Biga Belediyesi Temmuz ayı meclisinin ilk gündem maddesi zamlar oldu. Toplantı gündeminin birinci maddesi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek Meclise gelen ücret tespitleriyle ilgiliydi. Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Zeki Mutlu zamları eleştirirken, Başkan Erdoğan ile atıştılar.

AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti Meclis üyelerince oy çokluğuyla alınan kararla kreş ücretleri 1500 TL, Kapalı Yüzme Havuzu aylık 18 yaş altı 200 TL, 18 yaş ve üstü 300 TL, mesken su fiyatları 0-20 metre küp 7,5 TL, Şehiriçi sivil 6 TL, öğrenci 5 TL, Ağaköy Sivil 13 TL ve öğrenci ise 8 TL olarak güncellendi. Zamlı tarifeler 25 Temmuz 2022, pazartesi tarihinden itibaren geçerli olacak.

Zam kararına bağımsız meclis üyeleri ret oyu verdi. Yılbaşında suya yüzde 36 zam yapıldığını hatırlatan ve yüzde 50 zam daha yapılmak istendiğini söyleyen Bağımsız meclis üyeleri adına konuşan Zeki Mutlu; "Böyle günlerde insanların ekmek alacak paraları yok. Bu insanlar artık geçinemiyor. Biz zam kararına kesinlikle karşıyız" ifadedelerini kullandı.

"VİCDANIM SIZLIYOR"

Görüşmelerin başında söz alarak 'Hakkaten benim vicdanım sızlıyor" dedi. Biga Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu; "Belediye Meclisi’nin ücret tarifesi görüşmesi, plan bütçe komisyonunda görüşülmüş. Fiyatlarda yüzde 25’ten fazla farklar yapılmış. Suda, kreşlerde, Ağaköy ve Biga şehir içi minibüslerde. Böyle günlerde insanların ekmek alacak durumları yok. Hakkaten benim vicdanım sızlıyor. Ben bu zamları lütfen bir daha gözden geçirmenizi istiyorum. Bu insanlar artık geçinemiyor. 5 liraya ekmek alamıyor. Elimizi vicdanımıza koyalım. Lütfen buna bir çare bulalım. Bizim insanlarımız 975 liradan, 1500 liraya kreş parası veremez. Su 5 liradan 7,5 lira olmuş. 7 liradan 11 lira olmuş. Olmaz abi. Ağaköy 8 liradan 11 lira. Yüzde  50’yi geçiyor ya. Biz bağımsız meclis üyeleri olarak bir daha gözden geçirmenizi istiyoruz. Eğer ki yine de geçirecekseniz bir ret vereceğiz. Biz kimseye kur korumalı minibüs vermedik. Herkese kar garantili minibüs vermedik. Ticaret yapıyoruz. Kar da yaparız. Zarar da yaparız. Siz de ticaret yaptınız yıllarca. Zarar ettik. Zarar ettiğiniz zaman 1 milyondan satabiliyor musunuz zarar eden dükkanı. Ben 21 sene vergi rekortmeni oldum. Bu insanlara kar garantili bir şey veremeyiz. Bugünleri hafif sıyrıklarla halka… Çünkü bizi buraya halkımız getirdi. Onların hakkını savunmaya geldik buraya. Biz zam yapılmasına kesinlikle karşıyız" ifadelerini kullandı.

"ELEKTRİK FİYATLARINDAKİ ARTIŞTAN KAYNAKLI..."

Bağımsız Meclis Üyesi Mutlu'ya cevap veren ve bir öğrencinin maliyetinin 1900 lira olduğunu söyleyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise; "Belediyeler kar amacı gütmeyen kamu kurumudur. Burada toplumun menfaati tabiki gözetilmek zorundadır. Seçilmiş kişiler olmamızın bize yüklediği bir görev de temsil ettiğimiz kamu kurumunun kurum menfaatlerini de gözetmemiz gerekiyor. Baktığımız zaman etrafımızdaki belediyelerin birçoğu bizden önce bu zamları yaptı. Biz komisyonumuza şöyle bir talimat verdik. Piyasayı araştırın, etrafımızdaki belediyelerin fiyatlarına da bakın. Ona göre bir fiyat çalışması yapın komisyon olarak. Bu arada bir de yapılan hizmetin maliyetini çıkarttırdık. Temmuz ayı öncesi, 5 aylık dönemde 1 öğrencimizin maliyeti 1900 lira. Bizim kreşlerdeki ilk önceliğimiz o yavrularımıza hizmet eden, onları okul çağına hazırlayan öğretmenlerimizin haklarını vermek. Ondan sonra oradaki çocuklarımızın yemesinden içmesinden, kullandıkları kırtasiye malzemesine her zaman en iyisini, en güzelini aldık, hiçbir kısıtlama yapmadık. Farkediyorsanız kreşlerimizdeki memnuniyet oranı yüzde 95’in üzerinde. Su ile alakalı takdir edersiniz, küçük su marketlerde 2 TL. Biz 1 ton suyu 4,5 liraya veriyoruz. Bizim elektrik fiyatlarındaki artıştan kaynaklı, şuanda su parası olarak tahakkuk eden para, suyu Biga’ya getirmek için harcadığımız elektrik bedelini karşılamıyor. Bu da kamu zararı ortaya çıkarıyor. Kamu zararını bizim gözetmemiz gerekiyor. Burada komisyondaki arkadaşlarımız da bu duyarlılıkla su parasını belirlemişler. Bu konuda bizim gönlümüz rahat. Vatandaşlarımızın da bu konuda bizi anlayacağını düşünüyoruz" dedi..

'KREŞLER 2000 LİRA OLACAK' MESAJI GÜNDEME GELDİ

Biga Belediyesi'nin kreşlerde çocukları bulunan ailelere meclis toplantısından önce yeni ücretlerin 2000 bin lira olacağının mesajla duyurulması, aileler arasında tepkiye neden olmuştu. Biga Belediye Meclis Üyesi İyi Partili İbrahim Demircan da konuyu gündeme getirerek; "Kreşlerle ilgili konuşmanızda, bu konu meclise gelmeden önce kreş velilerine mesaj atmışsınız. Kreş ücretleri 2000 lira olacak diye. Komisyondaki arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çok fazla olduğunu, düşürülmesi gerektiğini, ailelere yardımcı olunması gerektiği ile alakalı bir görüşme yapmışlar. Sonra siz bunu ortak kararla düşürmüşsünüz" ifadelerini kullandı.

Soran ailelere söylediklerini iddia eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise; "Kayıt dönemi olduğu için, kayıt yaptıracak olan veli haliyle ücretleri soruyor. Biz de dedik ki, ücretlerle alakalı meclise gelecek. Bu konu mecliste görüşüldükten sonra bu fiyat belirlenecek. Şuan bir öğrencinin maliyeti yaklaşık 1900 lira. Burada 2000 lira gibi bir rakam olabilir dendi. Soran velilere de bu, öğretmenlerimiz tarafından iletildi. Bu şekilde oldu" yanıtını verdi.

BEDAVA SU TARTIŞMASI

Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı

Suya yapılmak istenen zam, Bağımsız Meclis Zeki Mutlu ile Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan arasında atışmalara neden oldu.

Zeki Mutlu: Başkanım biliyorsunuz, yılbaşında suya zam yaptık. Yüzde 36 gibi. Halkımıza biz zam yapmayacağımızın sözünü vermiştik. Tamam dünyada global bir kriz var. Böyle şeyleri, bazı şeylerden kısarak, boşuna tüketim, hava yapacağımıza bu insanlara acaba böyle bir hizmet getirebilir miyiz diye düşünüyorum.

Bülent Erdoğan: Bununla ilgili araştırmalarımız var. Havdan bölgesinde, Havdan havzasında su arama çalışmalarımız devam ediyor. Eğer orada ciddi bir su kaynağı bulduğumuz sürece, oradan cazibeli suyumuzu Balıkkaya’daki depoya getirebilirsek, tabi bizim girdi maliyetlerimiz düşecek. Düştüğü zaman da meclisimizin yine aldığı kararla düşürebiliriz de. Suyla alakalı ciddi sorunumuz var. Ürettiğimiz su, tüketime ancak yetiyor. Küçük bir arıza olduğu zaman, yarım saatlik bir müdahale bile depolarımızdaki suyun seviyesinin düşmesine, haliyle de yüksek mahallelerimizde tazyiğin azalmasına sebep veriyor. Kendi siyasi emellerimiz, siyasi hedeflerimiz için buradaki kararları almamamız lazım. Yoksa bir belediye başkanı suyu bedavaya vermek ister. Ben şahsen suyu bedava vermek isterim. Ama burada dönem dönem İçişleri Bakanlığı müfettişleri denetime geliyorlar. Siz imza atın, biz suyu bedava verelim.

Zeki Mutlu: Atalım. Bizce mahsuru yok. Komünist bir belediye başkanı bedava minibüs bile çalıştırıyor. Suyu veriyor. Temizlik yapıyor.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç