Biga Belediyesi Meclisi, sürpriz bir sonuçla encümen ve katip üyeliklerin Millet İttifakı'na geçtiği toplantının ardından ilk birleşimini gerçekleştirdi.

Mayıs ayının ilk haftası Salı günü yapılması gereken Belediye Meclis Toplantısı, tam kapanma nedeniyle bugün yapıldı. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın Millet İttifakı’nı temsilen bir yanında CHP’li Meclis Üyesi Ergün Tulnay, diğer yanında yine CHP’li Meclis Üyesi Zafer Demirbaş yer aldılar.

Biga Belediyesi’nin Mayıs 2021 ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yapımı devam eden yarı olimpik yüzme havuzunun ismi oybirliğiyle Mehmet Akif Ersoy olarak belirlendi. Toplantı sonunda ise Millet İttifakı adına söz alan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Alper Şen Filistin'de yaşanan İsrail vahşetine karşı bir açıklama yaptı. Biga Belediye Meclisi Mayıs 2021 ayı Olağan Meclis Toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 17 Mayıs 2021 Salı saat 16:00’da Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Toplantıda 6 gündem maddesi görüşülüp oybirliğiyle karara bağlandı. Biga Belediyesi’nin 2020 mali yılına ait muhasiplik ve idare hesapları ile gider ve gelir hesaplarının tetkiki görüşülerek oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi yapıldı. Meclis toplantısının devamında ise Şirintepe Mahallesi’nde yapımı devam eden Biga Belediyesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nun isminin belirlenmesi görüşüldü. Havuzun ismi Belediye meclis üyelerince oybirliğiyle Mehmet Akif Ersoy Yarı Olimpik Yüzme Havuzu olarak kabul edildi. Bayramiç doğumlu olan, Biga mebusu olarak seçilen Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un ismi Biga Belediyesi’nin yaptığı eserde yaşayacak.

Hamdibey Mahallesi sınırları içinde yer alan 400 metrekarelik alan Biga Kızılay’ına yoksullukla mücadele ve afet önce bilinçlendirme kapsamında depo yapmak için ve bahçesinin kullanılması amacıyla 5 yıllığına tahsis edildi.

Meclis toplantısının hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Erdoğan, “Mayıs ayı Meclis toplantımızda aldığımız kararların Biga’mız ve tüm hemşehrilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bigalı hemşehrilerimizin hak ettiği hizmetleri alması konusunda emek harcayan tüm Meclis üyelerimize, belediye müdürlerimize, belediye personelimize ve projelerde bize destek olan tüm arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı sonunda Biga Belediye meclisi, CHP'li Meclis Üyesi Alper Şen'in okuduğu bildiri ile İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı. Millet İttifakı adına söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Alper Şen, Filistin’de yaşanan İsrail vahşetiyle ilgili; “İzniniz olursa Filistin’de yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yapmak istediğini söyledi.

Çanakkale'de orman yangını: Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü askıya alındı Çanakkale'de orman yangını: Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü askıya alındı

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise; “Daha önce bu tür ulusal konularla ilgili Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı olarak ortak açıklama yapmıştık. Bunu da meclis olarak yapabiliriz” dedi. Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen yaptığı açıklamada; “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinli’nin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde gerçekleşen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insanı saldırını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığını Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bir şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında yaşanan, işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumu birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyoruz. Bu maksatla insana ve yaşam hakkın saygı duyan herkesi sorumlulukları üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net bir şekilde ve etkili bir tavır alınması şarttır. Biga ilçesi belediye meclis üyeleri olarak İsrail’in saldırganlığı ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi hep birlikte beyan ederiz” ifadelerini kullandı.

Mayıs 2021 ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci birleşimi 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 16:00’da gerçekleşecek.  

Editör: TE Bilisim