“Ekonomik darboğazdan çıkışın yolu: Kooperatifçilik" “Ekonomik darboğazdan çıkışın yolu: Kooperatifçilik"
Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2021 yılı Ekim ayı Meclis Toplantısı ve 2021 yılı ikinci Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı 12 Ekim 2021 Salı günü saat 18.00’de Oda hizmet binasında bulunan konferans salonunda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapıldı.
Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın yönettiği meclis toplantısı oturumunda Eylül ayı gelir-gider durumu ve açılan-kapanan işletmeler görüşüldü. Meclis Başkanı Melih Akyıl konuşmasının başında fuara katılan konuklara teşekkür etti. Başkan Akyıl, yapılandırmaların 31 Ekim'e kadar uzatıldığı, bazı ciroların vergiden muaf hale geldiği bilgilerini meclis üyeleriyle paylaştı ve muhasebeci ve mali müşavirlerle iletişim halinde olunması gerektiği uyarısında bulundu. Türkiye'ye dört büyük zincir markanın yatırım yatırım yapacağını paylaşan Akyıl; "Bu sevindirici bir haber" ifadesini kullandı. Vaka sayılarının arttığını ifade eden Başkan Akyıl; "Çanakkalemiz aşılanmada dördüncü sıraya geriledi. Bu da ilginç bir haber" diyerek sözlerini noktaladı.
Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan tarafından Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler ve yürütülen çalışmalar hakkında meclis üyelerine kapsamlı açıklamalarda bulunuldu.
Başkan Doğan yaptığı konuşmada; "Covit 19 tedbirlerini arttırmamız gerekiyor. Her geçen gün vaka sayıları artıyor. Piyasalarda dalgalanmalar yaşanıyor. İşlerde durgunluklar yaşanıyor. İnşallah bunların hepsinin zamanla düzeleceğini düşünüyoruz. İyi bir fuar yaptığımızı düşünüyoruz. Başta Biga basını olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başta Bigamız için iyi bir tanıtım oldu. Komite başkanımıza özellikle çok teşekkür ediyorum. 2013'ten beri bu işin başında. Zaman zaman kendi işine bile gitmedi. Bu yıl Biga Fuarı'nı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Seçimlerden sonra ne olur bilemem ama gelecek yıl Biga Fuarı'na daha çok sahip çıkmamız lazım. Biga ekonomisine bir katkıdır bu. Bu fuarı, Biga'nın bayramı yapmak istedik. Bakanımız, grup başkanvekilimiz, TOBB başkanımız da katılınca bizim fuarın kalitesi ve reklamı daha çok arttı. Çok fazla oda başkanı katıldı. 14 genel müdür ve bakan yardımcısı da bakanla birlikte geldiler. Bana göre çok iyiydi. Aynı gün Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda olduk. A kalite bir oda. Bu da önemli bizim için. Gelir giderle ilgili de şöyle diyeyim. Biz aşağıdaki lokantadan pandemi döneminde kira almadık. Daha sonra da helalleştik kendisiyle. Her geçen gün üye sayımız artıyor. Ben komitelerimizden daha aktif çalışma istiyorum. Sivil Toplum Platformu toplantılarımıza da başlıyoruz. Gündem de malum, her geçen gün öğrenci sayımız düşünüyor. Rektörümüz de gelecek" dedi.
Fuar Komite Başkanı Cüneyt Oflaz da Biga Fuarı ile ilgili yaptığı konuşmada; "Biga markasına değer katmak için odamız öncülüğünde bu yıl 132 firma ile 100 bin ziyaretçinin katılımıyla iyi bir fuar yaptık. 2006 yılında 83 firmayla, 2007 yılında 105 firmayla, 2008 yılında 94 firmayla, 2009 yılında 117 firmayla, 2010 yılında 122 firmayla, 2011 yılında 132 firmayla, 2012 yılında 120 firmayla, 2013 yılında 139 firmayla, 2014 yılında 130 firmayla, 2015 yılında 125 firmayla, 2016 yılında 127 firmayla, 2018 yılında 124 firmayla, 2019 yılında 134 firmayla, 2020 yılında pandeminin de etkisiyle 68 firmayla fuarımızı gerçekleştirmiştik. Biga fuarı, bölgesel, hatta ulusal bir formata dönüştüyse; bunda bölge olarak Güney Marmara'yla, özel olarak da Biga ismiyle birlikte anılmaya verdiğimiz önemin büyük payı olduğunu düşünüyoruz. Fuarımızda 86 traktör satışı gerçekleşti. 247 tarım alet, ekipman ve makinaları satışı yapıldı. Fuar alanımızda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aşılama kampanyası yaptık. 132 biontech ve 19 sinovac aşısı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığımızca fuar alanımızda 2000 adet biberiye, lavanta, selvi ve benzeri orman ürünleri, adaçayı türleri ve doğal ıhlamurların dağıtımı yapıldı. Katılımcılara teşekkür plaketi verdik. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum. Ben her yıl Bursa Fuarı'na giderdim. Bu yıl gitmedim ama Renkly Fuarcılık'tan gitti arkadaşlar. Belediye başkanı ile açılış yapmışlar. Katılımcı sayısı çok azmış. Dışarıdan firma katılımı olmamış. Onlar ulusal bir fuar yapıyorlar. Biz onların 5'te biriydik. Bu yıl bizim fuarımız hem protokol katılımı hem de ziyaretçiler anlamında onlardan çok daha üst düzeydi. İnşallah gelecek yıllarda daha da güzel olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Meclis oturumunun ardından Müşterek Meslek Komiteleri toplantısına geçildi. Biga TSO’nun 2021 yılı 2’nci müşterek meslek komiteleri toplantısına Oda yönetim kurulu ve meclis üyeleri, meslek komite başkanları ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.
Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’ın oturum başkanlığını yaptığı ve yoğun bir katılımın olduğu gözlenen toplantıda meslek komite başkanlarının tümüne söz verilerek, komite başkanları tarafından sektörleriyle ilgili yapılan ve yapılmakta olan önemli faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgiler verildi; sektörleriyle ilgili görüş ve önerileri dinlendi.
Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan yaptığı konuşmasında; son altı aylık dönemde Biga TSO üyelerinden ve meslek komitelerinden gelen istekler doğrultusunda yapılan çalışmalar ve yürütülen faaliyetler hakkında bilgiler verdi ve tüm meslek komite üyelerine, meclis üyelerine, yönetim kurulu üyelerine ve Oda çalışanlarına beraber yürüttükleri çalışmalardan dolayı teşekkür etti.