Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yaklaşık 2.8 milyon adayın başvurması beklenen 2022 yılı üniversite sınavının birinci aşaması Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci aşaması Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için alınan kararları açıkladı. Buna göre, baraj puanı uygulaması kaldırılırken, sınav süresi de uzatıldı.

Öte yandan, açıklamaya göre; tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarındaki başarı koşulu da devam edecek.

Muhtardan eğitime örnek destek! Muhtardan eğitime örnek destek!

Karar sonrası yazılı bir açıklama yayınlayan MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya; "2018 Haziran ayında gerçekleştirilmiş olan genel seçimler öncesinde Genel Başkanımız Sn. Devlet Bahçeli’nin taahhüt ettiği üniversiteye giriş sınavında uygulanan baraj puanının kaldırılması ile ilgili vermiş oldukları söz 11 Şubat 2022 tarihinde yerine getirilmiştir. Üniversiteye girişte 2022 YKS'den itibaren baraj puanı uygulanmayacak. TYT ve AYT’de 150 ve 180 olan baraj puanı da böylelikle kaldırılmış oldu. Değerli gençlerimize hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

YÖK kararını okumak için tıklayınız

Editör: Ahmet Tunç