15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, Biga protokolü tarafından mesajlar paylaşıldı.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, "Devletimiz ve milletimizin istiklal ve istikbaline kasteden hain terör örgütü fetönün kanlı darbe girişiminin aziz milletimizce bertaraf edilişinin altıncı yıl dönümü. Kabul edilemez bu darbe girişiminin gerçekleştiği ilk andan itibaren kararlı bir duruş sergileyerek istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna mücadele veren, bu uğurda şehitlik ya da gazilik mertebesine erişen güvenlik güçlerimiz ve değerli halkımız ile, bu darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ardından ülkemiz genelinde meydanlarda demokrasi nöbeti tutarak milli iradeye sahip çıkan yediden yetmişe herkese minnet ve şükranlarımı sunarım. Bilinmelidir ki, ülkemiz ve milletimiz hain fetö örgütünün yaptığı bütün planlara rağmen yolundan şaşmayan, kendi kararlarını kendi veren, bölünmez bütünlüğüne yönelik hain saldırılara karşı geçmişte olduğu gibi hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığı içerisinde hep dik duracaktır. Şanlı tarihimizin altın sayfalarına “15 Temmuz Destanı” olarak not düşülen bu büyük zafer, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin bize emanetidir. Bize düşen görev bu emanete sahip çıkmaktır. Bu duygular ve hissiyat içinde, başta 15 Temmuz gecesi vatanımız için şehit olan tüm canlarımız olmak üzere vatan uğruna hayatını veren tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Bizlere emanet olan şehit ailelerimize başsağlığı diliyor, Gazi olan tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum."

AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, “15 Temmuz'da milletimizin yazdığı destan bize şeref kazandırdığı kadar, omuzlarımıza da ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Bu sorumluluk; vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği için daha çok çalışma ve kenetlenme şuurudur. İşte bu şuur bizim; 2023, 2053, 2071 ve daha nice hedeflere ulaşmamızda en güçlü motivasyon kaynağımızdır. 15 Temmuz gecesi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük dayanağının milli irade olduğunu gördük. Tüm darbe girişimlerinde ve o gece FETÖ Terör Örgütü’nün yok etmek istediği Milli İrade, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde; hakkını, hukukunu, devletini, Gazi Meclisi’ni canı pahasına korumuştur. İstiklâl ve istikbâline sahip çıkmıştır. Gözü dönmüş hainlere ‘dur’ demiş; yurduna alçakları uğratmayacağını bir kez daha ve en güçlü şekilde göstermiş; zulmün pençesine teslim olmayacağını haykırmıştır. Türk Milletinin cesareti; esarete karşı, vatan ve hürriyet aşkıyla Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Savaşı’nda nasıl ete kemiğe büründüyse, 15 Temmuz’da da öyle olmuştur. Bu milletin, varlık ve yokluk mücadelesinin en önemli halkalarından birini olan bu destansı direnişi unutturmamak bizim görevimizdir. Tankların, tüfeklerin, savaş uçaklarının karşısında Türk bayraklarıyla, çıplak elleri ile karşı koyan aziz milletimizin dirayeti ve cesareti Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır. Bu kahramanlık örneği asırlar boyunca da unutulmayacaktır. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. 15 Temmuz akşamı meydanları boş bırakmayarak hainlere ve kalleş işbirlikçilerine meydanları dar eden, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, çocuğuyla adeta kurşunlara meydan okuyan aziz milletimize ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlığı ve bütünlüğü için şehit olan ve kahraman gazilerimizi minnet, sevgi ve duayla anıyorum. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü, anlamına uygun olarak hatırlatıyor ve anıyoruz."

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Tarih boyunca sayısız örneğine şahit olduğumuz şanlı direnişlerden ve kahramanlık destanlarından bir tanesini de 6 yıl önce bugün yaşadık. 15 Temmuz 2016 gecesi asker elbisesi giymiş FETÖ uşağı teröristler uçaklar, helikopterler, tanklar ve silahlarla devlete ve millete haince saldırdı. Ancak bu kalkışma aydınlık bir gelecek idealinden taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran aziz milletimizin kahramanlık destanı ile hüsrana uğratıldı. Birlik ve beraberliğimiz bu gece bir kez daha perçinlendi. Vatan millet sevdalısı, demokrasi yanlısı herkes ülkesinin işgal girişimine sessiz kalmadı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, kadını erkeği, genci yaşlısıyla bu en uzun geceyi sabah ederek dünyada eşine az rastlanır bir cesaretle adeta yeni bir kurtuluş destanı yazıldı.”

Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış! Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış!

MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, "Devletimizin birçok kurum ve kuruluşu ile Peygamber ocağı şanlı ordumuzun içine sızan FETÖ’cü hainler tarafından 15 Temmuz gecesinde yaşanan darbe girişimi, hiçbir düşmanın ve düşman devletin dahi cesaret edemediği ve başvuramadığı bir alçaklığa başvurulmuştur. FETÖ üyesi hainlerin kalkışması milletimizin sarsılmaz iradesi ile bertaraf edilmiş, asrın en büyük ihanetine karşı asrın en önemli zaferi olarak tarihteki yerini almıştır. Söz konusu vatan olunca dün nasıl Çanakkale ve Kurutuluş Savaşı’nda milletimiz 7 düvele karşı koyup destanlar yazmışsa, 15 Temmuz’da da aynı ruh ve aynı inançla kurşunlara ve tanklara kendisini siper ederek yeni bir destan yazmıştır. Devletimize ve milletimize karşı başlatılan menfur darbe girişimi, aziz milletimizin destansı direnişiyle etkisiz hale getirilmiştir. Bin yıldır vatan kıldığımız bu aziz topraklar birliğimizin ve dirliğimizin teminatıdır. Şehit kanlarıyla sulanmış bu mübarek topraklar, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, 15 Temmuz’da geçilemeyen iman dolu sinelerin otağıdır. Bir hilal uğruna o gece canlarını feda eden aziz şehitlerimizi hürmetle, rahmetle, minnetle yâd ediyor, gazilerimize de Allah’tan sağlık, afiyet ve uzun ömürler diliyorum."

CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, "Bizler, her zaman olduğu gibi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde emin adımlarla yürüyen demokratik,laik ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yanında olacağız. Vatanımız için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor; gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz. Dün, bugün ve yarın… YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ!"

Büyük Birlik Partisi Biga İlçe Başkanı Enes Şahin, "Vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Kahraman Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlu olsun."

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili “Aziz milletimiz Çanakkale’de düşmana ne cevap vermişse darbe girişiminde de aynı cevabı hainlere vermiş; yurdumuzun düşmanlara karşı geçilmez olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Milletimiz o gece, her yaştan ferdiyle sadece darbeyi değil aynı zamanda bu işgal girişimini de durdurmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararlılığı sayesinde FETÖ artık bu topraklarda barınamayacak bir hale gelmiştir. Aziz milletimizin yazdığı kahramanlık destanıyla hüsrana uğratılmış olan bu hain darbe girişimini asla unutmayacağız. Çanakkale ruhunun, bu topraklarda hala canlı olduğu 15 Temmuz’da bir kez daha ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıl dönümünde; aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ve tüm kahramanlarımızı minnetle anıyorum."

Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, "15 Temmuz, bir milletin “elimizde bayrağımız, kalbimizde imanımız, kulaklarımızda ezan ve selâlarımız var oldukça bu milleti yenemezsiniz” diyerek cesaretini tüm dünyaya haykırdığı gündür. Rabbim Milletimizi daima muhafaza ve muzaffer eylesin. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum."

Biga İlçe Müftüsü Ertuğrul Akın, "İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'in... 'Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez' diyerek ifade ettiği hakikate altı yıl önce bu gün, bir kez daha şahit olduk... Yüreklerimiz beraber attığında, yek vücut, tek yumruk olduğumuzda hiçbir düşmanın, hiçbir ihanet şebekesinin, hiçbir şer odağının bu aziz millete diz çöktüremeyeceğini tüm dünyaya ilan ettik... Yüce Rabbimiz birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere Allah yolunda, vatan uğrunda hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize rahmet eylesin..."

Editör: Ahmet Tunç