Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kentinde sürdürülen ve birçok tartışmalara sebep olan Kaya Islahı çalışmalarının tamamlanması, yargı kararları derken; bölgenin turizme ne zaman açılacağı belirsizdi. Bölgenin yeniden turizme açılacağı müjdesini ise AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu verdi.

Çanakkale’nin en önde gelen turizm bölgelerinden olan Assos’ta 550 iş günü sürmesi planlanan Kaya Islahı çalışmaları üzerindeki tartışma halen devam ediyor. Projede belirtilen kafes uygulamasına rağmen bölgede antik yolun iş makineleri ile traşlanması, bölgeye hiçbir basın mensubunun yanı sıra sivilin alınmaması, buna gerekçe olarak alanın afet alanı ilan edilmesinin gösterilmesi, kazı esnasında ortaya çıkan tarihi buluntular..

Diğer yanda binlerce yıllık antik kentin dokusunun yok olduğunu iddia eden çevreciler, yapılan çalışmaların mahkemelik olması, yargının çalışmaları durdurmasına rağmen devam etmesi, en sonunda da mahkemenin yapılan çalışmaları hukuksuz ilan etmesi derken aylar geçti.

ASSOS BÖLGESİNDE AFET ALANI KARARI KALDIRILDI

Biga’da taksi ücretleri zamlandı Biga’da taksi ücretleri zamlandı

Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılının büyük çoğunluğunun sokak çıkma yasağı ile geçirilmesi ve bölgedeki turizm tesislerinin yapılan kaya ıslahı çalışması nedeniyle iş yapamaması tepki çekiyordu. Bugün ise bölgedeki turizmcileri sevindirecek bir gelişme yaşandı.

Meydana gelen toprak kayması nedeniyle bölge Afet Alanı ilan edilmiş ve kaya ıslahı çalışması ivedilikle başlatılmıştı. AK Parti Çanakkale Milletvekili sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı kararnamesini paylaşarak bölgenin Afet Alanı kapsamından çıkartıldığını duyurdu.

(Haber Merkezi)