff313E

82970E0C 5290 4888 B157 A1377F847B72

927C7023 De54 4Eff A852 49C68Be7Dc8F

Editör: Çiğdem Özden Demiray