Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ocak ayına ait olağan meclis toplantısı dün saat 18:30'da TSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıyı Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetti. Gündem maddelerinin görüşülmesinin arsından kürsüye çıkan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan önemli açıklamalarda bulundu.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ocak ayına ait olağan meclis toplantısı dün saat 18:30'da TSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıyı Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetti.

Toplantının başında Meclis Başkanı Melih Akyıl kısa bir sunum gerçekleştirdi ve Meclis Üyelerini bilgilendirdi. Ardından meclis gündemi görüşüldü. Biga TSO'nun Aralık ayındaki gelirleri 126 bin 32 lira 65 kuruş olarak gerçekleşirken, giderler ise 254 bin 824 lira 60 kuruş oldu. 2021 yılı içinde ise toplam gelir 2 milyon 180 bin 493 lira 34 kuruş oldu. 2021 yılındaki toplam giderler ise 1 milyon 457 bin 58 lira 56 kuruş olarak gerçekleşti.

Meclis sonrası ise Biga TSO Başkanı Şadan Doğan kürsüye çıkarak geçmiş yıllardaki çalışmalarının özetini meclis üyeleriyle paylaştı ve ardından önümüzdeki günlerde yapacakları çalışmaları ve yönetimin vizyonunu anlattı. Biga Üniversitesi vizyonundan vazgeçmediklerini de belirten Başkan Doğan, işletme fakültesinin onaylandığını, önümüzdeki günlerde bazı sürprizlerin de olacağını ifade etti. Kurulması planlanan oto galericiler sitesi, küçük sanayi sitesi ile ilgili de gündem yaratacak açıklamalarda bulunan Başkan Doğan, indirimli alışveriş günlerine de öncü olmak istediklerini ve Biga'da ikinci bir fuar yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Biga demiryolu, Karabiga Limanı gibi projelerden de bahseden Başkan Şadan Doğan özetle şunları söyledi:

"HAMMADE TEDARİĞİNDEKİ ARTAN MALİYETLER..."

"Biga ekonomisi her geçen gün daha da gelişip büyüyor. Çanakkale ve ülke ekonomisine katkımız sürekli artıyor. Bunun en önemli kanıtlarından biri kurulan ve kapanan şirket istatistikleri. 2021 yılında bir önceki yıla göre yeni kurulan firmalarımızın sayısı artarken kapanan firmaların sayısı azalmıştır. 2021 yılında yeni kurulan 119 firmanın 91’i şirket statüsünde. Gıda, tarım, hayvancılıktan otomotiv yan sanayisine, inşaattan makine ve metal sektörüne, ulaştırma ve madencilikten depoculuk ve geri dönüşüme kadar olan firmalarımızın sektörel çeşitliliği ilçemiz ekonomisini güçlü ve canlı kılıyor. Çanakkale 1915 Köprüsü’nün açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz. Böylesi önemli bir lojistik avantajın da devreye girmesiyle bölgemiz bambaşka bir dinamizm kazanacak. Biz bunu Balıklıçeşme OSB'de yaşıyoruz. Şu anda bu köprünün yapılacak olmasıyla lojistik sorunlar çözülecek. Bu nedenle çok fazla OSB'ye talep alıyoruz. Bir tane yerimiz kaldı. Ben OSB'ye başkan olduktan sonra sıkıntılı, çevreye zarar verecek firmaların gelmesini yasakladık. Yeni varyantlarla etkisini göstermeye devam eden Covid-19 pandemisi ve dünya çapında kendini gösteren hammadde tedariğindeki sıkıntılar sonucu artan maliyetlerin gölgesinde geçen 2021 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Biga TSO üyeleri üretmeye devam etti. Ben de pozitiftim. 14 gün evde kaldım. Eşim pozitif oldu. Şükürler olsun geçti."

ecf6c1e6-8a8f-4e27-8d68-bad9eee64dfc

"TALEPLERİMİZİN BİR KISMI GERÇEKLEŞTİ, BİR KISMI İÇİN DE ÇALIŞILIYOR"

"Biga TSO olarak bizler de üyelerimizin bu zorlu süreci en az kayıpla atlatabilmeleri için vergi ve sigorta prim ödemelerinin ertelenmesi, esnaf kefalet sistemi ile verilmekte olan kredilerin esnaf – tacir ayrımı olmaksızın tüm faal vergi mükelleflerine verilmesi, sağlanan kredi imkânlarının amacı doğrultusunda kullanılması için gerekli önlemlerin alınması, tarımsal üretimin aksamadan devam edebilmesi için verilen desteklerin arttırılması, genel katma değer vergisi oranlarının düşürülmesi, icra ve iflas takiplerinin ertelenmesi, bankalar nezdinde yaşanan kredi teminat sorunları ve vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limitleri tanımlanması gibi konular başta olmak üzere çok sayıda taleplerimizin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla ilgili makamlara iletilmesini sağladık. İlgili makamlarca bu başvurularımızın içerdiği konuların bazıları gerçekleştirilirken, bir kısmı üzerindeki çalışmaların devam ettiği hususunda cevaplar aldık. Üyelerimizin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerimizi günbegün ilgili makamlara iletmeye devam ediyoruz."

