Biga Belediye Meclisi Ocak 2022 ayı Olağan Meclis Toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 4 Ocak 2022 Salı saat 15:00’te Belediye Meclis Salonunda yapıldı.

Meclis toplantısında başkan yardımcısı maaşları, bir imar maddesine muhalefetin tepkisi, Abdurruhman Uzun konferansı konuları damga vurdu. Başkan Erdoğan'ın sorumluluğu kültür müdürüne atması ve bir dahaki toplantılarda dikkatli olmaları konusunda talimat verdiğini ifade etmesi ise şaşırttı.

Muhalefetin Atatürk'ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun ile ilgili sorduğu sorular ise Başkan Erdoğan'ın Atatürk sevgisini anlattığı konuşması içinde yanıtsız kaldı. Toplantıda 13 gündem maddesi görüşülürken 11 madde oy birliği 2 madde ise oy çokluğuyla kabul edildi.

Toplantıya, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Toplantının hemen başında Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Zeki Mutlu, ikinci kez torunu olduğunu paylaşarak toplantıdan ayrıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Mutlu; "Ölüm ile doğumu aynı zamanda yaşayabiliyoruz. Bizim de bugün kaybettiğimiz duayen gazeteci Ferit abimiz var. Ona Allah’tan rahmet diliyorum. Yaklaşık 2 saat önce benim de ikinciye kız torunum oldu. Onun için sizlerden müsaade istiyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Alacağımız kararlar Biga için hayırlı olsun inşallah" şeklinde konuştu.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın “2022 yılının tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Toplantımızda aldığımız kararlarımız ve alacağımız kararlarımız Biga’mız ve Bigalı vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle toplantıyı başlatmasının ardından Denetim Komisyonu seçimine geçildi. ATATÜRK'E HAKARETİN SORUMLULUĞUNA YANIT TATMİN ETMEDİ

Toplantı gündem maddelerinin sona ermesinin ardından gündemdışı söz alan Millet İttifakı Sözcüsü ve Biga Belediye Meclis Üyesi CHP'li Alper Şen; "Bir konu hakkındaki fikirlerini gerçekten merak ediyoruz ve bilmek istiyoruz. Malumunuz geçen hafta yapılan bir etkinlikten dolayı Bigamız farklı platformlarda bir algıya maruz kaldı. Abdurrahman Uzun beyefendinin etkinlikteki söylediği birtakım sözleri bizleri üzdü. Derdimiz burada kendisine cevap vermek değil. O arkadaşımız bu söylemleri sürekli devam ettiriyor. Ancak bu organizasyonun altında belediyemizin isminin olmasından dolayı biz burada yönetimsel bir hata olduğunu düşünüyoruz. Biliyoruz ki sizler göreve talip olduğunuzda ve görev sürecinde 'biz herkesin başkanı olacağız' söylemini anlattınız. Abrruhman Uzun'un sözlerinin doğru olduğunu düşünenler sizin etrafınızda vardı. Ancak bu vatandaşlarımızın gönüllerini yaparken Mustafa Kemal Atatürk'ü kalbinin en üstü noktasına koyan, parti ayrımı gözetmeden bizim gibi düşünen vatandaşları kırmış ve üzmüş olmuyor musunuz? Bu noktada bu organizasyonun gerçekleşmesi aşamasında karar mekanizması nasıl işledi? Buna kim karar verdi? Bu organizasyonla alakalı, onayladığınız Biga Belediyesi bütçesinden herhangi bir harcama yapıldı mı? Bundan sonraki konularda da bu hassasiyetimiz bizim ve birçok vatandaşımız için tartışılmazdır. Bu organizasyonlara getirilen vatandaşların secerelerine lütfen bakalım arkadaşlar. Bizim sizinle ya da diğer meclis üyelerimizle ilgili herhangi bir yaftalama durumumuz da yok. Biz de bu konuda samimi olduğunuza inanıyoruz. Ama burada yönetimsel bir hata var. Telafi etmemiz lazım" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise, "Bizi millet yapan, milli ve manevi değerlerimizdir. Manevi değersiz bir millet olamaz. Milli değerleri olmayan da bir millet olamaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin ortak değeridir. Bunu biz her yerde çok rahat bir şekilde söylüyoruz. Bizim göreve gelmeden önce de göreve geldikten sonra da Atatürk'le, Cumhuriyet'le olan tavrımız nettir. Buraya bizden önce de, daha önce de düşünür, yazar, tarihçi geliyordu. Bunların eline bizim metin verme ya da konuşacakları konuyla alakalı yönlendirme gibi bir yetkimiz yok. Sizin rahatsız olduğunuz bir konudan hepimiz rahatsız oluruz. Burada yorumlama hataları olduğunu düşünüyorum. Herkes farklı yorumlayabilir. Hatta Ahmet bey burada. Kültür müdürümüz. Biz bu konularla alakalı daha dikkatli olmaları, gelen arkadaşların kılcal damarlarımızın uçlarıyla alakalı konularda öngörüşme yapılması ile ilgili talimatımızı da verdik. Burada bu süreçte hepimize en çok lazım olan birlik ve beraberlik. Hepimiz aynı düşünemeyiz, aynı davranamayız, aynı siyasi düşüncenin arkasından yürüyemeyiz. Görevler gelir geçer. Yine Bigalı olduğumuz için burada zaman geçireceğiz. Siyaset bizi bizden ayırmasın. Düşünce farklılığı olabilir. Ama bu konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le alakalı güzel bir çalışmayı hayata geçirdik. Çanakkale kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş'un raporunun bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığını, o değeri, o kahramanı onun ortaya çıkardığımız bir Mehmet Çavuş belgeselimiz var. İlk göreve geldiğimiz zaman ile başkanımız Osman bey Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeydi. İlk teklifimiz onlara 'Arkadaşlar biz göreve geldik. Kapımız her zaman açık. Meclis salonumuzdaki Atatürk görselleriyle alakalı bir düşüncemiz var. Oraya yakışan bir şekilde değiştirelim' dedik. Ama başkanımız gelmedi. Kimse Atatürk üzerinden bir algı yaratmaya çalışmasın. Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir, ortak değerimizdir. Son söz de budur. Kültür müdürümüze talimat verdim. Bundan sonra daha dikkatli programlarla hep birlikte oluruz inşallah. Ben de şunu söylemek isterim Alper bey. Yani Atatürk ortak değerimiz. Geçtiğimiz 29 Ekim kutlamalarında Cumhuriyet Halk Partisi kortejimize katılmadı. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yapmış olduğu programda bir arkadaşımız geçtiğimiz programda söz aldı. Hiçbirimiz program ayırmadan tamam mı, hepimiz hep birlikte olup bu programlara birlikte katılmamız lazım" ifadelerini kullandı. Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen de; "Anladığımız kadar siz de rahatsızsınız. Bizimle birlikte siz de kınıyorsunuz. Bundan sonra da bu hassasiyetle davranacaklardır. Biz de sizin söylediğiniz konuları aramızda değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Atatürk Kültür Merkezi'nde Atatürk'ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun'a tepki göstermek yerine neden plaket verildiği ve Biga Belediyesi bütçesinden Abdurrahman Uzun'a ne kadar ödendiği soruları ise yanıtsız kaldı. Daha önce de Şevki Yılmaz adlı kişinin konferansa getirilmesi büyük tepki görmüştü ve bu ikinci tepki çeken organizasyon olarak kayıtlara geçti.

İSKENDEROĞLU TOPLANTIYA SON ANDA YETİŞMİŞ!

Öte yandan toplantının sonuna yetişen ve Abdurrahman Uzun’a plaket veren Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yaşanan tartışmaların içinde kaldığı için çok üzgün olduğu öğrenildi. CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, yaptığı açıklamada Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’na yüklenmişti. DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın adaylarını belirlemesinin ardından gizli oy yöntemiyle 5 kişilik Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu, Sadettin Sert (AK Parti), Mümin Kahraman (AK Parti), Sıtkı Keçeci (MHP), Erhan Sürer (CHP) ve Tamer Ergün (İYİ Parti) isimlerinden oluştu.

MECLİS TOPLANTILARI HER AYIN İLK HAFTASI SALI GÜNÜ YAPILACAK

Gündemin ikinci maddesinde Biga Belediye meclis çalışmaları ile ilgili tatil yapılacaksa tatil ayının ve ayın ilk haftası içinde yapılacak meclis toplantı gününün tespiti görüşüldü. Buna göre 2022 yılında tatil yapılmaması, her ayın ilk haftası Salı günü toplanmasına oy birliğiyle karar verildi.

ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİNE 'ÜCRETSİZ ÇALIŞMAYA GÖNÜLLÜLER' AÇIKLAMASI

Biga Belediye Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ve Sıtkı Keçeci’nin 2022 yılında alacakları maaş mecliste belirlendi. Millet İttifakı adına konuşan CHP'li Meclis Üyesi Alper Şen, belediye başkan yardımcılarının maaşlarına itiraz ederken, asgari ücret üzerinden oylama talebi Cumhur İttifakı tarafından kabul edilmedi. Başkan yardımcıları, Belediye Başkanının maaşının yüzde 60’ını almasını öneren Cumhur İttifakı adına konuşan Başkan Erdoğan konuyla ilgili açıklamada bulunarak; “Bu konuyla ilgili birçok Belediye seçimden sonra bir karar alıyor ve bu karar beş yıl boyunca uygulanıyor. Ama bizler şeffaflık ilkesi dahilinde biz bu gündem maddesini her yılın başında meclise getiriyoruz. Partisi fark etmeksizin görüştüğümüz birçok belediyede ödenen rakamların ne olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarımız bu işi hiç para almadan gönülden yapmaya da razılar ama bunun arkasında da ücret almıyorsa farklı şeyler aranacak bunun için hak eden hak ettiğini alacak. Biz de bu konuda yasaların vermiş olduğu yetkiyi kullanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında Biga Belediyesi’nde tam zamanlı olarak çalışan 16 sözleşmeli personelin sözleşmeleri oy birliğiyle yenilendi. Mühendis Ufuk Kocabaş, Seyfi Sağlık, Ceyhun Tenekeci, Muhammed Furkan Çimentepe, Ümit Dur, Ümit Us, Mimar İbrahim Onur Kök, Abdulkadir Tozan, Tekniker Uğur Ceylan, Emre Öksüz, Nazmiye Gürsoy, Eğitmen Ece Nur Savaş, Ömer Yavuz, Hemşire Aynur Doğan Yalçın, Sağlık Teknisyeni İbrahim Yavaş ve Avukat Büşra Doğan’ın 2022 yılı içinde de sözleşmeli personel statüsünde istihdamı, aylık net ücretlerin tespiti memur kat sayısı henüz açıklanmadığından toplantının ikinci birleşiminde görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Hamdibey, İstiklal ve Şirintepe mahallelerinde barınma, sosyal donatı ve sosyal altyapı alanlarına yönelik plan tadilatları görüşüldü. Gündemin 10. maddesinde Sakarya Mahallesi’ndeki yapılaşma koşulları oy birliğiyle kabul edilirken, Esentepe Mahallesi’nin sokak isimleri belirlendi ve Şirintepe Mahallesi’nden ayrılan cadde ve sokaklar Esentepe’ye bağlandı. 701 ile başlayıp 755’e kadar olan tüm sokaklar; Abidin Balcı Sokak, Avni Anıl Sokak, Gürsel Sönmez Sokak, Kamil Nizam Bigalı Sokak, Recep Potur Sokak, Şelale Sokak, Bahçeli Mehmet Çavuş Caddesi, Bandırma Caddesi ve Mevlana Caddesinin mevcut isimleriyle Esentepe Mahallesi'ne bağlanması oy birliğiyle kabul edildi. “MERKEZ AVCILAR KULÜBÜMÜZE TEKRAR HAYIRLI OLSUN”

Gündemin 13. maddesinde Biga Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği’ne Kasım 2019’da devri yapılan 1366 ada 4’nolu parselde bulunan bina görüşüldü. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan döneminde 73 yıl sonra tapusuna kavuşan Biga Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği ile ilgili karar yeniden meclise geldi. Toplantıda Biga Belediyesi Tüzel Kişiliğine devir edilir ibaresinin değiştirilemeyeceğine dair tapu kütüğüne şer konulması kaydı ile 1 TL iz bedel mukabilinde satışının kabulü oy birliğiyle kabul edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Erdoğan, “’2019 yılında bu konu ile alakalı bir meclis kararı almıştık. Orada bu iki tane olan madde de üçtü. Bunlardan bir tanesi doğacak olan Avcılar Kulübünün kiracılarıyla, esnafla oluşabilecek olan sıkıntılarda belediye de söz hakkına sahiptir içeren ifade vardı. Farklı yorumlandı ve yanlış anlaşıldı. Geçtiğimiz günlerde bölge esnafının tamamının katıldığı kahvaltı yaptık. Birçok esnafımızın bilmediği mahkeme kararı vardı. Bütün esnafımız bu konuda bilgilendirilmiş ve bizim uygulamayı yapma sebebimiz anlaşılmış olduğundan ve problemden ortadan kalktığından dolayı bu üç madde olan daha önceki almış olduğumuz meclis kararını 2 maddeye düşürerek tazelemiş olduk. Merkez Avcılar Kulübümüze hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETTEN İTİRAZ

Başkan Altınkaya fidan dikti Başkan Altınkaya fidan dikti

Gündemin sekizinci maddesinde plan tadilatı talebi görüşüldü. Bu madde de Belediye meclis üyeleri Fatih Alkan ve Alper Şen söz alarak açıklama yaptı. Son bilgilendirmeyi ise Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptı. Millet İttifakı Sözcüsü CHP'li Alper Şen bu maddeyle ilgili; "Komisyonda fikirlerimiz olmuştu. Hak sahibi olan vatandaşlarımızın Biga’nın yaratmış olduğu nimetlerden yararlanması adına katkı vermekten mutluyuz. İnşallah herkes için hayırlı olsun. 7, 8 ve 9’uncu maddeleri tutarlı olarak değerlendirdik. Askı süreci ve diğer işlemlerin yapılabilmesi adına oyların devamı kabulü için fikir belirttik. Bu planlama daha iyi olabilirdi. Hak sahibi olan vatandaşlarımızdan özel istirhamımız var. Parsel bazlı sıkıntılar var. Bizim bunları komisyon çalışmalarında ele alma şansımız yoktu. Herkes tapusuyla birlikte imar müdürlüğüne geldiğinde arkadaşlarımızın yardımcı olacaklarını biliyoruz. Malımızı takip edelim. İtirazları da önümüze getirin. Şeffaflık ve birlikte değerlendirme ruhuyla sorunlarımızı çözüp, Biga’nın açılmayan alanı kalacak şekilde konuyu toparlayalım. Biz sekizinci maddeye komisyonda 'hayır' dedik. Mecliste de 'hayır' oyu vereceğiz. Bunun sebebi; bir önceki maddede Çavuşköy Hacımadan köprüsünden, bir sonraki maddede Kalafat ve İdriskoru köy sınırlarına kadar olan bütün tarla vasfındaki alanlar imarlı arsalara dönüştürülüyor. Burada kalan bir yer var. 60-70 hektarlık alan tarla olarak bırakılmış. Biz sorduğumuzda bize üç cevap verildi. Hukuki süreç, plan çalışmasının hak sahipleri tarafından sonra getirileceği ve konunun bizim boyumuzu aştığı şekilde söylendi. Buradaki bütün tarla sahiplerinin nasiplenmiş olduğu nimetten buradaki 3 parseli olan kişilere yansıtılmadığı tavrı var. Plan sonradan gelecekse burada oluşabilme ihtimali olan farklı bir durumdan diğer tarla sahiplerinin nasiplenmemesi gibi bir durum var. Bizim önerimiz bu maddeyi tekrar komisyona gönderelim. Bu alan da aynı kriterler içinde planlansın. Komisyondan ve meclisten oy birliğiyle geçirelim" şeklinde konuştu.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise "Üçüncü görüşünüze katılmıyorum. İmar müdürümüzün dediği birinci ve ikinci konu doğru. Burası planlanmayan bir yer. Uzunsu Deresi kıstas alınarak bölgenin güneyinde bulunan mevcut imar planı ile bütüncül ve konsept bir plan tasarlanarak önümüzdeki aylarda meclis toplantısına gündem olarak gelecek" dedi. Biga Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Ak Partili Meclis Üyesi Fatih Alkan ise; "Şirin hanım konu ile ilgili mevzuat olarak daha iyi bilebilir. Konunun bir sonraki meclislerde gelmesinde plan tadilatı olarak hak sahiplerinin kaybı ve kazancı olmuyor. Bir dahaki meclislerde kalan kısmı değerlendiririz. Bir de Kalafat’ın üst tarafındaki bölgeyi de bıraktık. Sonra da planlarız diye konuşmuştuk" şeklinde konuştu. Biga Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Şirin Turan'dan da görüş alındıktan sonra görüşülen plan tadilatı sekizinci gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Başkan Erdoğan son olarak, vefat eden gazeteci Ferit Kavas’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Biga Belediyesi Meclis Toplantısının Ocak ayı ikinci oturumu 10 Ocak Pazartesi günü saat 16:00’da yapılacak.