Bilinmeyen bir tarihte Anadolu’dan kaçırılan ve 1818 yılında Louvre Müzesi’nin eline geçen mezar stelinde, Alexandria Troas’lı Aphrodisios adında bir adam adına yazılmış bir ölüm hikayesi yer alıyor. Louvre Müzesi’ndeki bilgilere göre, mezar stelinin bulunduğu yer büyük bir ihtimalle Alexandria Troas.

MS 2. yüzyılda kötü sayılabilecek bir ölüm yaşayan Alexandria Troas’lı Aphrodisios, aldatılmakla kalmamış, aynı zamanda eşinin sevgilisi tarafından öldürülmüştü. Dolayısıyla mezar taşına da bu hikayeyi de anlatan bir yazıt kazınmıştı. Yazıtta Aphrodisios isimli adamın ağzından eşine ve katiline sitem ediliyor, ayrıca acınası bir şekilde öldüğünden bahsediliyor.

Çanakkale Boğazı’nın çıkışında Dalyan köyü yakınında yer alan ve Roma kolonisi olduktan sonra bir liman kentine dönüşen Alexandria Troas, 1. ila 4. yüzyıllarda giderek büyüyen güçlü bir ekonomiye sahipti. 50 cm yüksekliğinde, 49 cm genişliğindeki mezar stelindeki yazıt, Chicago Üniversitesi’nde Sanat Tarihi alanında doktora adayı olan Roko Rumora tarafından okundu.

Bu çeviriye göre alçak kabartma tekniğiyle yapılmış olan stelde şöyle yazıyor:

Yoldan geçen kişi, Aphrodisios benim adım; Ben Alexandria Troas vatandaşıyım ve koro lideriyim. (Zeus’un yok edeceği) pis zinacı karım yüzünden çok acınası bir şekilde öldüm. Onun gizli sevgilisi Lychon -kendi ailemin bir üyesi!- henüz gençliğimde beni katletti. Beni bir disk gibi yükseklerden fırlattı. Moirai kaderimi değiştirip beni bir zevkle Hades’e gönderdiğinde yirmi yaşındaydım, öylesine güzelliklerle doluydum ki.”

“Bayram süresince 2 milyona yakın ziyaretçi ağırladık” “Bayram süresince 2 milyona yakın ziyaretçi ağırladık”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç