“Çanakkale Geçilmez” destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası, Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı Heykeli, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Kilitbahir Kalesi, Bigalı Kalesi ve Seddülbahir Kalesi ile her yıl binlerce ziyaretçiye Çanakkale ruhunu yaşatmaya devam ediyor. Adım atılan her noktasında Çanakkale Savaşları’nın izlerinin görülmesi mümkün olan, açık hava müzesi niteliği taşıyan Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı hayata geçirdiği ve geçireceği yeni projelerle, Çanakkale ruhunu ve Çanakkale Destanı’nı daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefliyor.

Hem Türkiye hem dünya için büyük bir buluşma noktası olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Tarihi Alan’a bu sene 5 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

BAYRAM TATİLİ BOYUNCA YAKLAŞIK 2 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

5 Nisan’da 155 bin, 6 Nisan-9 Nisan tarihleri arasında günlük ortalama 180 bin kişinin ziyaret ettiği Tarihi Alan’a, 10 Nisan’da 223 bin, 11 Nisan’da 295 bin, 12 Nisan’da ise 319 bin ziyaretçi giriş yaptı. Tarihi Alan, Bayram tatili boyunca (5-14 Nisan 2024 tarihleri arasında) toplamda 1 milyon 930 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Geçen sene bayram tatilinde (20-23 Nisan 2023) tarihlerinde toplam 700 bin kişinin ziyaret ettiği Tarihi Alan böylece kendi ziyaretçi rekorunu kırmış oldu.

“ZİYARETÇİLERİN YÜZDE 20’Sİ YABANCI”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ziyaretçi sayısındaki artıştan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Geçtiğimiz yıl ziyaretçilerin yüzde 15’inin yabancı uyruklu olduğunu ifade eden Kaşdemir; “Geçtiğimiz yıla oran ile baktığımızda sadece Ramazan bayramı nedeniyle 2 milyona yakın ziyaretçimizin olması bizleri sevindirdiği kadar hedefimizi de büyütmeye zorluyor. Geçtiğimiz yabancı uyruklu ziyaretçilerimizin toplam ziyaretçiler içindeki payı yüzde 15 civarındaydı. Ramazan bayramı nedeniyle gelen 2 milyona yakın ziyaretçilerimiz içerisinde yabancı uyruklu ziyaretçilerin oranının yüzde 20’ye ulaştığını tespit ettik. Bu da bizleri ayrıca mutlu etti” ifadelerini kullandı.

“THY AVUSTRALYA SEFERLERİ BAŞLATMASI ÇANAKKALE’Yİ ETKİLEYECEK”

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Avustralya’da bir dizi temaslarda bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Anzak ve Yeni Zelandalıların Çanakkale’ye doğrudan ulaşabilmesi için uçak seferleri başlatılması taleplerini Türk Hava Yolları yönetimi iletmişti. Gelişmeler hakkında bilgi veren Kaşdemir; “Türk Hava Yolları doğrudan uçak seferlerini taleplerimizi olumlu bularak seferleri yakın zamanda başlattı. Bu da tabi ki Çanakkale’miz için umut verici bir gelişme oldu. Çünkü doğrudan uçak seferi ile aktarmazsız olarak İstanbul’a inecek olan Anzak ve Yeni Zelandalılar’ın Çanakkale’ye ulaşması daha da kolaylaşmış olacak” dedi.

“ÇANAKKALE TURİZMİNE KATKI VERMEKTEN MUTLUYUZ”

Gelibolu Tarihi Yarımadaya gelen ziyaretçilerin günü birlik ziyaretçi olmadığına dikkat çeken Kaşdemir; “Sayıları yaklaşık 2 milyonu bulan ziyaretçilerimiz Çanakkale ekonomisine de ciddi katkı sundular. Ziyaretçilerimiz otellerimizi, turizm işletmelerini doldurdular, kafeterya ve restoranlarda yer kalmadığına şahit olduk. Turizm işletmecilerimizin yanı sıra diğer birçok işletmecimizin de gelirlerinde ciddi artışlar olduğunu görmek bizleri mutlu etti” dedi.

MÜZE ZİYARETÇİ SAYILARI ARTTI 

Çanakkale Bigalı Kalesi, Çanakkale Hilal’i Ahmer Canlandırma Alanı, Çanakkale Destanı Sergi Müzesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Sinevizyon, Çanakkale Hamidiye Tabyası, Çanakkale Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Namazgâh Tabyası Müzeleri ve Seddülbahir Kalesi’ni de geçen yıl 3 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 18 bin 660 kişi ziyaret etti. Bu yıl 9 günlük bayram tatilinde müze ziyaretlerinde de rekor kırıldı. 6-14 Nisan 2024 tarihleri arasında Tarihi Alan’daki müzeler toplamda yaklaşık 200 bin kişiyi ağırladı.

DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN AÇIKHAVA MÜZESİ

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi haline getirme hedefinde olduklarını açıklayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Tarihi Alan’ın hem Türkiye hem de dünya için büyük bir buluşma noktası haline geldiğini belirtti. Çanakkale Tarihi Alan’ın bu yıl da büyük ziyaretçi akınına uğradığını vurgulayan İsmail Kaşdemir, geçen yıl yaklaşık 4 milyon olan ziyaretçi sayısının bu yıl 5 milyona ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Kaşdemir, “Çanakkale hepimizin ortak değeri ve Çanakkale bizim Çanakkale’miz. Memleketin her köşesinden, her evden bir vatan evladı Çanakkale’de savaştı. Türk Milletinin kalbi yıllardır Çanakkale’de çarpıyor. Çanakkale sevgisi, Türk milletinin de Atalarının mücadele ettiği topraklarına koşarak gelmesine vesile oluyor. Biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak burada gelen ziyaretlerimizin Çanakkale Ruhunu daha iyi hissetmeleri, bu toprakların nasıl vatan yapıldığını, daha iyi anlamaları, Çanakkale Savaşları’nı daha çok idrak etmelerini, Çanakkale ruhu denen yüksek karakterli duruşunu daha iyi görmelerini sağlamak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bizim Çanakkale” ile Çanakkale ruhu yeniden yaşatılıyor “Bizim Çanakkale” ile Çanakkale ruhu yeniden yaşatılıyor

GAZİANTEP-ÇANAKKALE UÇAK SEFERLERİ BAŞLADI

Toplantı öncesinde Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’i telefonla arayarak her yıl düzenlenen “Gaziler diyarından Şehitler diyarına” projesi kapsamında yapılan Gaziantep – Çanakkale uçak seferlerinin başladığını duyurdu. Çanakkale halkına ve yetkililere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Tahmazoğlu, Kaşdemir’e de ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç