24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı Atatürk Kültür Merkezi’nde Hamdibey Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ‘Başöğretmenin İzinde’ isimlli dinleti ile gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler, protokol üyeleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen yaptı. Müdür Bilen konuşmasında; "24 Kasım, Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde "Başöğretmen" sıfatı alması vesilesiyle, 1981 yılından beri "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır; öğretmen. Bir eğitimcinin dediği gibi, "Çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz." Bu sözler de açıklıyor ki; öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleğidir diye anılır olmuştur. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalıdır. Şairlerin gönlündeki sevdalı şiir, rüzgârın önündeki türkü, bebeklerin kulağındaki ninni, bayraktaki ay yıldız, üstümüze doğan güneş, karanlıkta parlayan yıldızdır Öğretmen. Unutmayın; Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Ahmet Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı yetiştiren öğretmendir, Alpaslan'ı, Fatih'i, Yavuz'u, Aziz Sancar’ı ve Mustafa Kemal'i yetiştirende, Öğretmendir. Yunus Emre: "Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim." diyor. O halde, değerli öğretmen arkadaşlarım, Gönüllere talip olmalıyız. Gönüllere girmeliyiz. Çocuklarımızın "Kalbine dokunmalıyız." sevgiyle, merhametle, sabırla ve şefkatle... Bizler, öğrencilerimiz için bir öğretmen olmanın yanında, bazen bir anne, bazen bir baba ve bazen sığınılacak bir limanız. Bu sebeple, sevginin yanında "Güven" vermeliyiz ve onlara "Güven" duymalıyız. Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Öğrencilerimizi bilgiyle donatırken; onları vicdanlı ve ahlaklı olarak da yetiştirmeliyiz. Onlara rol model olmalıyız. Milli ve manevi değerlerimizi; vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini vermeliyiz. Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor, tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Erkan Bilen’in konuşmasının ardından öğretmenlik yeminini eden Şadan Doğan Anaokulu Okul Öncesi öğretmeni Şirin Baran Dinç salona hitaben konuşmasını yaptı.

Biga'da acı aile faciası: 3 ölü Biga'da acı aile faciası: 3 ölü

Emekli öğretmenleri temsil eden konuşmayı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Emine Sever yaptı.

Sever Konuşmasında; “Ben, öğretmenliğe 5 Ekim 1993'te Şanlıurfa-Bozova -Atatürk Barajı Lisesinde başladım. 31 Temmuz 2023'te Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, 30 yıllık yolculuğumun son durağı oldu. Mesleğimin ilk gününden son gününe kadar öğretmenliği çok severek yaptım. Ancak bu sevgiyi iliklerime kadar hissetmemi sağlayan şey, aynı yıl göreve başladığımız üniversitedeki sınıf arkadaşım Mustafa Gümüş'ün Batman'da görevinin ikinci yılında şehit olmasıydı. Mustafa'nın tayini Batman'a çıkınca "Göreve gitme" diyenlere "Ben gitmezsem, sen gitmezsen, kim gidecek ?"demişti. Memleketimin çocukları iyi, doğru yola gitmesin, memleket sevdalısı olmasınlar diye onu ve arkadaşını şehit ettiler. Ama Mustafa gibi Ayşenur, Aybüke, Neşe, Necmettin, Ahmet, Mehmet gibi pek çok genç öğretmenimiz, samimi sevgileri, üstün sabırları ve inançlarıyla, zorluklara ve tehlikelere rağmen görevlerine gitmeye devam ettiler. Onlarca öğretmenimiz memleketimizin çocukları için şehit oldu. Onlar kalbimizin iyileşmeyecek yaralarıdır. Ruhları şad olsun. Onların çok severek yaptıkları fakat yarım bırakmak zorunda oldukları bu mesleği bizler devam ettirmek zorundayız. İnsanın gelişme, büyüme, öğrenme sürecine en çok etki eden mesleklerin başında gelir öğretmenlik. Bu yüzdendir ki Gazi Mustafa Kemal diyor ki: "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir."Ve öğretmenler çok iyi bilir ki, sevgi ve sabır olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların, eğitim-öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Yani mesleğimizin özü sevgi ve sabırdır. Ve bizim en büyük mutluluğumuz öğrencilerimizi hayata atılmış, mutlu, başarılı ve ülkesine katkı sağlayan, yararlı insanlar olarak görmektir. Hepimiz, uygarlığı teknikte, bilimde ilerlemedir diye biliriz. Ama aslında gerçek uygarlık, insanlığın kalbinde olmalı. İnsanlığın yarısı açken ve bütün dünyanın gözü önünde insanlar öldürülüyorken uygarlıktan nasıl bahsedebiliriz? İnsanların dünyadaki amacı, hayatın değerini yükseltmek olmalıdır aslında. İşte bunu sizler yapmalısınız. Siz, hepiniz hem ülkemiz için, hem de dünyamız için çok şeyi değiştirebilirsiniz. Teknolojiyi kendinizi geliştirmek için kullanmalı, sanatla ilgilenmeli, bol bol kitap okumalı ve memleket sevdalısı olmalısınız. Ve en önemlisi yüreğinizdeki sevgiyi daima yaşatmalısınız. Çünkü dünyamızın, sizin gibi yüreğinde sevgi taşıyan iyi insanlara çok ihtiyacı var. Bu duygu ve düşüncelerle başta ebediyete göç etmiş Başöğretmen Atatürk olmak üzere aziz öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken, mesleğe yeni başlayan genç arkadaşlarıma başarı ve mutluluklar, emekli olan arkadaşlarıma da sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür diliyorum” dedi.

Emekliye ayrılan öğretmenlere plaket ve belgeleri Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen tarafından takdim edildi.

Dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildikten sonra Hamdibey Ortaokulu'nun hazırladığı ‘Başöğretmenin İzinde’ isimli dinleti ile program sona erdi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

hamdibey22

hamdibey21

hamdibey20

hamdibey19

hamdibey18

hamdibey17

hamdibey16

hamdibey15

hamdibey13

hamdibey14

hamdibey12

hamdibey11

hamdibey10

hamdibey8-1

hamdibey9

hamdibey7-1

hamdibey6-1

hamdibey5-1

hamdibey4-1

hamdibey3-1

hamdibey2-1

hamdibey1-1

Editör: Ahmet Tunç