Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde seçim heyecanı yaklaşırken, adaylar listeleriyle kamuoyu önünde yerlerini aldılar. 12 Şubat 2023 Pazar günü yapılacak olan Olağan Genel Kurul öncesi adaylığını ilk kez kamuoyuna duyuran Mutur, bu kez de ekibini tanıttı. Bir kafede düzenlediği basın toplantısında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kameraların karşısına geçen Mutur, soruları da yanıtladı. Seçilmesi durumunda istifa edeceğini söyleyen Mutur; seçimin de ortakların önüne sandık koyularak yapılacağını ve adaylar arasında bu konuda uzlaşı olduğunu söyledi.

“GÖREVİMDEN AYRILACAĞIM”

Seçimi kazanması halinde Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı görevinden istifa edip etmeyeceği sorusunu yanıtlayan Mutur; “9 yıldır Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı yapıyorum. Seçimin bizim lehimize olumlu sonuçlanması halinde, ben de buradaki görevimden ayrılacağım. Bunun nedeni de daha hızlı hareket etmek ve ortaklarımıza; bugüne kadar üyelerimize yaptığımız hizmetleri kooperatifimiz için de gerçekleştirebilmek için aldım. Odamız da kooperatifimiz de çok değerli. Seçimden sonra ayrılacağımı buradan ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA KARAR VERDİK”

Ortakların finansa daha kolay ulaşmaları için mücadele eden bir grup Biga sevdalısı olduklarını söyleyen Mutur; “Kooperatifimiz 1962 yılında kuruluş çalışmaları başlamış, 1963 yılında ise gerçekleştirilen genel kurul sonrasında resmi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. 13 kişilik kurucular kurulu ilk sorumluluğu almış ve kooperatifimiz bugünlere gelmiştir. Bizler arkadaşlarımızla birlikte, aramıza katılan yeni isimlerle daha da zenginleştik ve bir grup Biga sevdalısı olarak ortaklarımızın teşvikleri ve telkinleri ile esnaf ve sanatkârlarımızın yararına olacak şekilde elimizi taşın altına koymaya karar verdik. Bizler her esnaf ve sanatkârımızın ekonomisine katkı sağlamak, ilçemize değer katmak, ortaklarımızın ihtiyacı olan finansa daha kolay ulaşmalarını sağlamak için yola çıktık. Bu yolculuk bizler için çok değerli. Bu yolculukta her gün daha da büyüyerek, daha çok kenetlenerek, daha çok bütünleşerek, üyelerimizin ve ortaklarımızın daha büyük katkısını yanımızda hissederek çalışıyor olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

“HİÇBİR ORTAĞIMIZ KENDİNİ YALNIZ HİSSETMEYECEK”

Ticarette zamanın çok önemli olduğunu, geçtiğimiz seçimden bu yana çok bir şey değişmediğini ve ortakların sorunlarına çözüm üreteceklerini söyleyen Mutur; “Ortaklarımıza hizmet etme, ortaklarımızca yönetilme, kendi kendine yetme, eşitlik, adalet, sorumluluk, dayanışma ve birlik beraberlik olmazsa olmazlarımızdır. Bizler esnaf ve sanatkârlar olarak toplumun önemli bir kesimini oluşturuyoruz. Bir anlamda hem ekonominin hem de toplumsal hayatın omurgasıyız. Geçtiğimiz seçimin üzerinden çok uzun bir zaman geçmedi. Yaşanan ekonomik sorunlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de esnafımızın belini büküyor. Zamanla yarışıyoruz. Saatlerle kar ya da zarar edebiliyoruz. Bizler oda üyelerimizden oluşan kooperatif ortaklarımızın finansla ilgili sonuca en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için adayız. Bir ortağımız kooperatifimize başvurduğunda, istihbaratından ekspertizine kadar bütün işlemleri etkin ve hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız. Daha önce de söz vermiştik. Yinelemek istiyorum. Bir ortağımızın kredi alıp alamayacağı, ipotek ve kefilleriyle ilgili sonuçları üyelerimizin yararına en kısa sürede tamamlama sözü veriyoruz. Olumlu ya da olumsuz sonucu ortağımıza en hızlı şekilde bildireceğiz. Böylece ortağımız da zamanını, imkânlarını daha hızlı bir şekilde değerlendirme fırsatı bulacak. Zaman çok önemli. Hiçbir ortağımız uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Kooperatif olarak ortağımızın sıkıştığı anda yanında olmak zorundayız. Hiçbir ortağımız kendini yalnız hissetmeyecek. Biz bunun için yola çıktık ve bir takım sorunlarımız hala devam ediyor. Burada herkesin huzurunda söz veriyoruz. Çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİLGİ, DENEYİM VE TECRÜBEMİZLE HİZMET ETMEK İÇİN ADAYIZ”

