1 gün önce EKONOMİ

Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nına bağlı meslek komiteleri çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde Biga TSO'nun 1 No'lu Meslek Komitesi (Gıda Maddeleri İmalatı), Komite Başkanı Beyhan Var başkanlığında üye ziyaretleri gerçekleştirdiler.

1 gün önce EĞİTİM BİLİM

Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasında Selen Ada Yeşilgölden altın madalya almaya hak kazandı.

1 gün önce GÜNDEM

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve eşi Şenay Yerli Dolu, Biga'nın 3 köyünde üretim yapılan çiftliklerive üretim tesislerini ziyaret ederek, üretim süreçleri hakkında bilgi aldılar. Kaymakam Dolu ve beraberindekiler; Pekmezli Köyü'nde papağan üretim çiftliğini, Hisarlı Köyü'nde turşu üretim tesisini ve Kozçeşme Köyü'nde ise bölgemizde ilk defa üretimi yapılan kuşkonmaz bitki tarlalarını ziyaret ettiler.

1 gün önce EKONOMİ

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (BİTSO) 2 No'lu Meslek Komitesi (Diğer İmalat Sanayi ve Madencilik) ile İnegöl heyeti, Biga TSO'da bir araya gelerek mobilya sektöründe iş birliği ve e-ticaret yoluyla yurtdışı satışları geliştirme konularında görüş alışverişinde bulundu.

1 gün önce EĞİTİM BİLİM

2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavında (İOKBS) 500 tam puan alarak Türkiye Birincisi olan Cumhuriyet Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Karen Cankurt yakaladığı başarı ile Biga'yı gururlandırdı.

1 gün önce POLİTİKA

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Bigalı muhtarlarla Karabiga’da bir araya geldi. Yeni seçilen muhtarlarla tanışan Gider, toplantıda seçim sonuçlarını değerlendirdi. Gider, “Mottomuz yeter söz milletinse, millet ne demişse ona uymak bizim görevimizdir. Dolayısıyla bu seçim sonuçlarını da bu mantıkla değerlendiriyoruz” dedi.

1 gün önce SAĞLIK

Herkese iyi haftalar! Bugün herkesin sıklıkla merak ettiği çölyak hastalığıyla ilgili konuşacağız. Çölyak hastalığı, toplumda sık karşılaşılan ama pek de iyi bilinmeyen bir otoimmün hastalık olarak öne çıkıyor. Bağırsaklarda gluten adı verilen proteinlere karşı aşırı duyarlılıkla karakterize edilen bu hastalık, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Peki, çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir ve nasıl yönetilir?

1 gün önce POLİTİKA

TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi kabul edildi. Görüşmeler üzerine söz alarak iktidara ağır eleştirilerde bulunan CHP Milletvekili İsmet Güneşhan; “Ticarette ve alışverişteki gerçek sorunlara, maliyetlere ve zamlara çare olamayan bu iktidar yine ‘Dostlar alışverişte görsün’ torbası getirdi. Bu torba teklif, açıkça "Cambaza bak" düzenlemesidir” ifadelerini kullandı.

1 gün önce GÜNDEM

Dünyanın en önemli su altı fotoğrafçılarından Alex Dawson, Birinci Dünya Savaşı'ndan kalma gemi batıklarının yer aldığı Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı'nda dalış yaptı. Ünlü fotoğrafçı, "Bölgedeki teknik dalış potansiyelini tüm dünyaya anlatacağım. Su altında görülebilecek çok batık var. Lütfen bu bölgenin tanıtımı için buraya gelin" diyerek çağrıda bulundu.

1 gün önce KÜLTÜR SANAT

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1995’te Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde yaklaşık 8 bin Müslüman erkek ve çocuğun katledildiği 11 Temmuz’u, “Soykırımı Düşünme ve Anma Günü” ilan etti. Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Mert Temiz açıklama yaptı.