Biga Belediye Meclisi’nde ilk oturumda meclis gündemine getirilen 35 milyon 677 bin liralık borçlanma talebine yine onay çıkmadı. Son zamanlarda yapılan tartışmalarla gündeme gelen Biga Belediye Meclisi'nde bu kez de gram altın tartışması yaşandı.

Gündem maddesiyle ilgili Millet İttifakı adına söz alan grup sözcüsü Alper Şen, 20 dakikalık bir konuşma yaptı. Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen'in gram altın hesabına, Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Fatih Alkan'ın yine gram altın üzerinden yanıtı dikkat çekti. Şen'in ısrarla cevap hakkını kullanma talebine ise Başkan Erdoğan izin vermedi.

"MİRZAT KOÇ, AYŞE BİRSEL, DEFNE KOZ, İNCİ MUTLU, AZİZ SARIYER, AYKUT EROL, ARİF ÖZDEN..."

İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi

Türkiye'de tanınan ve başarılı endüstriyel tasarımcılardan örnekler veren Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen; Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde orta refüjlere dikilen aydınlatma direklerini eleştirdi. Aydınlatma direklerinin bir sanat eseri olmadığını söyleyen Şen; "Açıkçası fen işleri müdürümüzün yapmış olduğu konuşmadan sonra bir şeyler söyleme düşüncesi hasıl oldu. Konu maalesef özellikle son zamanlarda yapılan işler, bir kesim tarafından arşı alaya çıkarılacak düzeyde iyi olduğu düşünülürken, bir kesim tarafından da yerle yeksan edilecek bir takım değerlendirmeler söz konusu oluyor. Ama işin özelinde bakılacak olursa, yapılan iş gayet standart bir iş. Burada 50 tane aydınlatma direği konulmuş. Çok özel bir tasarım içeren bir ürün mü? Bizce değil. Ama özellikle fen işleri müdürümüz artık bu işin ihalesinin yapılabilmesi adına, yasaların vermiş olduğu bir yolu izleyerek bunların çok büyük sanat eserleri olacağı izlenimini bıraktırdı bizde, sözlerinde. Hatta vermiş olduğu örnekler açıkçası biraz garibimize gitti. Mesleki yeterliliği ile ilgili bir değerlendirme yapacak bilgiye sahip değiliz. Yöneticilik anlamında bu işlerin bu şekilde örneklendirilmesi açıkçası çok doğru gelmiyor bize. Bu yapılanlar bir sanat eseriyse, sanat eserine uygun olarak bu şeyler yapıldıysa, örneğin bunun tasarımcısının da bir sanatçı olmasını bekliyor insan. Örneğin İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu değil de, mesela Mirzat Koç, Ayşe Birsel, Defne Koz, İnci Mutlu, Aziz Sarıyer, Aykut Erol, Arif Özden… Endüstriyel ürün eğer bir sanat eseriyse bu sanatçılar olması lazım. Bu sanatçılardan herhangi biriyle bir görüşme yapıldı mı? Zannetmiyorum. Veya endüstriyel sanatçılar meslek kuruluşuyla bir irtibatınız oldu mu? Onu da zannetmiyoruz. Bunları neden Ekaldes adlı firmadan aldık? Herkes oradan aldığı için aldık bizce. Bu firma 16 büyükşehir, 80 il ve ilçe belediyesine aydınlatma direği temin ediyor. Burada yapılan tasarımın güzelliği veya bir kalitesinin olmasından ziyade herkes buradan almış. Yapılan iş gayet normal bir iş. O yüzden bunu farklı bir şekilde anlamlandırmak bizce çok doğru değil" ifadelerini kullandı.

VİDEO PAYLAŞIMINA 'SEÇİM KURGUSU' YORUMU

Temmuz ayı meclis toplantısının birinci oturumu sonrası video yayınlayarak Biga Belediye Meclisi'ni kendisini çalıştırmamakla suçlayan Başkan Erdoğan'ı da eleştiren ve seçimle ilgili kurgu yaptığını öne süren Şen; "Ayrıca meclis görüşmesinden hemen sonra tarafınızdan bir video yayınlandı. Resmi hesaplardan. Bunu da garipsedik. Orada şöyle bir kurgu var galiba. Önümüzdeki dönemle alakalı bir seçim kurgusu alıyoruz. ‘Biz istedik, bunlar bizi çalıştırmadılar, bir sonraki dönem bizi daha çok şey yapın, o şekilde biz elimizden geleni yapalım’ diye. Orada şu atlanıyor. Siz zaten göreve başladığınızda bu meclis çoğunluğunda muktedirdiniz. Arada geçen süre zarfında siz mecliste sayısal anlamda bir takım eksikliğe düştünüz. Bunu daha ayağımızın tozu kurumadan bir videoyla halkımıza şikayet manasında dillendirmenizi garipsedik" dedi.