Kale Grubu’ndan 230 Milyon Dolarlık Yatırım Kale Grubu’ndan 230 Milyon Dolarlık Yatırım

e29c8eef-7067-4696-8b16-d934745469b6

“BİGA OSB'DE DE ELEKTRİKLER KESİLECEK”

"2021 yılı enflasyon ve emtia fiyatlarındaki eş zamanlı artışların yanı sıra kurdaki oynaklık nedeniyle piyasalarda hem üretimin hem de ticaretin dengesinin gerçek anlamda bozulduğu bir yıl oldu. Üretici tarafı üretim maliyetlerini hesaplayamamaktan şikâyet ederken, tüketiciler ise enflasyonun alım gücünü yok ettiği kanısında birleştiler. 2022 yılına üretim maliyetlerini etkileyen elektrik ve doğalgaz fiyat artışıyla başladık. Bu da OSB'lerde elektrik kesintilerine neden oldu. Bazı OSB'lerde 2-3 gün gibi kesintiler başladı. Bizde de geçen pazar günü OSB'de elektrikleri keselim diye konuştuk. Ama ileriki günlere attık. Bütün bu olumsuzluklara rağmen artan ihracat rakamlarına ve üretim gücümüze olan inancımızla ilçe ve ülke ekonomisine tüm gayretimizle katkı vermeye devam ediyoruz. 2022 yılının daha verimli, sağlıklı ve bereketli geçmesini diliyoruz.  Artık her açıdan daha umutlu ve daha iyisinin geldiğini öngörebildiğimiz yeni yıllara ihtiyacımız var. Daha umutlu ve iyi yıllar için ülkemizde uzun vadeli stratejilere ihtiyaç duyuyoruz. Potansiyelimiz her daim umut yaratıyor, bu sebeple söz konusu potansiyeli mutlaka kullanmamız gerekiyor. Küresel üretimin yüzde 3,1, küresel ticaret hacminin ise yüzde 8,2 gibi rekor düzeylerde küçülmesine neden olan pandemi 2020 yılını 'kayıp yıl' haline getirdi. 2021 ise 'kısmi onarım yılı' niteliğinde geçti."

b9dee5ea-e0b5-43cf-9569-5c95ea4d34b8

"EKONOMİ HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜDÜ"

"2021 yılı her şeyi yeniden düşünme, her şeyi yeniden kurgulama zorunluluğuna işaret etmiştir. Nitekim, insan-ekoloji dengesinin yeniden kurulması gereği belirginleşmiştir. Artan navlun maliyetleri ve karbon salınımının azaltılması zorunluluğu, yakından tedariki önemli hale getirmiştir. Başta sağlık ve gıda olmak üzere bazı stratejik alanlarda kendine yeterlilik büyük önem kazanmıştır. İstihdamın devamlılığı ve artışı açısından sanayi sektörünün önemi adeta yeniden pekişmiştir. Her ülkenin coğrafi konumu ve üretim deseni çerçevesinde sektörel bazda etkin rekabet stratejilerine sahip olmasının önemi kendini daha da derinden hissettirmiştir. Dolayısıyla pandemiyle geçen son iki yıl tüm ekonomik aktörler için zorunlu ve pahalı bir okul niteliği kazanmıştır. Başta sanayiciler olmak üzere tüm ekonomik birimler böylesi bir yılı daha önce görmemiş olabilir. Özellikle, kur hareketliliğindeki aşırı oynaklıklar biz sanayicileri adeta hem yoğun sisli havada, hem buzlu bir zeminde, hem de trafik ışıkları iyi görünmeyen bir yolda ilerlemek zorunda bırakmıştır. Buna rağmen, baz etkisiyle de olsa, 2021 yılında ekonomi yüzde 10, sanayi sektörü 10’unun da üzerinde büyüyecek gibi görünmektedir. Ekim sonu itibariyle sanayi sektöründe istihdam artışının 900 bin kişiye, ihracat artışının yüzde 35’e yaklaşması oldukça sevindiricidir. Bu zorlu yılda gerçek başarılarından dolayı sanayicilerimizi kutluyorum."

19fc330f-baa7-4955-886c-212b767e4c98

"DÖVİZDEKİ İSTİKRARSIZLIK BİZİ PUSULASIZ BIRAKTI"

"Döviz kurlarındaki istikrarsızlık bizi adeta pusulasız bırakmaktadır. Kur artışlarına bağlı enflasyonist etkiler ücret artışlarından da beslenecektir. Maliyet enflasyonu ve düşük büyüme yani stagflasyonist eğilimler güçlenmiştir. Kredi faizlerinde yılın son günlerinde görülen artışlar bizleri karamsarlığa itmektedir. İhtiyacımız olan düşük enflasyon, düşük faiz ve gerçekçi kur düzeyine bir an önce ulaşmak zorundayız. Bunun için öncelikle ekonomik, sosyal ve siyasi iklimin güven vermesi, ardından fiyat istikrarını sağlayacak, yatırım, üretim ve ihracatı destekleyecek güçlü ve bütünsel bir ekonomi politikası programının hazırlanması gerekmektedir. Sorunlar ve çareler bellidir. Yapılması gereken ortak akıl ve güçlü bir ekip ile yola çıkılması ve kamuoyunun desteğinin alınmasıdır. Bunlar yapılabildiğinde 2022 yılı onarımın ötesinde yeniden yapılanma yılı olabilecektir. Aksi halde ekonomimiz patinaj yapmaya devam edebilecektir. Biz sanayiciler her zaman olduğu gibi yeni yılda da daha güçlü bir ekonomi, daha umutlu bir toplum için üzerimize düşeni yapmaya hazırız."

"MESLEK LİSELERİNİN KALİTESİ..."

"Burada altını çizmek istediğim bir husus da meslek liselerinin eğitim kalitesi… Hepimizin malumu olan ara eleman açığımızı kapatmanın tek yolu meslek liselerimize ağırlık vermek, eğitim kalitesini iyileştirmek ve oradan yetişecek gençlerimize istihdam imkânı sağlamak olacaktır. Yeni bir yıla girdik. Yeni yılda geçmiş yılın izlerini silmek için çok çalışmamız gerekecek. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak; bizler her zaman bu çalışmalara ortak olmak istiyoruz. Bizim çalışmalarımıza yön verecek fikirlerinizi hep önemsedik. Komitelerimiz aralıksız toplantılarını yapıyor. Komitelerimize her türlü şikayetinizi iletmenizi, yol göstermenizi, fikir vermenizi bekliyoruz. Lütfen bunu yapın. Komitelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve bizler, tüm üyelerimizin temsilcisi olarak seçildik. Bu nedenle bıkmadan usanmadan çalışmak durumundayız. 2022’ye umutlarla girdiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Dilerim; yeni yılda geçmiş yılın açtığı yaraları hep birlikte sararız. 2022’nin ülkemize, milletimize, bölgemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini, siz değerli üyelerimize hayırlı ve bol kazançlara vesile olmasını temenni ediyorum. 2022 yılının bölgemiz, ülkemiz ve dünyamız adına sağlık ve barış dolu bir kazanç yılı olmasını; herkese esenlik, başarı, mutluluk getirmesini diliyorum."

de6f38ee-10dc-4a4e-bf8a-04ee83cef3aa

"İŞLETME FAKÜLTESİ ONAYLANDI"

"Benim katılamadığım sivil toplum platformu toplantısında hoşuma gitmeyen bir görüşme gerçekleşti. Çok hoş bir toplantı değildi. Daha sonra rektörümüzle de bir araya geldik. Biga Üniversitesi konusunda bizim bilgimiz dışında bir gündem oldu. Herkesin kabul ettiği bir Biga Üniversitesi hayalimiz vardı. Görüşmelerimiz neticesinde İşletme Fakültesi onaylandı. Fakülte sayımız 3’e çıkıyor. Bir de MYO’muz var. Başka fakülteler ile ilgili gelişmeler de var. Rektörümüzün destekleriyle iki fakültemizin onayını gerçekleştirdik. İlki İşletme fakültesi. İkincisi de Çanakkale'den onaylandı. Yine sürprizler gelebilir. Biga Üniversitesi kurulması hayalimizden vazgeçmiş değiliz. Çalışmalarımız devam ediyor. Hem öğrenci sayımız artacak, hem de Biga ekonomisine katkısı olacak. Üniversitemiz olmazsa olmazımız. Ben kendi adıma üniversiteyle çok ilgileniyorum."

"OSB, OTOGALERİCİLER SİTESİ, KAMYON GARAJI..."

"Burada oto galericiler sitesini beceremedik. Çok emek harcadık. Bazı konulardan dolayı olmadı. Tek bize, Biga TSO'ya verseydiler, bizim öncülüğümüzde yol alsaydık, bugün inşaatlara başlamıştık. Üyelerimizle, komite başkanlarımıza da söyledik. Tekrar masaya yatıracaklar. Bigamızda mevcut 2 adet küçük sanayi sitesi ihtiyaca cevap vermediğinden, Savaştepe Köyümüzde yaklaşık 400 dönüm araziye üçüncü bir küçük sanayi sitesi yapıyoruz. Aynı şekilde kamyoncularımız için de yeni ve modern bir kamyon garajı yerini belirledik. Büyük ihtimalle Göktepe tarafına yapılacak. Proje çalışmaları başladı. Aynı bölgede et entegre tesisi proje çalışmaları da devam ediyor. Bir eksiğimiz de Eko Turizm. Eko turizmle ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Parion Antik Kenti yeniden diriliyor ve turizme kazandırılacak. Nilüfer Gölü ve mesire alanı ile Işıkeli Pomak Kültür Evi turizme kazandırılacak. Mehmetçik adının doğmasına vesile olan Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş'u yeni nesillere tanıtmak için çalışmalarımız sürüyor. Coğrafi işaret tescili alınabilecek ürünlerimizi belirledik. Çalışmalarımız sürüyor. Biga eti, Biga pirinci, Biga peynir tatlısı ve Biga nohut kahvesi için çalışıyoruz. Balıklıçeşme OSB ile ilgili genişleme sahası çalışmalarımız hazır. Maliyetler üzerine çalışıyoruz. Çok talep var. 24 tane arsa çıkacak. Biga'ya 24 yatırımcı gelecek. Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Sera ağırlıklı çalışmayı planlıyoruz. Bunun da inşallah onayını almak istiyoruz."

"DEMİRYOLU, KARABİGA LİMANI..."

"Demiryolu proje üzerindeyiz. Sayın grup başkanvekilimizle de görüşüyoruz. Belki uzun bir süreç bu. Nasıl 1915 Çanakkale Köprüsü hayal gibi görünüyordu, demiryolu da hayal gibi de görünse çalışmalarımıza başlıyoruz. Gündemimizde de tutmayı düşünüyoruz. Karabiga Limanı ve Yat Limanı çalışmamız da devam ediyor. Büyük ihtimalle 2022 yılında onaylanabilir. Karabiga Belediye Başkanımız da çok üzerinde duruyor. Biga Fuarı'nın da ikincisini yapmak istiyoruz. Bunu da esnaflarımızla ve üyelerimizle görüşeceğiz. Hangi alanda fuar yapacaksak, Biga TSO önderliğinde aynı şekilde yapmayı düşünüyoruz. Biga İndirimli Alışveriş Günleri'ni bu sene Biga TSO önderliğinde yapmak istiyoruz. Bunla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Diğer odalarımızı da katıp buna da bir başlangıç yapmak istiyoruz. Nasıl 1995 yılından bu yana Biga'da fuar yapılıyorsa, odamızın önderliğinde Biga İndirimli Alışveriş Günleri'ni yapmak istiyoruz. Odamızın tüm bunları yapacak finansman gücü var. Ayrıca odamızın bunları yaparken dış kaynak sağlayacak gücü de var. Amacımız 2022 yılında üyelerimize desteklerimizi arttırıp hep birlikte başarırız diye düşünüyorum."

"UYUM İÇİNDE, GECE GÜNDÜZ DEMEDEN..."

"2013 yılından bu yana sizlerle birlikte Bigamız için, Çanakkalemiz için, Ülkemiz için tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızla uyum içinde gece gündüz demeden çalışıyoruz. Üyelerimizin kendi sektörlerinin sorunlarını tartışıp, belirlenen sorunlara çözüm üretebilmeleri için meslek komitelerimiz toplantılarını düzenledi. 2021 yılı içerisinde 9 meslek komitesinde toplam 110 toplantı gerçekleştirildi. Meslek komitesi toplantılarına ilgili sektör temsilcisi üyeler de davet edildi. Belirlenen sorun ve taleplerin çözümü için yerel yönetimler, kamu kurumları, TOBB ve hükûmet nezdinde girişimler yapılmış ve önemli sonuçlar alınmıştır. Çözüm yolu bulunmasına ilişkin girişimlerimiz de aralıksız sürmektedir. Üyelerimizin sektörel sorunlarına çözüm üretiyoruz, komitelerimize ilettikleri konuları ilgili kurum ve kuruluşlara iletiyoruz.  2021 yılında üyelerimize yönelik belgelendirme faaliyetleri aksamadan yürütüldü. 2021 yılı içinde 119 yeni üye kaydı yapılan odamızda, üye sayısı 1574’e ulaşmış bulunmaktadır. Kaydı kapanan/terkin edilen üye sayısı 58. 2021 yılında Biga'da ihracatçı firma sayısı 57’ye çıkmıştır. Biga'da bu dönemde, ihracatçı ailesine 7 yeni firma katılmıştır. 2013’te 21 ihracatçı üyemiz vardı."

(Haber: Ahmet Tunç)

8f13109c-0fb6-41ba-afe6-48171cb03fa4