Biga Belediye Meclisi son yılların en hararetli toplantısına tanık oldu. Millet İttifakı, encümen üyeliği, kâtip üyelikleri ve meclis başkan vekilliği sandalyelerinin tamamını kazandı. Meclis topla...

Biga Belediye Meclisi son yılların en hararetli toplantısına tanık oldu. Millet İttifakı, encümen üyeliği, kâtip üyelikleri ve meclis başkan vekilliği sandalyelerinin tamamını kazandı. Meclis toplantısı öncesi MHP’li Meclis Üyesi Yahya Bulan’ın önce bağımsız aday olduğunu açıklaması, ardından mesajını düzelterek MHP’de siyasete devam edeceğini açıklaması kafaları karıştırdı. Çok fazla kulisin döndüğü meclis toplantısında seçimler sürpriz bir şekilde sonuçlandı.

AMİRALLERİN BİLDİRİSİNE TEPKİ

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, meclis toplantısının başında okuduğu metinle 103 amiralin açıklamasına tepki gösterdi. Başkan Erdoğan açıklamasında; “Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz cumartesi günü gece yarısı deniz kuvvetlerinden emekli, 103 eski amiral gündem olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni konu edinerek milli iradeyi tehdit eden ve darbe imaları barındıran skandal bir bildiri yayınladı. Devletimizin üst kademeleri ve milletimiz bu köhneleşmiş kafaya gerekli tepkileri hukuk çerçevesinde verdi. Biz de bir kez daha buradan, milletin çatısının altından tepkimizi dile getiriyoruz. Darbe iması yapan, meşru yönetime ve millete ayar vermeye çalışan, demokrasimize zarar veren ve Türkiye düşmanlığının ekmeğine yağ sürmeye çalışanları şiddetle kınıyoruz. Bizler, demokrasiye, hukuka, devletimize ve milletimize karşı yapılabilecek her türlü hainliğin ve saldırının karşısındayız. 15 Temmuz’da hain darbecilerin hevesini kursağında düğümleyen devletimizin ve milletimizin gücünü de bir kez daha buradan hatırlatmak istiyorum. Konuyla ilgili bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” ifadelerini kullandı.

ZEKİ MUTLU OYLAMAYI YÖNETTİ

2020 mali yılına ait faaliyet raporunun oylaması, yasa gereği meclis birinci başkanvekili bağımsız meclis üyesi Zeki Mutlu tarafından oylamaya sunuldu. Bağımsız meclis üyesi Mutlu kısa süreliğine koltuğu devralırken, oylama sonrası Başkan Erdoğan’a koltuğu yeniden devretti.

AK PARTİDE İKİ EKSİK!

Bugün gerçekleşen Meclis toplantısına AK Partili Suzi Özden ameliyat olduğu için, Mümin Kahraman ise koronavirüse yakalandığı için katılamadı. Böylece AK Parti’nin Biga Belediye Meclisi’ndeki sandalye sayısı 9’a düştü! Bugün gerçekleşen meclis dağılımı şu şekilde oldu: Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile birlikte AK Parti 9, CHP 9, MHP 3, İYİ Parti 2 ve bir de bağımsız üye.

İLK ŞOK MECLİS BAŞKAN VEKİLLİĞİ’NDE YAŞANDI

Cumhur İttifakı sebebiyle bir başkanvekilinin MHP’li olduğu Biga Belediye Meclisinde yapılan gizli oylama sonucunda AK Partinin belirlediği isimlere rağmen İyi Partili Tamer Ergün Birinci Başkan Vekili olurken, CHP’li Recai Cesur ise İkinci Başkan Vekili olarak seçildi! Oylamada 2 oy pusulası boş çıktı ve geçersiz sayıldı.

KATİP ÜYELİKLER MİLLET İTTİFAKI’NA GEÇTİ

Katip üyeliklere çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin adaylarına rağmen gizli oylama sonucunda CHP’li Ergün Tulnay ve Zafer Demirbaş seçildiler! Başkan Bülent Erdoğan’ın oyuyla birlikte 8 AK Partili meclis üyesine 3 de MHP’li eklenmesine rağmen katip üyelikler CHP’li isimler olunca salonda büyük şaşkınlık yaşandı!

ENCÜMENLER DE CHP’LİLERDEN OLUŞTU

Yapılan gizli oylamada CHP’li meclis üyeleri Alper Şen ve Ersoy Akyıl Biga Belediye Encümeni oldular!

MECLİSTE OY DAĞILIMI

25 üyeli Biga Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile birlikte 11 AK Partili üye ve 3 MHP’li üyeden oluşuyor. Millet İttifakı ise 9 CHP’li, 2 İYİ Partili meclis üyesinden oluşurken; MHP’den istifa eden bir de bağımsız üye bulunuyor.

“DEMOKRASİ BÖYLE BİR ŞEY”

Oylamaların ardından konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Demokrasi böyle bir şey. Kısaca şeyimi anlatayım. Bir anımız vardı. İlk önce kurumları ziyaret ettik. Sonra CHP’yi ziyaret ettik. Baktık arkadaşlarda tabi bakışlar değişik. Dedik, durun ya. Dedim bak, benim adım Bülent. Benim babam adımı Bülent koymuş. Yüzüme güvercinli mendil örtmüş. Sol tarafım sizi kucaklayacak dedim. Ama dedim, soy ismim de Erdoğan. Sağ tarafım da Erdoğan’ı kucaklayacak. Bu hatırımızda kalan bir şey. Tabii demokrasi böyle bir şey. Hepiniz Bigalı hemşehrilerimizin oylarıyla seçilen meclis üyelerimizsiniz. Tabi bizim de iki arkadaşımızın sağlık sorunlarından dolayı, meclislerde bu tür gündemler oluyor. Çok normaldir. Ama derdimiz Biga. Biga’ya en güzel şekilde hep birlikte hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KOMİSYONLARDA MHP YOK

Meclis üyeleri sayılarına göre partilere dağılımın yapıldığı 6 komisyon da bir yıllığına belirlendi. Komisyon oylamasında ise MHP’li üyeler Yahya Bulan ve Gökhan Demirkol’un olumlu oy kullanmadıkları görüldü. MHP’li Yahya Bulan ise bir süre sonra Başkan Erdoğan’ın ‘oybirliğiyle’ ifadesine itiraz ederek; oylarının olumsuz olduğunu ifade etti. Başkan Erdoğan da, “İtiraz varsa oylarınızı belirtmeniz gerekiyor” dedi. Sonraki komisyonlar için ise oyçokluğu ifadesi kullanıldı. Komisyonlar şu isimlerden oluştu:

İmar Komisyonu: Fatih Alkan (AK PARTİ), Mehmet Altındiş (AK PARTİ), Sadettin Sert (AK PARTİ), Hakan Arslantürk (CHP) ve Alper Şen (CHP)

Plan ve Bütçe Komisyonu: Sadettin Sert (AK PARTİ), Kerim Özdemir (AK PARTİ), Cahit Bakan (AK PARTİ), Erhan Sürer (CHP), Tamer Ergün (İYİ PARTİ)

Çevre Sağlığı Komisyonu: Suzi Özden (AK PARTİ), Nazım Hikmet Keskiner (AK PARTİ), İbrahim Demircan (İYİ PARTİ)

Kültür ve Sanat Faaliyetleri Komisyonu: Jale Kırbaş (AK PARTİ), Nesrin Sirkeci (AK PARTİ), Mehmet Altındiş (AK PARTİ), Tamer Ergün (İYİ PARTİ), Birol Özlenir (CHP)

Gençlik ve Spor Komisyonu: Kerim Özdemir (AK PARTİ), Fatih Alkan (AK PARTİ), Nesrin Sirkeci (AK PARTİ), İbrahim Demircan (İYİ PARTİ), Zafer Demirbaş (CHP)

İYİ Parti 5’nci kuruluş yıldönümünü kutladı İYİ Parti 5’nci kuruluş yıldönümünü kutladı

Mesleki Kuruluşlar ile İlişkileri Düzenleme Komisyonu: Mümin Kahraman (AK PARTİ), Kerim Özdemir (AK PARTİ), Mehmet Altındiş (AK PARTİ), Tamer Ergün (İYİ PARTİ), Ersoy Akyıl (CHP)

ALİ BARUTÇU İSMİ KALDIRILDI MI?

Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu’nun sorusu üzerine CHP Biga İlçe Başkanlığı’ndan da yapılan açıklamada dikkat çekilen ‘Tabeladan Ali Barutçu ismi kaldırıldı mı?’ sorusunu da cevaplayan Başkan Erdoğan; “Muhalefet olabilirsiniz. Bize kızabilirsiniz. Ama biz sonuçta insanız. Görev yapan bir belediye başkanıyım ben. Bize Biga’da yaşayan insanlar 24 saat ulaşıp derdini, sıkıntısını sorabiliyor. Sizler seçilmiş meclis üyelerisiniz. Siyasi partilerin ilçe başkanları var. Burada bunla alakalı bir telefon edilip, sorulup, gerçek neyse öğrenilip ondan sonra yorum yapsaydınız ben mutlu oldurdum. Ali Barutçu Biga’nın bir değeridir. Ali Barutçu ile ilgili orada hiçbir kısıtlama yok. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı basındaki o açıklamadan sonra Ali Barutçu hocamızı da aradık. Durumu anlattık. Biga Halk Kütüphanesi Hükümet Konağı’nın bodrum katındaydı. Çocuklarımız kitap okumak için, ödevlerini yapmak için o rutubetli bodrum katında kütüphaneyi kullanıyordu. Biz de sadece sanat merkezindeki sergi salonunu ve Emek Kafe’yi iptal ettik. Ali Barutçu’nun kitaplığı orada duruyor. Halk Kütüphanesi’ni oraya getirdik. Emek Kafe’nin olduğu alan ile boydan boya balkonu kapatmasıyla gençlerimizin saat 24’e kadar hizmet alacağı kütüphane olacak. Çocuklarımız meyve suyunu içecek, çayını, simidini orada yiyecek. Burada Ali Barutçu isminin kaldırılmasıyla ilgili orada hiçbir konu söz konusu değil. Buradaki yanlış anlaşılma iletişim eksikliğinden” ifadelerini kullandı.