Hayalden öte geçmesi için... Hayalden öte geçmesi için...

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Kasım ayı SAMEKS verileri açıklandı. SAMEKS verileri ile ilgili MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Mutlu yapmış olduğu değerlendirmede, “Hizmet sektöründe tedarik süreçleri ve istihdamda yaşanan ivme kaybı ise, bu dönemde ekonomik aktiviteye dair karışık bir tablo sunmaktadır” dedi.

SAMEKS verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu özetle şunları söyledi:

“Hizmet sektöründe tedarik süreçleri ve istihdamda yaşanan ivme kaybı ise, bu dönemde ekonomik aktiviteye dair karışık bir tablo sunmaktadır. Sanayi sektöründe satın alım alt endeksindeki hızlı artışa karşın üretimin önceki aya göre ivme kaybetmesi, döviz kurundaki artış eğilimiyle birlikte imalatçıların ön satın alımlara yöneldiğini ve gelecek döneme yönelik muhtemel girdi maliyetlerini azaltmayı tercih ettiğini göstermektedir. Bu dönemde sanayi sektöründe gözlenen artışta girdi alımları ve yeni siparişlerde gözlenen artışlar etkili olmuştur. Hizmet sektöründe ise iş hacminin hızlı bir şekilde gerilemesi, endeksin önceki aya göre ivme kaybetmesinde belirleyici rolü oynamıştır. Yeni siparişlerin olumlu görünümünü sürdürmesi girdi alımlarını da artırmış ve söz konusu alt endeks önceki aya göre 9,6 puan artarak 74,0 seviyesine yükselmiştir. Bu gelişmeler neticesinde sanayi sektörü üretim alt endeksi, önceki aya göre 5,7 puanlık azalmış olasına karşın, 50,1 puanlık seviyesiyle üretim artışının sürdüğüne işaret etmiştir. Önceki aya göre 2,6 puan artış kaydeden nihai mal stoku alt endeksi 52,4 seviyesine yükselirken; 5,9 puan azalmasına karşın 56,5 seviyesinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise olumlu görünümünü Kasım ayında da sürdürmüştür. Kasım ayında istihdam alt endeksi 2,4 puan azalarak 50,6 seviyesine gerilemiş, bununla birlikte önceki aya göre hız kaybetmiş olmasına karşın sektör genelinde emek talebinin sürdüğüne işaret etmiştir. Böylece önceki aya göre 1,6 puan artış kaydederek 57,0 puana yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, sektör genelinde toparlanmanın ivme kazandığını göstermiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2021 yılı Kasım ayında, bir önceki aya göre 4,6 puan azalarak 50,5 seviyesine gerilemiştir. Bu dönemde girdi alımları 3,9 puanla artışını sürdürmüş ve 72,1 puanlık seviyesiyle endeks genelindeki ivme kaybını sınırlandırmıştır. Sektöre yönelik iş hacmi ise önceki aya göre daralmış, söz konusu alt endeks 7,7 puan birden azalarak 42,2 seviyesine gerilemiştir. Böylece Kasım ayında 4,6 puan azalarak 50,5 seviyesine gerileyen Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi pozitif görünümünü sürdürmüş, bununla birlikte 50 referans değerinin hemen üzerinde gerçekleşerek önceki aya göre önemli bir ivme kaybı yaşandığına işaret etmiştir.”

Editör: TE Bilisim