Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Türkiye genelinde daimi ikametgâh ve suç türüne göre ceza infaz kuruma giren hükümlü istatistiklerini yayınladı. Türkiye genelinde toplamda 258 bin 401 kişinin ceza evine girdiğine dikkat çekilen açıklamada; erkek hükümlü sayısının 247 bin 883, kadın hükümlü sayısının ise 10 bin 518 olduğu açıklandı. Yayınlanan raporda çocuk hükümlü sayısına ise yer verilmedi.

ÇANAKKALE’DE BİN 652 KİŞİ CEZAEVİNE GİRDİ!

TUİK’in yayınladığı raporda son 11 yılda Çanakkale il genelinde bulunan cezaevlerinde toplamda bin 652 kişinin yattığı açıklandı. Hüküm giyen şahısların bin 583’ünü ise erkek hükümlüler oluştururken; kadın hükümlü sayısı ise 69 olarak açıklandı.

KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE SUÇLUSU YOK!

Öldürme, yaralama, cinsel suçlar, hürriyetten yoksun kılma gibi birbirinden farklı 24 suç arasında insanlık tarafından lanetlenen işkence suçu ile kötü muamele suçlarından Çanakkale’de ceza alıp hüküm giyen hiç kimse bulunmuyor. Kadın hükümlüler 9 farklı suçtan ceza alırken; erkek hükümlüler ise 23 suçtan dolayı cezaevine gönderildiği de raporda dikkat çekiyor.

ÇANAKKALE’DE EN ÇOK İŞLENEN SUÇLAR!

Çanakkale il genelinde bulunan çeşitli ceza infaz kurumlarında yatan toplam bin 652 hükümlünün en çok işlediği suç ise; yaralama suçu. 6’sı kadın hükümlü olmak üzere toplam 270 kişi yaralama suçundan dolayı cezaevine gönderilirken; yine 12’si kadın hükümlü olmak üzere toplamda 244 kişi hırsızlık suçundan cezaevine gönderilmiş.

TUİK’in yayınladığı raporda 'Diğer Suçlar ile Bilinmeyen' kapsamında iki ayrı tanımlanan grup bulunuyor. Diğer Suçlar kapsamında 254’ü erkek, 22’si kadın hükümlü olmak üzere toplam 276 hükümlü bulunurken; 1 adet de suçu 'Bilinmeyen' kategorisinde yer alan hükümlü olduğu dikkat çekiyor.

HİLELİ İFLAS VE TRAFİK SUÇLARI!

1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren Türkiye'de OHAL uygulamalarından bir tanesi olan şahıs ve şirketlere konkordato ilan etme ve iflas etme yasağı getirilmişti. Ekonomik sıkıntının baş gösterdiği, döviz kurlarının aşırı oynaklığı 2018 yılı Temmuz ayına kadar geçen süreç sonrasında birçok iflas ve konkordato ilan eden şirket sayıları ekonomi gündeminde uzun süre yer almıştı.  

TUİK’in yayınladığı raporda mali suçlar kapsamına giren İcra İflas Kanunu'na Muhalefet suçunun Çanakkale’de hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok işlenen suçlar arasında yer alması dikkat çekti! Çanakkale’de İcra İflas Kanunu'na Muhalefet suçundan cezaevine giren hükümlü sayısı toplamda 164 kişi. İcra İflas Kanunu'na Muhalefet suçundan dolayı 3 kadın cezaevine girerken; 161 hükümlünün tamamı da erkeklerden oluşuyor.

TRAFİK SUÇLARINDAN 154 KİŞİ TUTUKLANMIŞ!

Çanakkale il genelinde Trafik Suçları kapsamında 154 kişi hüküm giyerek cezaevine gönderilmiş. Bu suçtan dolayı cezaevine gönderilenlerden 5’i kadın iken; 149’u da erkeklerden oluştuğu görüldü.

CİNAYET, TEHDİT, HAKARET VE YAĞMA SUÇLARI!

Çanakkale’de Trafik Suçları'ndan sonra en çok işlenen bir başka suç ise Tehdit suçu olduğu raporda görüldü. Tehdit suçunu işleyip de cezaevine gönderilen kadın hükümlü sayısı toplamda sadece 2 iken; 89 erkek de bu suç nedeniyle cezaevine gönderilmiş.

Cinayet suçlaması nedeniyle Çanakkale il genelinde cezaevine gönderilen hükümlü sayısı ise toplamda 34 kişi. Bu suç nedeniyle sadece bir kadının cezaevine gönderildiği raporda belirtildi. Hakaret suçundan ceza infaz kurumuna gönderilen hükümlülerden sadece 1’i kadın iken; 30’u erkeklerden oluşuyor. Yağma olarak belirtilen suç kapsamında ise 2’si kadın; 33’ü erkek olmak üzere toplam 35 kişi cezaevine gönderilmiş.

SAHTECİLİK, DOLANDIRICILIK, ZİMMET VE RÜŞVET SUÇLARI!

Çanakkale’de sahtecilik suçlamasından dolayı biri kadın olmak üzere toplam 31 kişi hüküm giydi. Zimmet ve rüşvet suçlamalarından hüküm giyen kişi sayıları da raporda yer alıyor. Rapora göre; zimmet suçlamasından 1 kadın tutuklanırken; aynı suçtan 4 erkek vatandaşın da tutuklandığı görüldü. Rüşvet suçundan ise sadece iki kişinin hüküm giydiği belirtilirken; dolandırıcılık suçundan toplamda 44 kişinin hüküm giydiği görülüyor. Bunlarında 5’inin kadın olması dikkat çekti. Rüşvet suçundan ise iki kişi cezaevine gönderilmiş. Kaçakçılık suçlamasından cezaevine gönderilen kişi sayısı ise 11 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

UYUŞTURUCU SATIŞI VE TİCARETİ, CİNSEL SALDIRI SUÇLARI

Çanakkale’de en çok işlenen suçlardan biri de uyuşturucu satışı ve imalatı kapsamına giren suçlar. Uyuşturucu madde satışı ve imalatı suçlarından toplamda 86 erkek hüküm giyerken; aynı suçlardan 5 kadının tutuklanarak cezaevine gönderildiği raporda görüldü. Raporda ayrıca insanlık suçlarından sayılan cinsel saldırı suçları da bulunuyor. Bu suçtan dolayı hüküm giyen 24 suçlunun tamamı ise erkeklerden oluşuyor. Hürriyetten yoksun kılma suçundan 25 erkek hüküm giyerken 1 de kadının hüküm giydiği görüldü.

Başkan Baş üye ziyaretlerinde Başkan Baş üye ziyaretlerinde

ORMAN SUÇLARI, ASKERİ SUÇLAR, MALA ZARAR VERME, DİRENME

Son yıllarda artan orman yağmasına karşı işlenen suçlar nedeniyle Çanakkale’de 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken; Askeri Ceza Kanunu'na Muhalefet suçundan ise 16 vatandaş tutuklanmış. Ateşli ve bıçaklı suçlar kapsamında ise 27’si erkek, 2’si kadın olmak üzere toplam 29 kişi tutuklanmış. Mala zarar verme suçundan 19 kişi tutuklanırken; görevi yaptırmamak için direnme suçundan dolayı 21 kişinin tutuklandığı da raporda yer alıyor. Ailenin korunmasına yönelik suçlar kapsamında ise 28 kişi tutuklanmış bulunuyor. Raporda ayrıca 'Diğer Suçlar' kapsamında yagılanıp hüküm giyen 22 kadın, 254 erkek olduğu belirtilirken; bir kişinin ise suç tanımı gizlenmiş durumda.

(Haber Merkezi)