"İSTİŞARE EDİYORUZ DEMEK, ÇAY KAHVE İÇİP DAĞILMAK MI?

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ı 'B ve C planlarımız' hazır söylemi nedeniyle eleştiren Alper Şen, istişare kültürü söylemleriyle ilgili de 'İstişare ediyoruz demek, çay kahve içip dağılmak mı?' diye sordu. "Şöyle bir ifadeniz oldu. ‘Biga Belediyesi’nin B ve C planları hazırdır. Buradan alınacak yetki olmasa da biz bu işleri yapacağız.’ Bunu biraz açmanızı istiyoruz. Eğer B ve C planlarınız varsa, neden Biga Belediyesi’ni yetki alarak borçlandırmak istiyorsunuz? Borçlandırmamız gerekiyorsa, ‘B ve C planlarımız var’ demek sizce doğru mu? Sizin her platformda dile getirdiğiniz bir istişare kültürü, ‘istişare ediyoruz’ noktasına geliyoruz. 3,5 yıllık görev süreniz boyunca Biga Belediye Meclisi’nin tamamının onay vererek ve onlarla istişare ederek yapmış olduğunuz bir icraatınız var mı Biga Belediyesi olarak. Burada istişareden herkesin birtakım farklı şeyler algıladığını artık anlıyoruz. İstişare ediyoruz demek, toplanıp birer çay kahve içip dağılmak mı?" ifadelerini kullandı.

ce7

"EYLEM VE SÖYLEM BİRLİĞİNİZE..."

Biga Belediye Başkanı Erdoğan'ı istişare kültürü söylemleri nedeniyle eleştiren ve samimi bulmadıklarını ifade eden Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen, örnekler de vererek açıklamalarına devam etti. Şen açıklamasında; "Siyaset üstü 3 tane örnek vereceğim size. Bu konularla alakalı bizler size tahminlerinizin ötesinde, görevinizin ilk başında adımlar attık. Örneğin okullarımız yıkılıyordu. Meclis gündemine gündem dışı olarak geldi. ‘Bu konular belediyenin sorumluluk alanında değil’ dediniz. ‘Peki. Genel idare karar verdiyse yapacak bir şey yok’ dedik. Ancak bu okullar Biga’nın son 50-60 yıllık kültürel varlıkları. Bunlar yapılacaksa bile İmar Müdürlüğü’müzle birlikte, gerekirse biz de katkı vererek bu binaları projelendirip arşivimize kaldıralım, dedik. Bu konuyla ilgili bir adım attınız mı? Atmadınız. İstişare edilip siyaset üstü değerlendirilecek bir konu mu? Bizce öyle. İzmir’de yaşanan deprem sonrası Biga’mızda depremle ilgili yapılan çalışmaların ne olduğunu, bu konuyla alakalı Biga Belediye Meclisi’nin yapabileceği bir şeyler olup olmadığını size sorduk. Siz de ‘kaymakamlık nezdinde bir komisyon üzerinde çalışılıyor, o zaman Sıtkı arkadaşımızdı sanırım yanınızda oturan. Siz beni mesleki yeterliliğimden dolayı teklif ettiniz. Mesela o komisyon çalıştıysa da haberimiz yok. O komisyonun Biga Belediye Meclisi’ne yapıp da getireceği bir konu hiç mi olmadı? Bu konu istişare edilemez miydi? Öyle ya da böyle, geçmiş dönemde bir takım siyasi konular, bir takım yasal mevzuatların farklı yorumlanmasıyla alakalı ama özünde Biga’nın parasının olduğu köprünün üzerinden sökülen çelik aksamlar var. Bu konuyla alakalı size yine yapıcı bir öneri getirdik. Kalabalık meclis üyesi arkadaşlarımızla bu konuyu hep birlikte oturup konuştuk. ‘Bu böyle Biga’ya yakışmıyor. Bunu bir şekilde fonksiyonlandıralım’ dedik. Bizim dediğimiz gibi de olmasın. Bir şekilde o kötü görüntü oradan kalksın. Bu konuyla alakalı bize geri dönüş yaptınız mı? Yapmadınız. Bu üç tane somut örneği bir araya getirdiğimizde istişareden farklı şeyler algıladığımız ortaya çıkıyor. Sizin kendi parti programınıza ve icraat yönteminize göre getirdiğiniz konulara hep birlikte onay verdiğimizde istişare oluyor. Farklı bakış açılarıyla biz bir şey getirip konuştuğumuzda istişare olmuyor. Bu sizin eylem ve söylem birliğinize zarar veriyor. Bunlar bizce tutarsız bir takım uygulamalar" şeklinde konuştu.

ce6

"ÇAY OCAĞI İHALESİ BİLE CANLI YAYINLANIYORKEN, 30 MİLYON LİRALIK İHALE NEDEN YAYINLANMIYOR?"

Erdoğan'ın şeffaflık vurgusunu eleştiren Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen; "Sizin sürekli dile getirdiğiniz bir konu da şeffaflık. Üçüncü maddeyle ilgili galiba. Bu parke taşı işinin ihalesi yapılmış. Mutlaka devletimizin gerekli olan mevzuatına uygun platformlarda bu bildirilmiştir. Ama şunu ben göremedim. Bir çay ocağının kirasını verirken yaptığınız canlı yayın burada yapıldı mı acaba? Altında herhangi bir şey aramayınız. Bir usulsüzlük falan söylemiyorum. Sadece sizin başkanlığınız süresince aynı işe aynı uygulamaları yapmadığınızı burada ifade etmek istiyoruz. Çay ocağı mı, 30 milyon liralık ihale mi? Her ikisi ise, büyük olan neden yok?" ifadelerini kullandı.

"HERKESİN ASGARİ MÜŞTEREKLERDE FAYDALANMASI..."

Prestij caddesinden önce vatandaşların hayattan asgari müştereklerde eşit faydalanması fikrini savunduklarını söyleyen Şen; "Prestij projesi olarak adlandırdığımız Kıbrıs Şehitleri Caddesi. Evet, Biga’mızın ana arteri, girişi. Ama biz siyaset yapış tarzı olarak şuna uzağız. Eğer bizim Cumhuriyet Mahallemizde düzenli, standart su kullanımıyla alakalı bir vatandaşımız sorun yaşıyorsa; Şirintepe’de azımsanmayacak kadar bir parayı vererek almış olduğu yeni dairesinde otururken, bulunduğu sokakta kanalizasyonla ilgili bir sıkıntısı olan bir vatandaşımız varsa, bu prestij caddesini açıkçası yanlış buluyoruz. Önce hayattan herkesin asgari müştereklerde eşit faydalanması fikrini savunuyoruz. Bu prestij caddesi, tasarım ödüllü, sanatsal aydınlatma ile, bunlar işin bence ciddiyetini sulandıran, magazinleştiren birtakım ifadeler. Bunlardan vazgeçersiniz, vazgeçmezsiniz, icra makamı olarak takdir sizin. Ama yarın bir gün göreve devam etme arzunuz olduğunda, sahaya indiğinizde, bizim söylediklerimizin çok daha şiddetlilerinin yüzünüze karşı söylendiğini çok rahat bir şekilde duyacaksınız başkanım" dedi.

ce1

YALNIZLIK VE HANTALLIK ELEŞTİRİSİ

Biga Belediyesi'nin vatandaşlara hizmetin ulaşmasında alınacak kararlarda geç kaldığını ve Erdoğan'ın yalnız kaldığını iddia eden Alper Şen; "Bundan sonraki kalan süre zarfında karar verme konusunda geç kalıyorsunuz başkanım. Karar verme mekanizmanız çok ağır. Çekirdek kadronuzda bizce ciddi eksiklikler var. Son karar verme noktasında ya yalnız bırakılıyorsunuz, ya da yalnız kalmayı tercih ediyorsunuz. Biga’mıza bazı işlerin geç kalması, ya da olması gereken standartta olmaması gereken bir konuyla ilgili geç kalınıyor. Örneğin en büyük icraatınız olarak bugüne kadar hep lanse ettiğiniz Adapark projesi. Örneğin orada yol genişlikleri sizce doğru hesaplandı mı? Yolların genişliğine göre mazgallar sizce konulması gereken yerde mi? Bu tip konularda yalnız kalıyorsunuz. Bundan sonra 1,5 senelik projelerde eğer bu konulara biraz daha dikkat edilirse, yapılan icraatlar Biga’nın icraatları olacağı için tekrar dönüp üzerinde çalışılacağı gibi bir durum olmaz. ‘Biga hepimizin’ diyorsunuz. Biz de aynı fikirdeyiz. Ama bazı konularda önceliklerimiz sizinkilerden farklı. Lütfen verdiğimiz kararları bu şekilde değerlendirin. Biga Belediye Meclisi’ni kendisini seçen halkının önüne manipüle ederek şikayet eder pozisyonda latif bir takım söylemlerle tekrar bırakmayın başkanım. Bugüne kadar bu meclis size, seçilmiş olduğunuz makama, arkadaşlarına karşı hiçbir şekilde bir kusur işlemedi" şeklinde konuştu.

hfjhg

"AĞIRLIĞINIZCA ALTIN BORÇLANMAYA ONAY"

