“Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir” “Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir”

Biga Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Ergün Tulnay, parti ilçe binasında düzenlediği basın toplantısı ile son günlerde Biga’nın yüksek kesimleri başta olmak üzere ilçe genelinde yaşanan su kesintilerine tepki gösterdi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı ve yönetimini vizyonsuzlukla ve beceriksizlikle suçlayan Tulnay, vatandaşların haklarını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

“BİGALILARIN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bigalıların haklarını savunacaklarını, vatandaşa mesaj atmakla belediye yönetiminin sorumluluktan kaçamayacağını söyleyen Tulnay; “8 Aralık 2022 tarihinde saat 19.00 civarında Biga Belediyesi vatandaşlara bir SMS mesajı gönderdi. Bu mesaj içeriği ise; Biga Belediyesi sınırları ve mücavir alanlarda su azalması ve kesintisi yaşanacağına yönelik bilgilendirme mesajıydı. Yalnız bu bilgilendirmede garip bir durum var. SMS bilgilendirmesinden dakikalar sonra Biga genelinde su kesintisi yapıldı. Biga Belediyesi’nde son zamanlarda şöyle bir ahlak oluştu. Ben mesaj atayım vatandaşlara, bilgilendireyim, sorumluluktan kurtulayım. Böyle mesaj atarak bu sorunların çözülebileceğini, sorumluluklarından kaçabileceklerini zannediyorlar. Kesinlikle böyle bir şey mümkün değil. Millet İttifakı olarak, CHP’li meclis üyeleri olarak Bigalıların haklarını savunmaya, onlara da sorumluluklarını hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE BAHANE UYDURMAYI TERCİH EDİYORLAR”

Yaşlı ve engelli vatandaşların ağırlıklı yaşadığı mahallelerde su kesintilerinin yaşandığını, vatandaşların ihtiyaçlarını gidermekte zorlandığını ve iktidarın çözüm üretmek yerine bahaneler ortaya koyduğunu iddia eden Tulnay; “Biga’da 7 günden bu yana özellikle Cumhuriyet Mahallesi, Bademlik Caddesi kısmı, Turan Mahallesi yani Biga’nın çarşısından yüksek alanlar, Şirintepe’nin belirli bölgelerinde akşam saat 17.00 veya 18.00’dan sonra su kesintisi yaşanıyor. Bu bölgelerde tamamıyla su akmıyor ama diğer bölgelerde çeşmelerden akan sularda azalma var. Cumhuriyet ve Turan Mahalleleri Biga’nın en eski mahallelerindendir. Bu mahallenin sakinleri ise; yaşlı vatandaşlarımız, engellilerimiz, bebekli ailelerimiz var. İşten evine dönen vatandaşlarımızın, yemeklerini yapıp yiyecekleri, duş alabilecekleri, temizlik yapabilecekleri saatlerde bir damla su akmıyor. Bu sorun da 1 haftadır devam ediyor ama halen çözüm bulamadılar. İktidar sahipleri bu soruna çözüm üretmek yerine bahane uydurmayı tercih ediyorlar. Bu bahaneler aslında Bigalıları ne kadar önemsediklerinin, Bigalıların sorunlarına ne kadar odaklandıklarının en net göstergesidir” ifadelerini kullandı.

er1-2

“İNSANLAR TEMEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYORLAR”

Mevcut iktidarın sorunun çözümünü yağacak yağmurda aradığını söyleyen Tulnay; “Temel ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan Bigalılar ile ilgili, bu sorunların ne zaman ve nasıl çözüme kavuşturulacağı ile ilgili olarak bu yetkilileri aradık. ‘Kuyular boşalmış, Kuyularda su seviyesi düştü’ dediler. En son ise ‘Yağmur yağmasını bekliyoruz’ dediler. Sorunların çözümü için tek bekledikleri şey yağmurun yağması. Yağmur yağarsa su kaynakları beslenecek, kuyular dolacakmış. Kabul edersiniz ki; bu da sabahtan akşama kadar olacak iş değil! Bir anlamda Biga Belediyesi’nin ve yönetiminin Biga’ya dair, Biga’nın su politikasına yönelik ciddi bir çalışmaları yok. 3,5 yıldır iktidar olan bu arkadaşlar, böyle bir meselenin ciddiyetinin dahi farkında değiller. İnsanlar temel ihtiyaçlarını gideremiyorlar; bu arkadaşlar ise yağmur yağsın, kuyular dolsun diye bekliyorlar. Ben de arkadaşlarım da bu durumu, bu bahaneyi kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“BÖLGEMİZDE KURAKLIK SORUNU YOK!”

Çanakkale’de ve bölgemizdeki ilçelerde kuraklık ve su sorunu yaşanmadığını ve sadece Biga’da yaşanan bu sorunun nedeninin Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve yönetiminin öncelikli sorunları çözmek yerine prestij derdine düşmelerinden kaynaklandığını söyleyen Tulnay; “Türkiye’de bildiğimiz kadarıyla kuraklık sorunu yok. Bölgemizde de yok. Çevre ilçelerde de su sıkıntısı veya kuraklık yok. Biga’da neden su sıkıntısı var? ‘İklim krizi var, su kuyuları açmak için sondaj yapıyoruz’ diyerek bahane üretmeye devam ediyorlar. Biga’da Biga Belediyesi’nin yönetilme sorunu var. Diğer ilçelerde yaşanmayan kuraklık, su sıkıntısı; özellikle sulu tarım arazilerin bol olduğu, yer altı su kaynaklarının güçlü olduğu bu ilçede su sıkıntısının yaşanmasının tek sebebi programsız, projesiz, Bigalıların sorunlarını öncelik olarak almayan, bu sorunlara odaklanmak yerine prestij peşine düşen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın sorumluluğu vardır. Bunu açık ve net bir şekilde söylememiz gerekiyor. Beceriksizce bir yönetim ve aymazca bir davranış nedeniyle bunları yaşıyoruz. Belediyelerin asli görevleri vardır. Çöpü toplamak, alt ve üst yapı sorunlarını çözmek, yolu yapmak ve tabiî ki sağlıklı bir suyu vatandaşlara ulaştırmaktır. Şu an baktığımızda ise; Biga Belediyesi temel görevlerini dahi yerine getiremeyecek durumda olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“TEK SORUMLU BÜLENT ERDOĞAN’DIR”

Su kesintilerinin tek sorumlusunun Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan olduğunu söyleyen ve Erdoğan’ı beceriksizlikle suçlayan Tulnay; “Bir yıldan bu yana bu arkadaşların kuyular aracılığı ile su aradığını biliyoruz. Nereden biliyoruz. Meclis üyesi arkadaşımız Alper beyin arazisinde su bulunduğuna inandıklarını söylediler ve sondaj açmak için izin istediler. Alper Bey de buna izin verince gelip çalışma yürüttüler. Bir süre sonra su çıkmayınca çekip gittiler. Bakıyoruz ki bir yıldan daha uzun bir süredir sondajla kuyu suyu arıyorlar ama halen bir aşama kaydetmemişler, çözüm üretememişler. Bunun temel sebebi de; şimdiye kadar karşılaştığımız sorunlarda olduğu gibi ehil insanlarla çalışmamaları, beceriksizlikle idare etmeye çalışmalarıdır. Biga’nın mücavir alanları geniş, yakın çevrelerde köyler var. Bu bölgenin tamamında sondaj yapıp kuyu açma çalışmaları yapıyorlardır, yapmaları gerekir. Şuna inanmak istemiyorum ama 1 yıldan fazladır Biga’nın tüm çevresinde su arama çalışması yaparsın, sondaj yaparsın ama bulamazsın! 2022 kışında Biga’da su sorunun yaşanmasını aklım almıyor. Biga Belediye Başkanı ve diğer yöneticileri olarak sizler nasıl olur da bu günleri öngöremezsiniz? Yönetici olarak bu şehri yönettiğinizi iddia ediyorsunuz, nasıl öngöremiyorsunuz bugünleri? Nasıl oluyor da mevcut kuyuların etütlerini yaptırmazsınız? Nasıl olur da alternatif çözümler, acil durumlara bağlı başka planlarınız olmaz? Bu şehri nasıl bu kadar umursamaz bir şekilde yönetmeye çalışırsınız? Bu mağduriyetlere nasıl sebebiyet verirsiniz, bunu anlayamıyor, kabul etmiyorum. Hiç iktidar partisi üyeleri kıvırmasınlar, bahane üretmeye kalkmasınlar. Yaşadığımız sorunların tüm sorumlusu Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’dır” dedi.

er3-2

“ÖNCELİKLİ SORUNLAR YERİNE PRESTİJ PEŞİNDELER”

Biga’nın öncelikli sorunları konusunda belediye yönetimini uyardıklarını hatırlatan Tulnay; “Bir insanın en temel ihtiyacı sudur, anayasal hakkıdır. Bu sorunlar yaşanırken, çözüm üretmeye dair hiçbir şey yapılmamasını garipseyerek izliyoruz. Bu arkadaşlar herhalde; mevcut kuyulardaki suyun sonsuz olduğunu, sonsuza kadar su çıkacağını zannediyorlardı. Biga’nın nüfusu artıyor, insanların ihtiyaçları artıyor. Bu kuyular çok uzun yıllardır kullanılıyor, bu sorunlarla da karşılaşacağımız da ortadaydı. Bunu öngörmek için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktu. Bunu bilerek plan ve program yapabilirsiniz. Ancak bu arkadaşların Biga’nın ve Bigalıların sorunlarını çözmek yerine; prestij caddesi yapmak, üzeri açık köprünün üzerine kalebodur döşemek gibi fantastik düşünceleri ve amaçları olduklarından Biga’nın önemli meseleleri nelerdir, neler yapılmalıdır, Bigalılar için neyin önemli olduğunu umursamadıklarını biliyoruz ve yaşıyoruz. Defalarca kendilerine söyledik. Mezarlıklarda su akmıyor, altyapı sorunu var, su sıkıntısı yaşayacağız diyerek. Ama onlar 5 milyon liraya prestij caddesi yapıp direk olan yere direk yapmayı bilirler. Biga’yı yöneten arkadaşlar için neyin önemli olduğunu, Bigalılara yaklaşım anlayışlarını çok daha iyi anlamış oldunuz” ifadelerini kullandı.

“ÜZÜLÜYORUM, UTANÇ DUYUYORUM”

2022 yılında Biga’da su sorunu yaşandığını ve üzgün olduklarını söyleyen Tulnay; “Biga Belediyesi’nde Millet İttifakı olarak en başından bu yana belediye bütçesinde; ‘Bigalıların esaslı sorunlarının çözümü adına bütçeye destek veririz. Öncelikli taleplerin karşılanması konusunda destek de veririz, omuz da veririz’ dedik. Ama bunların böyle bir anlayışları yok, bunu da karşılaştığımız sorunla daha iyi anlıyoruz. 2022 yılının kışın ortasında Biga’da Bigalı vatandaşlarımız susuzlukla karşı karşıyalar. Bigalılar adına üzülüyorum. Bu konuyu da konuşmaktan utanç duyuyorum. Bunun açıklamasını da yapmaktan dolayı üzgünüm. Ancak bu durumu da Biga’yı yönettiğini iddia eden arkadaşların yüzüne açık ve net bir şekilde çarpmak zorundayız. Bu su kesintilerinin sorumluları kendileridir. Bizleri siyaseten bu konuları konuşmaya mecbur ediyorlar. Çünkü hiçbir işi doğru düzgün yaptıkları yok, sürekli ellerine yüzlerine bulaştırdıkları sorunlarla karşı karşıya geliyoruz” şeklinde konuştu.

“BİR İŞİ DE BECERİN, ALKIŞLAYALIM”

Belediye yönetiminin beceriksiz olduğunu ve bu beceriksizliğin sonuçlarıyla Bigalıların uğraştığını söyleyen Tulnay; “Bu su sıkıntısını neden yaşıyoruz? Hepimiz yaşadık. Yağmur çok yağıyor dereye sahip çıkamıyorlar. Araçlar dereye sürükleniyor, maddi zarara sebebiyet veriyorlar, zararı yine Bigalı vatandaşlarımız çekiyor, mağdur oluyorlar. Yağmur az yağıyor bu sefer de Bigalılar susuzlukla karşı karşıya kalıyorlar. Nereden tutsak elimizde kalıyor. Çok enteresan bir durum. Bir işi de becerin, biz de becerdiğiniz işi alkışlayalım. Tüm bu beceriksizliklerin cezasını Bigalılar çekiyor. Buradan şunu açıkça söylüyorum. Kendilerinin öngörüsüz davranarak binlerce Bigalıyı zor şartlar altında yaşamaya bırakan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı, ekibini aklıselim davranarak, tedbirli davranarak, tedbirli olmaya davet ediyorum. Bigalıların öncelikli ihtiyaçlarına yönelmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Kıymetli Bigalılarımızın da bir süre daha sabretmelerini istiyorum. Bu şehrin, bu meclisin, krizleri yönetmekten aciz bu yönetim ve ekibinin suyu ısındı, vakitleri doldu. Bilgi ve birikimimiz ile bu şehirde, halkın iktidarını kurmaya geliyoruz. Biz buradayız, Bigalıların tüm haklarını, bütün taleplerini, bütün ihtiyaçlarını çözeceğiz, dile getireceğiz. Bunlar için bizim yanımızda olup, bizlere destek olun” ifadelerini kullandı.

MECLİS ÜYELERİNİN BİLE HABERİ YOKMUŞ!

Su kesintisiyle ilgili meclis üyelerinin bilgilendirilmediğini söyleyen ve suların kesileceğinden Erdoğan’ın dahi haberinin olmadığını düşündüğünü söyleyen Tulnay; “Su sıkıntısı ve kesintileri konusunda meclis üyeleri olarak size bilgi verildi mi?” sorusuna da yanıt veren Tulnay; “Bize öyle bir bilgi verilmedi. Bence kendilerinin bile bilgisi yoktu. Su seviyesi azalmaya başladığı an, alelacele, son süreçte özellikle seçim sathına girdiğimiz son düzlükte yaptıkları beceriksizliklerin bir sonucu bu. Hep aynı şeyi yapıyorlar. Şu an plansız ve projesiz oldukları için ne yapacaklarını da bilemiyorlar. Onların bile haberi yoktu. Bize bilgi vermeyi bırakın, kendilerinin bile haberi yoktu. Su kesilmeye yakın mesaj atıp, kısa süre sonra suyu kesmelerinden birinin sebebi de budur. Biz bunların bu kadar öngörüsüz olduklarını bildiğimizden; bizim bilgimiz olmadığı gibi kendilerinin de bilgisi olmadığına eminim” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç