Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında tüm yurtta olduğu gibi Biga’da da düzenlenen programlarla anıldı.

Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Anma Günü... Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Anma Günü...

Biga’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla saat 08:55’te Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenin ardından saat 10:00’da Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma törenine geçildi. 

Biga Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinin hazırladığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı, Biga Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Özcan günün anlam ve önemini içeren konuşmasıyla devam etti.

Özcan konuşmasında, “ Bugün bağımsızlık savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85.yıl dönümü. İstiklâl Harbi'ni başlatarak, Anadolu topraklarına gömülmeye çalışılan milletimizin önünde yeni bir ufuk açan, bu topraklarda yılgınlık ve ümitsizliğe yer olmadığını yeniden bu millete hatırlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kuruluş ve kurtuluş yolunda kazandığı askeri ve siyasi zaferlerle tüm dünyanın takdirine mazhar olmuştur. Çağlar ötesine uzanan engin fikirleriyle ve eserleriyle ölümsüzleşmiştir. Hayatını ülkesine ve milletine adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk: "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." diyerek en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşayacağını ve bu konuda Türk Milletine olan sarsılmaz güvenini dile getirmiştir. Mensubu olduğu Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim." sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir. Sevgili Gençler 100.yılında Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak, Cumhuriyeti bize emanet edenlere layık olmak ve 21.yüzyılın Türkiye Yüzyılı olması için her alanda gece gündüz çalışmak en önemli görevinizdir. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Bu duygu ve düşüncelerle yüreklerimizde sonsuza kadar yaşayacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 85. Yıldönümünde saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Atatürk konulu slayt gösterisi ve öğrencilerin yapmış olduğu Atatürk kimdir? röportajı sunuldu.

Daha sonra 10 Kasım dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş tarafından ödülleri takdim edildi.

Program Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Atatürk Her Yerde”programı ile sona erdi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

akmprogram10

akmprogram9

akmprogram8

akmprogram7

akmprogram6

akmprogram5

akmprogram4

akmprogram3

akmprogram2

akmprogram1

Editör: Ahmet Tunç