Biga Belediyesi önüne Ali Demirkol tarafından yapılan ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılında dönemin belediye başkanı Bülent Erdoğan tarafından açılışı yapılan Atatürk Anıtı bugün itibariyle söküldü.

Biga’da tartışmalara neden olan anıt, Biga Belediye Başkanı Alper Şen’in göreve gelmesinin ardından söküm işlemleri gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre anıtta revize gerçekleştirilecek ve yeniden düzenlenecek.

Biga Belediyesi Bünyesinde Ahşap Atölyesi Kuruldu Biga Belediyesi Bünyesinde Ahşap Atölyesi Kuruldu

Biga Belediye Başkanı Alper Şen, seçim sürecinde göreve geldiklerinde bu anıtın kaldırılacağını ifade etmişti.

Açılışı yapıldığında Bigalıların tepkisine neden olan anıtta hem Atatürk silüetlerinin baş aşağı kullanılması, hem de yere yakınlığı tartışma konusu olmuş, Atatürk Düşünce Derneği tarafından yapılan basın açıklamasıyla eleştirilmişti.

D4Fba447 6Fe1 4A93 83Da 4Da57F9D4Ce5

ADD Biga Şube Başkanı Hasan Kırım anıt önünde yaptığı açıklamada; “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak biz yapılana anıt diyemiyoruz. Biga'ya yakışmadı, yakıştıramadık... Çünkü meydanlar bir kentin kimliğini oluşturur. Biga, Çanakkale Savaşı'nda kurulan hastaneleriyle, Biga Belediyesi'nin belgeselini yaptığı Bigalı Mehmet Çavuş ile, Şehit Kaymakam Hamdibey ve yaklaşık 1000'e yakın verdiği şehidiyle en çok şehit veren ilçe olmasından dolayı milli mücadelede yeri önemlidir. Başlattığı milli mücadele ile dünyaya mal olmuş, sömürgeciliğe karşı savaşan ilk lider, eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e böyle bir anıtı mı yakıştırdınız?" ifadelerini kullanmıştı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç