İYİ Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte 81 ildeki İYİ Parti İl ve ilçe başkanlarıyla birlikte ortak bir açıklama yaptı.

“750 milyon lira bağış nereye yapıldı?” “750 milyon lira bağış nereye yapıldı?”

Gerçekleşen basın açıklamasında eğitim konusunun en önemli sorunların başında geldiği belirtilerek, toplumsal değerlerin özümsenmesiyle ilgili hassasiyetlerin eğitimde de terk edilmek üzere olunduğunun altı çizildi.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması öncelikli talebimizdir”

İYİ Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir; “Yeni kuşakların, Anayasamızda da öngörülen; milli ve manevi değerlerinin yanı sıra Atatürkçü, laik, çağdaş ve bilimin ışığında yetiştirilmesi amaç ve hedefinden hızla uzaklaşmakta olduğumuzun, evrensel kriterlerden öte, bir garip ideolojik hedefler doğrultusunda şekillendirmek istendiğinin farkındayız. Vakıflar, cemaat, dernek grup ve benzeri din eğitimi veya değerler eğitimi adına MEB müfredatı dışında birtakım faaliyetlerde bulunmak, ülkemizdeki eğitim ve öğretim sürecini olumsuz etkiliyor. Şunu özellikle belirtmek isteriz ki; çağdaş ve modern eğitim ile birlikte, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması her zaman olduğu gibi öncelikli talebimizdir" dedi.

Eğitim sistemi seçmen yetiştirme üzerine kuruludur”

Aydmir açıklamasında; "Bugün de içinde bulunduğumuz eğitim sistemi, ne yazık ki, birey yetiştirme değil, seçmen yetiştirme üzerine kuruludur. Çocuklarımızın, “Ne mutlu Türküm diyene” diye haykırmasından rahatsızlık duranların gerçek niyetinin, kimliksiz bir zihniyete sahip kula kulluk eden bağımlı bireyler yetiştirmek olduğu net biçimde anlaşılmıştır. Türk eğitim sisteminde Atatürk ilke ve devrimleri esas olmalı, milli ve manevi hassasiyetler korunup kollanmalı, laik ve bilimsel eğitim ilkelerine uyumlu politikalar üretilmelidir” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin beslenme sorunlarına da değinen Aydemir, ücretsiz yemek sözünün yerine getirilmesini istedi. Öğretmenlerin açlık sınırında çalıştırılmalarının önüne geçilip ebeveynlerin üzerindeki maddi manevi yüklere son verilmesi gerektiğinden bahsetti.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç