Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, yangınlar ve yangın sonrası yürütülen çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Toplantı, Dardanos mevkiinde bulunan Yangın Yönetim Merkezi'nde gerçekleşti ve kentte görev yapan basın mensuplarına yangınlarla ilgili rakamlar ve bilgiler sunuldu. Orman Bölge Müdürü Demirci, özellikle 16 Temmuz'da Kızılkeçili Köyü'nde başlayan büyük yangının hatırlatıldığı toplantıda, şiddetli rüzgar, düşük nem, ve yerleşim yerlerine yakınlık gibi faktörlerin yangınları daha da tehlikeli hale getirdiğini ifade etti. Bu iki büyük yangında toplam 2 bin 890 hektarlık orman alanının zarar gördüğünü belirtti.

Demirci, yangınların ardından zarar tespiti çalışmalarının başladığını ve orman köylerinde hayvan kayıpları ile arıcılara zararlar olduğunu açıkladı. Bu zararların karşılanması için çalışmaların devam ettiğini ve 1 milyon 415 bin 700 liralık zararın zarar görenlere hibe olarak ödeneceğini ifade etti.

Yangın sonrası saha içinde gerekli tedbirlerin alındığını ve çalışmaların sürdüğünü aktaran Demirci, yangında zarar gören ağaçların tespiti için mühendisler, muhafaza memurları ve işçilerin sahada çalıştığını belirtti. Ayrıca, yangın sonrası ormanların gençleştirilmesi için fidan dikim çalışmalarının başlayacağını ve 2024 yılı sonuna kadar tüm saha çalışmalarının tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Demirci, yangınların etkilediği alanlarda doğal ve suni yöntemlerle ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağını ve ayrıca yangın riskini azaltmak için köylerin etrafında koruma bölgeleri oluşturulması gibi projelerin hayata geçirileceğini paylaştı.   Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Demirci, Çanakkale Bölge Müdürlüğü sahasında bu yıl şu ana kadar 114 orman yangını meydana geldiğini ve 4 bin 260 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü açıkladı.

Biga'da acı aile faciası: 3 ölü Biga'da acı aile faciası: 3 ölü

"YANGIN RİSKİ AZALTILACAK"

Demirci, yanan alanların dışındaki ormanlık alanlarda da yangın riskini azaltmak için çalışmalar yapılacağını belirterek, "Yaklaşık 40 bin hektarlık alanda, yangına dayanıklı orman kurma çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda, köylerin etrafında koruma bandı oluşturulacak, yollar genişletilecek ve yapraklı türler dikilecek" dedi.

Editör: Ahmet Tunç