Biga Kocabaş Çayı'nın taşmasıyla başlayan tartışmalara Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan da yaptığı yazılı açıklama ile katıldı. Çok sayıda aracın çay yatağında kalması Biga'da tepkilere neden olmuş, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk başta olmak üzere Belediye Meclis Üyesi Alper Şen ve önceki dönem belediye başkanı İsmail Işık da birer açıklama yayınlamışlardı.

Biga'da CHP 3, AK Parti 2 il genel meclis üyesi çıkardı Biga'da CHP 3, AK Parti 2 il genel meclis üyesi çıkardı

Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan da yayınladığı açıklamada CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk'ü samimi olmamakla eleştirdi.

Başkan Borazan'ın açıklaması şöyle:

"SÖZDE DEĞİL ÖZDE SAMİMİYET"

"Salı günü akşam saatlerinde yaşanan kuvvetli yağış sonrasında Biga'mızda meydana gelen su taşkını hepimizi derinden üzmüştür. Bu vesileyle öncelikle sizler aracılığı ile tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu süreçte can kaybının olmaması en büyük tesellimizdir. Bu olaylardan siyasi bir çıkarım yapmaya çalışan arkadaşların olması yaşanan afet kadar bizleri derinden üzüyor. Basına yansıyan açıklamalar da CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk'ün de dediği gibi “ilçemizde bir felaket yaşandı ve bu durum bir doğal afettir.” Çünkü ilçemiz Biga'da uzun yıllardan bu yana böylesine yoğun yağış görülmemiştir. Çanakkale Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre metrekareye ortalama 60.4 kg yağış düşmüştür. Bu oran meteorolojik olarak çok kuvvetli yağış ve turuncu kod kategorisi içine girmekte, doğal afet sayılmaktadır. Ayrıca yüksek kesimlerdeki kar sularının da erimesiyle Kocabaş Çayının debisinde uzun yıllardır görülmemiş bir artış yaşanmıştır. Bu kadar olumsuzluğa rağmen çay yatağında bulunan araçların %96'sı Belediye ve Emniyet ekiplerimizin üstün gayretleriyle kurtarılmıştır."

"ARAMADILAR..."

"Bundan tam 6 yıl önce 60 milyon TL bedel ile yapımı tamamlanan Kocabaş Çayı ıslah projesi, aslında bugün daha büyük bir felaketin önüne geçmiştir. Bu da gösteriyor ki bundan yıllar öncesinde böyle büyük bir projenin düşünülüp uygulanması AK Parti hükümetimizin büyük bir gelecek vizyonuna sahip olduğunun en temel göstergelerinden birisidir. Basınımız aracılığı ile kamuoyuna şunu sormak isterim. Yaşanan afet üzerinden polemikler üretmeye çalışan arkadaşlar keşke Biga Belediye Başkanımızı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletselerdi. Açıklamalardan sonra Biga Belediye Başkanımızı aradım ve konuyla ilgili bilgi aldım. Maalesef polemik yapmaya çalışan arkadaşlar yönetimleri ve meclis üyeleri ile birlikte bir kez arayarak geçmiş olsun demeye tenezzül etmemişlerdir. Bu zor süreçte tüm gün canla başla mücadele eden herkese Biga’mıza gelerek taşkın alanları bizzat inceleyerek geçmiş olsun dileklerini ileten başta Çanakkale Valimiz İlhami Aktaş, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan ve AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı’ya teşekkür ederiz. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanımız Naim Makas ve AK Partili Belediye Başkanlarımıza Biga MHP İlçe Başkanı Salih Altınkaya’ya arayarak destek oldukları için teşekkür ederiz. Ayrıca son bir teşekkürü de bu konuya siyaset üstü bakarak bizleri arayan CHP’li Çanakkale ve Gelibolu Belediye Başkanlarına, Belediye Başkanımızı arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettikleri için teşekkür ederiz."

"GENÇ MEVKİDAŞIMA..."

"Bu olaylar çerçevesinde mevkidaşım genç kardeşim CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztük’e tavsiyem şudur ki kendisini sözde değil özde samimiyete davet ediyorum. Çünkü afetler üzerinden olayları farklı yerlere çekip siyasi polemik üretmenin hiçbir Bigalı hemşehrimize faydası yoktur. Biga ne sizin ne de bizim Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi; Biga Hepimizin..."

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç