Biga Belediye Meclisi sandalye sayıları belli oldu Biga Belediye Meclisi sandalye sayıları belli oldu
Yılın ilk belediye meclis toplantıları Çanakkale ve ilçelerde tartışmalı geçiyor. Biga’da gerçekleşen Meclis Toplantısında Belediye Başkan yardımcılarının alacağı ücret üzerinden yaşanan tartışmaya, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İYİ Partili Burak Kunt arasında yaşanan tartışma damga vurmuştu.
İYİ PARTİLİLERDEN SONRA AK PARTİLİLERDE MECLİSİ TERK ETTİ!
Ülgür Gökhan’ın İYİ Partinin varlığı ile söylediği sözler sonrasında çıkan tartışmalarda Çanakkale Belediye Meclisinin İYİ Partili üyeleri toplantıyı terk ederken, dün gece Çan Belediyesinde de CHP grubundan 5 meclis üyesi toplantıyı terk etti..
İŞÇİLERE VERİLEN ÜCRETİN DÜŞÜRÜLMESİNİ TEKLİF ETTİLER
Yılın son ayında belirlenen Asgari Ücretin yoksulluk sınırının altında olduğu gerekçesi ile CHP’li belediye başkanları 3 Bin 100 TL ile 3 Bin 500 TL üret arasında işçilerine ücret ödeme kararı almışlardı. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz de Çan Belediyesinde görev alan işçilere 3 Bin 100 TL ödeneceğini açıklamıştı. Yılın ilk toplantısında meclise önerge veren 5 CHP’li belediye meclis üyesi, Çan Belediyesinde yeni görevlendirilecek sözleşmeli personel olarak işe alınacak 7 adet kimyagerin 2 bin 825 TL olarak belirlenen Asgari ücret ödenmesini talep etti.
“TEKLİFİNİZ YASAYA UYGUN DEĞİL”
Harun Arslan, Sevcel Arslan, Mehmet Meşe, Mustafa Erdem, Ramazan Aydın ve Selim Yasa isimli CHP’li meclis üyelerinin, 7 adet kimyagere Asgari Ücret ödenmesi teklifini mecliste okutan Çan Belediye başkanı Bülent Öz önerge üzerine; “Sözleşmeli personelin taban ve tavan fiyatlarını belirleyen Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Hükümeti idare eden iktidardır, devlettir. Asgari ücret bir işçiye verilecek en düşük taban ücrettir. İşçiye ödenecek taban ve tavan ücret ödemeleri belediye meclisimizin görevi dışındadır. Bu sebeple devletin vermiş olduğu taban ve tavan ücret üzerinden sadece burada oylanan maaş olabilir. Dolayısıyla verilen önerge yasal değildir” dedi.
“TOPLANTIDA DURMA GEREĞİ YOKTUR” DİYEREK TERK ETTİLER
CHP’li 5 Meclis üyesinin sözleşmeli işçilere Asgari Ücret ödenmesini tekli eden üyeler Belediye Başkanı Bülent Öz’den teklifi oylatmasını istediler. Bunun üzerine Belediye Başkanı Bülent Öz, bir kez daha önergenin yasal olmadığı gerekçesi ile oylatmayacağını açıkladı. Bunun üzerine önergeyi meclise teklif eden CHP’li üyeler canlı yayında mikrofonlara yansıyan; “Konu kapanmışsa toplantıda durma gereği yoktur arkadaşlar” diyerek meclis toplantısını terk ettiler!
“İŞÇİ ALMA YETKİSİ BELEDİYE BAŞKANI’NINDIR”
Çan Belediye Başkanı Bülent Öz CHP’li üyelerin meclisi terk etmesinin ardından yaptığı açıklamada gerilimin sebebini şu sözlerle açıkladı; “Şunu özellikle ifade etmek istiyorum, son derece üzüntü duyuyorum. Hiçbir partide meclis üyesi seçilmişler, siyasi partileri kendi egolarını tatmin edecekleri yerler olmamalıdır. Çan Belediyesi böyle bir yer olmamalı, siyasi partiler olmamalıdır. Sözleşmeli personel çalıştırma yetkisi belediyelerde Belediye Başkanının yetkisidir. Burada ancak maaşları oylayabiliriz. Salonu terk eden CHP’li meclis üyeleri üç sözleşmeli personelden 1 arkadaşımıza itiraz etmişlerdir. Bu doğru değil; kimin sözleşmeli personel olup olmayacağı belediye başkanının yetkisindedir. 2 gündür bu konuda kendileri ile görüşüyor ve yetkinin kimde olduğunu ifade ediyorum. Bu şekilde böyle bir önerge vererek itirazlarını tescillemiş olmaları üzücüdür.”
“21 AYDIR CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ İLE GERGİNLİK YAŞIYORUM”
Seçildiği günden bu yana CHP’li Meclis üyeleri ve İlçe yönetimi arasında sorunlar yaşandığını belirten Bülent Öz; “21 aydır CHP’li Çan Belediye başkanı ile CHP’li 7 meclis üyesi arasında maalesef kamuoyuna yansıyan gerginlik hakimdi. Son bir aydır da aramızın iyi olduğu, kamuoyuna da fotoğraflar vererek deklare etmiştik. Her şey de gayet güzel gidiyordu fakat son iki günde bir arkadaşımız üzerinde tartışma yaşanıyordu. Bu arkadaşımızın durumu da şudur; itiraz ettikleri kişi CHP Gençlik Kollarında başkanlık yapmış olan Tarık Özkan’dır. Uluslar arası ilişkiler mezunu, CHP Genel Merkezinde stajını yapmış, görevini de layıkı ile yapmış bir isimdi. Geçtiğimiz yıl yargıya yansıyan bir takım olaylar yaşanmıştı. Yargı sürecinde de Tarık Özkan hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir” dedi.
“SEBEP İLÇE BAŞKANIMIZI ELEŞTİRMİŞ OLMASIDIR”
Sözleşmeli personel olarak işe alınmasını istediği gencin CHP’nin ilçe Gençlik Kolları başkanı olması ve parti toplantısında İlçe Başkanı Harun Arslan’ı eleştirmesi sebebiyle sorun yaşandığın açıklayan Bülent Öz; “Suçsuzluğu yargı kararı ile tescillenmiş bir CHP’li gencidir. Salonu terk eden meclis üyelerinin hiç birisi yokken; Tarık Özkan vardı. Gençlerimize sahip çıkmayacak mıyız? AK Parti ve MHP’li siyasiler olarak gençlerinize sahip çıkmıyor musunuz? CHP’li bir kardeşimizi de sözleşmeli personel yaparak kendisine sahip çıkmak istedim. Çalışmalarından ve kendisinden memnunum. Hem de devletimiz yarın bir gün devletimiz bir kadro verirse kadroda yer almasını isterim. Buna ısrarla karşı çıktılar. Partimizin danışma toplantısında Tarık Özkan’ın meclis üyemiz ve İlçe Başkanımız olan Harun Arslan’ı eleştirmiş olmasıdır” dedi.
“GENEL MERKEZİMİZ ARTIK NE YAPACAKSA YAPSIN..”
CHP’li İlçe yönetimi ve meclis üyeleri ile sürekli gerginlik yaşamaktan bıktığını ifade eden Bülent Öz isyan ederek CHP Genel Merkezini göreve çağırdı. Bülent Öz; “Siyaset yapmak istiyorsanız eleştirileri kabul edeceksiniz. Tüm siyasiler eleştiri alır, tüm bu eleştiri yapanları asmamız mı gerekiyor? Haksız bulunan eleştirileri varsa; gelirsiniz itirazınızı söylersiniz. Çağırırım arkadaşı eleştirilerinden dolayı bir özür dile bakalım deriz. Eleştirilerine katılmadığını belirtirsiniz, gerekirse gençtir büyüğünün elini öper barıştırırız. Bunu Çan’da bu şekilde yaymaya, partimizi Çan’da iki paralık edinceye kadar bir duruma niye sebep veriyorsunuz? Kamuoyundan özür dilerim. Siyasette ne yaşanırsa yaşansın kamuoyuna belli etmeyin denir ama deve kuşu olmanın da anlamı yok. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Biz bir aydır demek ki Fragmanları oynuyormuşuz. 1 ay cicim ayı yaşamışız. Genel Merkezimiz artık ne yapacaksa yapsın. Benimi görevde alır, partiden atarlar.. Artık ne yapacaklarsa yapsınlar” ifadelerini kullandı.
CHP GENEL MERKEZİ İNCELEME BAŞLATTI
Çan’da uzun süredir devam eden Bülent Öz ve İlçe yönetimi arasındaki gerginliği CHP Genel Merkezinin de yakın takibe aldığı öğrenildi. Sorunun kalıcı olarak çözülmesi önümüzdeki günlerde bir karar alınacağı öğrenildi. Kulislerde İlçe Başkanı Harun Arslan ve yönetiminin görevden alınabileceği konuşuluyor.

Editör: TE Bilisim