Türk askerine ismini veren Bigalı Mehmet Çavuş’u tanıtmak için uzun süredir mücadele veren Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, Bigalı Mehmet Çavuş’un 3 yıldır harabe bir halde bekleyen evine hırsızların dadanması sonrası isyan etti. Evin anı evi olarak düzenlenmesi için kamulaştırma işinin 3 yıldır beklediğini söyleyen Özer, “Bir kibrit ateşiyle ev ortadan kaybolabilir” dedi.

mehmetçavuşevi5

“MAALESEF SAHİP ÇIKAMIYORUZ”
Bu toprakları vatan yapan kahramanlardan Bigalı Mehmet Çavuş’a bir toprağın çok görüldüğünü söyleyen Özer; “Arkamda görmüş olduğunuz ev, Bigalı Mehmet Çavuş’un yaşamış olduğu, hayata gözlerini kapadığı ev. Bu ev daha sonra başkalarının eline geçmiş. Biz 2020 yılında dernek olarak kaymakamlığa evin tescil edilmesi için dilekçe verdik. Dönemin kaymakamı Mustafa Can tarafından hızlı bir şekilde ev tescil edildi. Bu proje daha sonra Biga Belediyesi’ne kamulaştırılmak üzere devredilmiş. O gün bugündür kamulaştırılmasını bekliyoruz. Şu an buraya girip hiçbir işlem yapamıyoruz. Bunca sene ayakta durmuş bina, belki de bir kibrit ateşiyle tutuşacak vaziyette. Bakımsız bir şekilde. İçinde insan yaşamıyor. Bir an önce buranın kamulaştırılması için defaatle başvurularda bulunduk. Ama bize bu toprakları vatan kılan Bigalı Mehmet Çavuş’a şu kadarcık bir toprağı çok görüyoruz. Bir an önce kamulaştırıp da halkın hizmetine, gelecek nesillere aktarmak amacıyla sunamıyoruz maalesef. Bugün yine bir hırsızlık olayı olmuş. Aradılar beni. Suçlular yakalanmış. Maalesef evimizi koruyamıyoruz. Elimizin altında yaşayan tarihimize sahip çıkamıyoruz. İlgililere buradan tekrardan duyuruyorum” ifadelerini kullandı.

mehmetcavus3-1

“ANI EVİ GİBİ BİR ÇALIŞMA DÜŞÜNÜYORUZ”
Tescil işlemlerinin kısa sürede hallolmasına rağmen kamulaştırmanın bir türlü yapılamadığını söyleyen Özer; “2020 yılı Şubat ayında Kaymakamlığa dilekçemizi vermiştik. Aynı yılın Mart ayında da tescil edildi. Bu dutluk ve mezarı, anıt mezar olarak tescil edildi. Tescil belgeleri elimizde. Biga Belediyesi tarafından kamulaştırılmasını bekliyoruz. Mülk sahipleri ile uzlaşılacak veya bir şekilde kamulaştırılacak. Daha sonra restorasyon işlemi yapılacak ve anı evi olarak hizmet görecek. Kamulaştırma işlemi belediyeye devredilmişti. Bir sonuç olmadı 3 senedir. Bunun bir şekilde hallolması gerekiyor. Mal sahipleri ihtiyaç sahibi de değil. Bir an önce anı evi olarak hizmete girmesini bekliyoruz. Proje çalışması henüz yok. Ama özel dokusunu koruyarak Bigalı Mehmet Çavuş’un yaşantısını anlatacak, Mehmet Akif Ersoy’un anı evi gibi bir çalışma düşünüyoruz burayı” şeklinde konuştu.

mehmetçavuşevi3

MEHMET ÇAVUŞ SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ
4 Mart 1915 Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla “Bir yürek, bir kürek yeter” anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerimizden biri oldu. Mehmet Çavuş'un kahramanlığını ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'ya bir rapor göndererek 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş'u kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.

(Haber: Ahmet Tunç)

mehmetçavuşevi4

mehmetçavuşevi2

Konseyde Kalafat rekabeti Konseyde Kalafat rekabeti

mehmetçavuşevi1

Editör: Ahmet Tunç