Bilgi ve tecrübeleriyle aday olduklarını ve işin mutfağından geldiklerini söyleyen Mutur; “Yönetim Kurulu’na aday arkadaşlarımız Biga’daki esnaf ve sanatkârları temsil ediyorlar. Üyelerimizin sorunlarını ve çözümlerini biliyoruz. Devlet destekli finansa kefillik ederken, ortaklarımız için de şeffaf, kolay ulaşılabilir bir yönetim anlayışıyla hareket etmek için adayız. Bizler Biga’da esnaf ve sanatkârın seçimle iş başına getirdiği, işin mutfağından gelen insanlarız. Birçoğumuz uzun yıllardır esnaf teşkilatlarında yöneticilik yaparken şahsen ben de 9 yıldır Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’nın yanı sıra üst kuruluşumuz Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekilliği görevini yapmaktayım. Özetle, bilgi, deneyim ve tecrübemizle Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifine hizmet etmek için adayız” dedi.

“BİZ SİZİN YANINDAYIZ”

Ortaklara seslenerek yanlarında olduklarını söyleyen Mutur; “Biga Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde Sayın Mehmet Sokullu 30 yıla yakın çok güzel hizmet etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tüm adaylar bizden, içimizden birileri. Günümüz koşulları değişti. Hayatın akışı değişti. İhtiyaçlarımız, zorunluluklarımız değişti. Bu zorlukları doğru analiz edecek, sorunlara en hızlı şekilde çözüm üretecek, çözümleri de objektif bir şekilde ortaya koyacak bir yönetime ihtiyaç var. İşini döndürmek için acil paraya ihtiyacın var. Durumu idare etmek zorundasın, yatırım yapacaksın. Elbette bu, gelen herkese, koşulları taşımayan herkese para dağıtalım demek değil. Ortağımızın ihtiyaç duyduğu o gün yanında olmak demek! Biz sizin yanındayız, siz bizim için değerlisiniz, hepimiz bu ortaklık yapısının bir temel taşıyız” ifadelerini kullandı.

“HEPİNİZİN DESTEĞİNİ İSTİYORUZ”

Ortakları seçimde sandığa sahip çıkmaya ve oy kullanmaya davet eden Mutur; “Gelin hep birlikte Biga’daki en demokratik seçimlerden birini gerçekleştirelim. Burada tek bir isteğimiz var. Seçim esnafın seçimi. Sorunları, sıkıntıları olan, zor günlerden çıkmak için mücadele eden esnafımızın seçimi. Bizler de esnafların temsilcileri olarak elimizi taşın altına koyduk. Bizler hepinizin desteğini istiyoruz. Üyelerimizin, ortaklarımızın sorunlarıyla ilgiliyiz. Hepimizin derdi Biga’ya hizmet etmek” dedi.

“TÜM ORTAKLARIMIZI GENEL KURULA KATILMAYA DAVET EDİYORUM”

Rakiplerine başarılar dileyen Mutur; “Seçim günü bayram demektir. Seçim gününde salonu bayram havasına çevirmek için salonu hep birlikte dolduralım. Güzel bir seçim gerçekleştirelim. Seçmen iradesinin sandığa tam olarak yansıması için tüm ortaklarımızı genel kurula katılmaya davet ediyorum. Aramızdan ayrılan esnaf ve sanatkârlarımıza Allahtan Rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Kurucular Kurulu’ndaki çok değerli rahmetli büyüklerimize, Mehmet Sokullu başkanımıza, yönetim ve denetim kuruluna, kooperatif ortaklarımıza ve kooperatif personelimize emekleri ve çalışmaları için teşekkür ederim. Aday olan Sayın Mustafa Kurt’a ve Sayın Mesut Koyuncu’ya da şahsım ve arkadaşlarım adına başarılar diler, olağan genel kurulumuzun tüm ortaklarımıza ve Bigamıza hayırlar getirmesini dilerim. Biz hep birlikte bir aileyiz. Biz hep birlikte kazanacağız” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)

muturaday8

muturaday7

muturaday6

muturaday5

muturaday4

Çanakkale'de orman yangını: Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü askıya alındı Çanakkale'de orman yangını: Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü askıya alındı

muturaday3

muturaday2

Editör: Ahmet Tunç