Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda Şubat 2022 ayının olağan Meclis toplantısında gündem hayat pahalılığı ve zamlı gelen Elektrik Faturaları oldu. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu elektrik faturalarına dikkat çekerek KDV ve ÖTV muafiyeti istedi. ÇTSM Meclis Başkanı Osman Okyay ise yaptığı konuşmada “Ülkemizde gıdadan tekstile her alanda yaşanan fiyat artışları, alım gücünün düşmesiyle sonuçlanan ekonomik gelişmeler kısa ve orta vadede önemli adımlar atmamız gerektiğini işaret ediyor” tespitinde bulundu.

ÇTSO Şubat ayı olağan Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; 2021 yılı ithalat ve ihracat rakamlarında ki artışları ülke ekonomisi açısından yorumladı. Olumlu bir tablo çizen Meclis Başkanı Osman Okyay; “Ocakta ihracatın ithalatı karşılama oranı, enerji hariç bakıldığında, yüzde 88,3 olarak kaydedildi. Döviz kurlarında da devam eden yatay hareketi olumlu karşılıyoruz. Ekonomik büyümeye destek olabilecek ve ihracatı artıracak her strateji her politika bizler için çok kıymetli” dedi.

“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK KESİNTİSİ ÜRETİMİ SERT ŞEKİLDE ETKİLEDİ”

Yaklaşık 10 gün süre ile sanayi kuruluşlarına yapılan doğalgaz ve elektrik kesintilerinin üretimi olumsuz etkilediğine dikkat çeken Osman Okyay; “Ülkemizi etkileyen birçok sayıda etmen, sanayi başta olmak üzere farklı alanlarda üreticiyi zor koşullara itmeye devam ediyor. Geleceğe umutla bakmaya çalışsak da yaşanan olumsuz gelişmeler bizleri ciddi önlemler almamız gerektiği konusunda uyarıyor. İran’ın doğalgaz kesintisi yapması nedeniyle Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) yönelik uygulanan doğalgaz kısıtlaması ve elektrik kesintisi üretimi sert şekilde etkiledi. Enerji olmazsa üretim olmaz, üretim olmazsa refah olmaz. İhracat artırılarak ekonomik büyümenin hedeflendiği yeni ekonomi modeline göre sanayide ‘durmak’ kabul edilir bir durum değildir. Sanayi durursa ihracatı artırmamız zorlaşır. Sanayici açısından böyle bir tablonun bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum zira sanayicinin korunması üretimin sürdürülebilirliği için elzemdir. Umuyorum ki bu olumsuz koşullar düzelir ve sanayicimiz, üreticimiz katma değer üreterek fayda oluşturmaya kesintisiz devam edebilir. Bizler enerjide yaşanan bu kriz sonrası üretimin aksamasını takip ederken küresel piyasalarda sert satış baskısı devam ediyor. Dünyada da yaşanan enerji krizi, petrol fiyatlarının son yıllardaki en yüksek seviyeye gelmesi ve küresel enflasyon krizi ile kendinden emin mücadele edebilmek için ülkemizin de ekonomi politikalarını dirençli bir noktada tutması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“GIDADAN TEKSTİLE HER ALANDA YAŞANAN FİYAT ARTIŞLARI..”

Yeni yıla girilmesi ile birlikte hemen her şeye zam gelmesi, artan enflasyon ve enerji krizleri ile elektrik faturaları, hayat pahalılığına dair değerlendirmelerde bulunan Osman Okyay; “İklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanan kuraklık dünya için büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor. Ülkemizde yaşanan son yağışlarla bir nebze de olsa yüzümüz güldü ancak bu konuda kalıcı etkiler ortaya koyacak faaliyet planları hazırlamamız elzem olmuştur. Kuraklığın etkisi ile olumsuz bir seyir izleyen tarım alanında, girdi maliyetlerindeki artış da dahil olduğunda maalesef iç karartıcı bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Gübre, yem ve mazot fiyatlarının artmasıyla birlikte 2022 yılı için tarım ve hayvancılık alanında bizi zor günlerin beklediğini görebiliyoruz. Bu durum da başta gıda enflasyonunda artışa sebep olmasıyla, hepimizi düşündürüyor” tespitinde bulundu.

“HÜKÜMETİMİZ ÇİFTÇİMİZİ VE YETİŞTİRİCİMİZ İÇİN ÖNLEM ALMALI”

Artan maliyetler nedeniyle çiftçi ve yetiştiricilerin üretimden uzaklaştığını, hükümetin üretici ve yetiştiriciler için önlem alması gerektiğine dikkat çeken Osman Okyay; “Hükümetimizin bu faktörleri göz önüne alarak hızla çiftçimizi, yetiştiricimizi üretimden vazgeçmeyecek bir noktada tutacak önlemleri alması beklentimizi dile getirmek istiyorum. Çiftçimize, yetiştiricimize, 2022 bütçesinden 22,8 milyar lira doğrudan destek ödemesi yapılacak. Bu desteklerin tarımda beklenen kötü tabloyu düzeltebilmesini en azından güzel başlangıçlar için önemli bir adım olmasını temenni ediyorum. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen tarım ve hayvancılık açısından bereketli bir yıl olacağını umuyorum” dedi.

“DIŞ TİCARET VE BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENTİLERİMİZİ ARTTIRDI”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, konuşmasına geçtiğimiz günlerde yaşamını kaybeden işadamı Erdinç Üzden’i anarak başladı. Semizoğlu, meclis üyelerine ÇTSO Yönetim Kurulu olarak Ocak ayı faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunduktan sonra konuşmasına şöyle devam etti; “2022 yılına umutlarla girdik. Pandeminin ekonomimize ve sosyal hayata olumsuz etkilerinin azalması öncelikli beklentimizdi. Dış ticaret ve büyüme rakamlarımız da bu beklentimizi arttırdı. Osman Başkanım ifade etti ama bende üzerinden geçmek istiyorum. Ülkemizin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 32,8 artarak 2021 yılında 225 milyar dolara, ithalatımız da yüzde 23,6 artarak 271 milyar 424 milyon dolara yükseldi. 2022 Ocak ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 artarak 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

“ENFLASYON, ZAMLAR, ENERJİ KESİNTİLERİ.. HER KESİME BASKI OLUŞTURDU”

2022 yılına girilmesi ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Semizoğlu; “Enflasyon rakamları, zamlar, doğal afetler, enerji kesintileri, üretim maliyetlerindeki artışlar, hammadde tedarikindeki zorluklar hanelerden işyerlerine her kesimde bir baskı oluşturdu. Üretim devam ediyor, talep var, yanlış tüketim alışkanlıklarından arınmış olarak gerçek alım gücü de piyasada yerini bulacak ve arz talep dengesini sağlayacak buna inanıyoruz ancak maliyet baskısı önümüzü görmemize engel oluyor. İşletmelerimizin sürdürülebilirliği için en önemli faktör güven ortamıdır. Enflasyonla mücadele politikamız bizlere güven vermeli, Türk Lirası döviz ve altın karşısında dimdik durmalı, faizler bizi korkutmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta içerisinde açıkladığı temel gıda maddelerinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi tabiri caizse yetmez ama evet diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

“KDV VE ÖTV MUAFİYETİNİN ELEKTRİK FATURALARINA YANSITILMASINI İSTİYORUZ”

Sokaktaki vatandaştan esnafa, turizmciden sanayiciye kadar geniş bir kitleyi şok eden fahiş fiyatlı Elektrik Faturalarına getirdi. Elektrik faturalarından artan şikâyetler nedeniyle telefonlarının susmadığını belirten Semizoğlu; “Geçen hafta enerji faturalarımız birçoğumuzun evine, işyerine, fabrikasına ulaştı. Benim telefonlarım susmadı arkadaşlar. Bununla ilgili Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak açıklamamızı da yaptık. KDV ve ÖTV muafiyetinin enerji, elektrik faturalarına da yansıtılmasını istiyoruz. Yani KDV ve ÖTV’nin alınmamasını istiyoruz. Şöyle bir örnek verebiliriz arkadaşlar; bizim içerisinde bulunduğumuz Oda binamız bir sanayi kuruluşu değil. Yani bir gün çalışıp bir gün çalışmıyor değil. Standart bir elektrik faturası var. Bir yıl öncesine kadar buranın elektrik faturası 28 bin ile 30 bin arasında gelirken geçen ay 63 bin lira bu ay da 73 bin lira geldi. Yani birçok restoran sahibi, otel sahibi arkadaşlarıma serzenişte bulunuyorlar iş sürdürülebilir olmaktan çıktı arkadaşlar. Bu gelirlerle bu enerji faturaları çok zor” açıklamasında bulundu.

