CHP Biga İlçe Kadın Kolları, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 89'uncu yıl dönümüne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasında CHP Biga İlçe Kadın Kolları adına konuşan CHP Biga İlçe Kadın Kolları Başkanı Özge Elmas, bu günü İsmet İnönü’nün tabir ettiği gibi, kadının kurtuluş devrimi’ olarak adlandırarak Kadınların Seçme Günü’nü kutladı.

“EŞİT YURTTAŞLIĞI ELDE ETMENİN HAKLI GURURUNU YAŞADIK”

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Başkan Elmas; “Birçok gelişmiş ülkeden önce eşit yurttaşlığı elde etmenin haklı gururunu yaşayan kadınlar, 1935’te gerçekleşen seçimlerde aday oldu ve oy kullandı. Akın akın sandıklara koştu. Büyükşehirlerde kadın ve erkeklerin oy kullanma oranı birbirine çok yakındı. 17 kadın milletvekili Meclis’e girdi. Bir yıl sonraki ara seçimde kadın milletvekili sayısı 18’e çıktı. O dönem, Meclis’teki kadın milletvekili oranımız yüzde 4,6 oldu ve parlamentoda kadın temsilinde dünyada ikinci sıraya yerleştik” ifadelerine yer verdi.

“KADINLAR HALA SİYASETTE BİRÇOK EŞİTSİZLİKLE KARŞI KARŞIYA”

“Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin” “Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin”

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından 89 yıl geçmiş olmasına rağmen kadınların günümüzde siyasette birçok eşitsizlikle karşı karşıya kaldığını dile getiren Elmas; “Bu gurur tablosunun üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, kadınlar hala siyasette birçok eşitsizlikle karşı karşıya. Parlamentolar Arası Birlik’in 2023 verilerine göre dünyada parlamentoda kadın temsilinde 186 ülke arasında en alt sıralara geriledik. Pakistan, Suudi Arabistan ve Somali eşit temsilde bizim önümüzdeler” sözlerini kullandı.

“KADINLARIN SİYASETE KATILIMI GERİLEDİ”

Türkiye’de kadınların siyasete katılımının geride kaldığını hatırlatan CHP’li Elmas; “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Haziran 2023 raporuna göre; Türkiye’de kadınların siyasete katılımı OECD ortalamasının da gerisinde kaldı. Raporda, Finlandiya’da kabinede kadın temsil oranı yüzde 64.3 iken Türkiye’de bu oran yüzde 5.9 ‘dur. Yine aynı rapora göre, Bakanlar Kurulu’nda kadın temsili konusunda 42 ülke arasında 38. sırada yer alıyoruz. Parlamentoda kadın temsilinde Güney Kore’den sonra, Bakanlar Kurulu’nda ise Çek Cumhuriyeti’nden sonra geliyoruz. Kadın kimliğinin, ulusal meclislerde ve yerel yönetimlerde temsili için kritik eşik yüzde 33’dür. Yüzde 33’ün altındaki bir oran, kadınların temsil edilmediği anlamına gelmektedir” diye konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SİYASETÇİ PARLAMENTOSU OLUŞTU”

1934 yılından bu yana gerçekleşen 24 Genel Seçim’de 11 bin 985 milletvekili mecliste görev alırken bu sayıda yalnızca 717 kadının yer aldığını belirten Elmas; “1934 yılından bu yana 24 Genel Seçim gerçekleşti. Toplam 11 bin 985 milletvekili Meclis’te görev yaptı. Bu vekillerin sadece 717’si kadın. 2023 genel seçimlerinde Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmesiyle, Cumhuriyet tarihinin en cinsiyetçi parlamentosu oluştu. 600 milletvekilinin sadece 119’u yani yüzde 19.83’ü kadın. 27. Dönem parlamentosunda yüzde 17.1 olan bu oran, 28. Dönemde sadece yüzde 2, 73 artabildi. Yine kritik eşik olan yüzde 33’ü bile yakalayamadık. Oysa 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, Türk toplumu kadının siyasette daha fazla temsil edilmesini istiyor. Verilere göre, kadınların yüzde 71’i, erkeklerin yüzde 54’ü kadın siyasetçi sayısı artınca, Türkiye’nin gelişeceğini, daha iyi bir toplum haline geleceğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

YEREL SEÇİMLERDE GÖREV ALAN KADINLARIN SAYISI..

Yakın zamanda gerçekleşecek olan yerel seçimlerde yer alan verilerden bahseden Başkan Elmas; “Önümüzde yerel seçimler var. Ülkemizde 1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde, toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. 31 Mart yerel seçimlerine göre 1389 belediye başkanının sadece 22’si, yani yüzde 2’si kadın. 2019 sonuçlarına göre, Türkiye’deki 50.217 muhtardan sadece 1.119’u; yani yüzde 2’si kadın. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı ise en fazla yüzde 3 olabildi” dedi.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK HEDEFİMİZ TAM EŞİTLİK”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak tam eşitliğin hedefleri olduğunu söyleyen Elmas “Kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanması eşitlik mücadelesinin önemli parçasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ana hedefimiz tam eşitliktir. Bu konuda dev bir adım atmış ve kadınların siyasette eşit temsilini sağlayabilmek amacıyla Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik öngören teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuştuk. Listelerin bir kadın bir erkek şeklinde "fermuar yöntemi” ile yapılmasını şart koşmuştuk. Teklifimiz, AKP ve MHP oyları ile reddedilmişti. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor. Şu anda Partimizin üst yönetimini oluşturan Gölge Kabine’nin yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşuyor. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, son üç yılda partimize yaklaşık 165 bin yeni kadın üye kazandırdık. Yüzde 30’un altında olan kadın üye oranımızı yüzde 37’ye çıkardık. Kadınların siyasette daha aktif olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde kadın temsilini en az ikiye katlamaya kararlıyız. Belediye meclisi üyeliklerinde fermuar sistemi uygulanmasını çok önemsiyoruz. Tüm CHP’li belediyelerde eşitlik birimi kurulmasını ve yerel yönetim kadrolarında yüzde 50 cinsiyet kotası uygulanmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç