AK Parti Çanakkale’de 23 milletvekili aday adayı Ankara’da mülakata girdiler. Çanakkale’den milletvekili aday adayları arasından belirlenecek 8 isim ise AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gidecek. Komisyon üyelerinin belirleyeceği 8 aday adayı için ise AK Parti’de Bülent Turan ile Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin arasında güç savaşı yaşanıyor!

AK Parti Çanakkale Milletvekili aday adayları için geçtiğimiz hafta sonu elektronik ortamda temayül yoklaması gerçeklemişti. Temayül sonuçları direk Erdoğan’ın önüne giderken; aday adayları için de ayrıca da Mülakat Komisyonu kuruldu.

ADAY ADAYLARI MÜLAKATA ALINDILAR

AK Parti’den milletvekili olmak isteyen 6 bin civarı aday adayı 14 komisyonun karşısına çıkıyor. Çanakkale’den milletvekili olmak isteyen 23 aday adayı ise Ankara’ya çağırılarak mülakata alındılar. Çanakkaleli aday adaylarının mülakatına ise; Mülakat komisyonu başkanı Belgin Uygur, komisyon üyeleri ise Cüneyt Yüksel, Resul Kurt, Fatma Ataseven ve Nur Çimen Aşçı çıktılar.

AK Parti’den Çanakkale milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan 23 kişi mülakata alınırken; belirlenecek olan 8 ismin ise bizzat AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a sunulacağı öğrenildi. Tam bu noktada ise ciddi güç savaşları yaşandığı öğrenildi!

FATİH ŞAHİN’İN LİSTESİ BÜLENT TURAN’IN LİSTESİNE KARŞI!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın henüz 3 dönem kuralı nedeniyle aday gösterilip gösterilmeyeceği belirsizliğini korurken Turan’ın milletvekili olarak göreve devam etmesi durumunda hazırladığı listeyi ilk 8 kişinin arasında sokmak istediği öğrenildi.

Parti kulislerinden edinilen bilgiye göre; AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’in de Çanakkale’den seçilecek olan 4 milletvekili adayı için yoğun kulis çalışması içerisinde olduğu yönünde.

GENEL SEKRETER FATİH ŞAHİN’İN LİSTESİ

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ile Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın liste yapma girişimleri ikiliyi karşı karşıya getirdiği öğrenildi. Hazırladıkları listeleri komisyondan geçirmek için yoğun kulis yapan Şahin ve Turan’ın çabalarının ise sonucu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Kulislerden edinilen bilgiye göre; Genel Sekreter Fatih Şahin’in listesinde ilk sırada görmek istediği isim ise Çan’dan Avukat Sebahattin Güner. İkinci sırada ise Avukat Gültekin Yıldız, üçüncü sırada ise Biga eski ilçe başkanı Ahmet Şahin’den oluşuyor. Fatih Şahin’in dördüncü sıra için önerdiği diğer isim ise öğrenilemedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM İŞLERSE; BÜLENT TURAN’IN LİSTESİ

Üç dönem kuralına takılması halinde Genel Sekreter Fatih Şahin’in listesine karşılık Bülent Turan’ın ise listeye sokmak istediği isimler ise; birinci sırada Jülide İskenderoğlu, ikinci sırada Abdurrahman Kuzu, üçüncü sırada Yasin Öztürk veya Nazım Hikmet Keskiner, dördüncü sırada ise Halil Zahit Mert olduğu öğrenildi.

TURAN MİLLETVEKİLİ OLURSA..

CHP'den Gümüşçay'da sert tepki: Hakkımızı yedirmeyeceğiz! CHP'den Gümüşçay'da sert tepki: Hakkımızı yedirmeyeceğiz!

Üçüncü dönem kuralının Bülent Turan’a işletilmemesi ve Çanakkale Milletvekili olarak ilk sırada olması kaçınılmaz. Bu durumda Turan’ın ikinci sıraya Biga’dan ismin getirilmesini istediği öğrenildi.

(Kaynak: Aynalı Pazar gazetesi)

Editör: Ahmet Tunç