"Burada Biga Belediye Meclisi size bu yetkiyi vermedi. Sadece CHP değil. Burada ittifak ortağımız İyi Parti var. Son dönemin Türk genel siyasetinde yükselen değeri. Artı yol arkadaşınız olarak yola çıktığınız, zaman içerisinde birtakım fikir ayrılıklarının olduğunu 3 tane bağımsız meclis üyesi arkadaşımız var. Biga Belediye Meclisi’nden çıkmayan bir kararı bu şekilde, manipüle edici bir videoyla halkın önüne sunmanızı da bu şekilde yadırgıyoruz. Biga Belediye Meclisi size seçildiğinizden sonra tahminlerin ve tahmininizin ötesinde güvenerek 5 ayrı kredi talebinizi, 4 tanesi oybirliği, 1 tanesi oy çokluğuyla kullanma hakkı verdi. 27 Eylül 2019’da 7 milyon 250 bin lira. O zaman gram altın 272 liraymış. 26 kilo 650 gram. 28 Kasım 2019’da 6 milyon lira. 22 kilo 380 gram altın. 9 Kasım 2020’de 16 kilo 910 gram altın. 30 Nisan 2020’de 7 kilo 870 gram. 3 Temmuz 2020’de 23 kilo 130 gram. Toplamda yaklaşık 97 kilogram altın. Ben 92 kiloyum. Siz benden ağır değilsinizdir. Bu meclis size ağırlığınızca altını kullanma hakkını size güvenerek verdi. Bu güveni aldığınızda, bahsetmiş olduğunuz videonun tersi anlamında Biga Belediye Meclisi’ne teşekkür eden bir video yayınladınız mı? Yayınlamadınız. Bunu Biga Belediyesi size güvenerek veriyor. Önceki dönemden gelen borçların karşılanması anlamında kullandınız. Doğrudur. Peki, orada küçük de olsa belediye meclisi olarak herhangi bir konuşmanızda buna değindiniz mi? Bu şekilde baktığımızda bunun bir sonraki seçimde bir kurgu olduğu izlenimi bırakıyor bizde" ifadelerini kullandı.

afdh

"BELEDİYENİN BORCUNU 100 KİLO ALTINA DÜŞÜRMÜŞ OLUYORSUNUZ"

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Fatih Alkan ise yine altın hesabı yaparak Alper Şen'e yanıt verdi. Alkan; "Alper abi gram hesabı yaptı. Ben de mühendisim. Ben de burada bir gram hesabı yaptım. 2015’te biz belediyeyi devrettiğimizde altının gramı 100 TL’ymiş. 15 milyon borçla 100 kilo altın borcu varmış belediyenin. 2019’da biz belediyeyi aldığımızda 10 milyon borç 100 milyon küsüre çıktı. O zaman da gram 220 TL’ye gelmiş. 450 kilo borçla almışız biz belediyeyi. Şu an belediyenin borcu aynı kaldığı ve altının gramı da 1000 liraya çıktığı için siz doğal olarak belediyenin borcunu tekrardan 100 kilo altına düşürmüş oluyorsunuz. 350 kilo borç ödediğiniz için de size teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

MADDELER İKİNCİ KEZ GELDİ, YİNE REDDEDİLDİ

Gündemin ikinci ve üçüncü maddesi ise beton parke kaldırım taşı ile yol kaplaması işi ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi aydınlatma direklerinin ödemelerinde İller Bankası A.Ş’den kredi kullanımı için Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın borçlanma yetkisiyle ilgiliydi. 5 Temmuz’daki ilk meclis toplantısında reddedilen kararlar ikinci kez meclis üyelerine sunuldu. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan maddeler CHP, İYİ Parti ve Bağımsız Meclis üyelerince 'hayır' denilerek kabul edilmedi.

Gündemin dördüncü maddesi Hamdibey Mahallesi 15 ve 1405 adalar ile İstiklal Mahallesi 315 ve 463 adaların bulunduğu yaklaşık 46 hektarlık alanda bölgenin barınma ve sosyal donatı alanları ihtiyacı karşılanmasına yönelik imar değişikliliği çalışmasıydı. İmar Komisyonu’ndan gelen konuya ilişkin ilgili madde AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin 'evet' oylarıyla kabul edildi. Bağımsız meclis üyeleri ise bu maddeye 'hayır' oyu kullandılar.

AĞUTOS TOPLANTISI NİLÜFER GÖLÜ’NDE

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, toplantının sonunda ise Ağustos ayı Meclis toplantısının Nilüfer Gölü’nde yapılmasını teklif etti. Erdoğan'ın önerisi Bağımsız Meclis Üyelerinin hayır oyu kullanmasına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı 2 Ağustos Salı günü saat 16:00'da Nilüfer Gölü'nde gerçekleştirilecek.

(Haber: Ahmet Tunç)

ce4

ce5

ce3

ce1

Editör: Ahmet Tunç