Teknopark ile işbirliğinde önemli adım Teknopark ile işbirliğinde önemli adım

“YİNE SÖYLÜYORUM ÇÖZÜM ÜRETMEKTİR..”

İhracat rakamlarının arttığına bununla birlikte ithalat rakamlarının da arttığına dikkat çeken Semizoğlu, bunun sebebinin de dışa bağımlılık olduğunu söyledi. Semizoğlu; “İhracatımız artarken ithalatımız da artıyor çünkü ihracatımız da ithalata bağımlı. Üretimimiz artıyor ama üretimimiz de ithalata bağımlı. Bunun önüne geçmek için Devletimiz ve biz elimizden geleni yapmamız lazım. Ne üreteceğimize bir plan, program dahilinde karar vermemiz lazım. Finansmana erişim daha kolay olmalı. Uzun vadeli gerçekten üretim kredilerinin olmasını istiyoruz. Ne üreteceğimizi Devletimizin bize göstermesini istiyoruz. İthal ettiğimiz malı ithal etmemeli ve bunları üretmeliyiz. Çok basit bir mantık. Ülkemizin geleceği için, gelecek nesiller için her alanda yerlileşeceğimiz, yerli ve milli bir Türkiye olmazsa olmazımızdır. Bu duygu ve düşünceler ile sizleri saygı ile selamlıyor, içinde bulunduğumuz üç ayların hepimize sağlık, huzur, işlerimizde hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum” dedi.

ÇTSO Şubat 2022 ayı olağan Meclis toplantısında açılış konuşmalarının tamamlanmasından sonra, bir önceki Meclis toplantı tutanağının onaylanması, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2022 Ocak ayı mizanı ile ilgili raporunun Genel Sekreter Sema Sandal tarafından okunması ve 2022 Ocak ayı mizanının tetkik ve onayı, TOBB’nin faaliyet kodu güncellemeleri ile ilgili yazısı ile Azami Fiyat Tarife taleplerinin onayı yapıldı.

“AVUSTRALYA VE YENİ ZELANDA PAZARINI GERİ KAZANMALIYIZ”

Çanakkale Köprüsünün 26 Şubatta açılacak olmasının önemine değinen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Meclis Başkanı Osman Okyay’ın konuşmalarının ardından meclis üyeleri de gündem dışı söz aldılar. Meclis Üyesi Ahmet Çelik yaptığı konuşmada Çanakkale turizmi açısından Avustralya ve Yeni Zelandalı turistlere dikkat çekerek; “İzmir Travel TURKEY ve İstanbul EMITT turizm fuarlarına katılarak İlimizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Turizm öyle bir alan ki gidip kendinizi tanıtıp anlattığınızda mutlaka karşılığını ve geri dönüşünü alıyorsunuz. Balkan pazarı için Odamızın çalışmaları devam ediyor. Bizim için diğer önemli ve sürekli bir pazar da Avustralya ve Yeni Zelanda pazarı. Mutlaka buraları yeniden kazanmak için farklı çalışmalarda yapmalıyız. İç pazar zaten bizim can simidimiz, olmazsa olmazımız oradan beklentimiz pandemiden sonra biraz daha arttı. 2022 yılından itibaren 1915 Çanakkale Köprümüzün ve Tünellerimizin de devreye girmesiyle iç turizm potansiyelimizin artacağını ve İlimiz ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Editör: Ahmet Tunç