Biga'da bugün etkili olan kuvvetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Bazı köyler arası ulaşım, dere taşmaları nedeniyle kapandı. Yollarda mahsur kalan vatandaşlara Biga İlçe Özel İdare Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yardım elini uzatarak, vatandaşları kurtardılar. Meteoroloji, Çanakkale başta olmak üzere dört şehre sarı uyarıda bulundu. Yağışa karşı su baskını, sel ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımdaki aksamalara karşı tedbirli olunması uyarısı da yapılırken, sağanak yağış Biga’da gün boyu etkili oldu. Biga Kocabaş Çayı'nda sular yükselirken, set boyu duvar dibinde ise çay yatağına ulaşamayan yağmur suları nedeniyle su birikintisi oluştu. Set boyuna park edilen araçların biriken suyun içinde kaldığı gözlendi. Biga Terminali çevresi de yağışlardan nasibini aldı.

Çanakkale’de her iki kişiye bir araç düşüyor! Çanakkale’de her iki kişiye bir araç düşüyor!
Biga Kaymakamı Erdinç Dolu da ilçemizde kuvvetli yağışın etkili olduğu köylerde su baskınlarından etkilenen vatandaşları ziyaret etti ve çalışmaları yerinde inceledi. Kaymakam Erdinç Dolu, Biga İlçe Özel İdare Müdürü İsmail Satılmış ile Merkez Karakol Komutanı Salim Yalçın'dan bilgi aldı.

Biga Hamdibey Mahallesi'nde bazı evlere yağmur suları girerken, bazı apartmanların içinden sokaklara su aktığı görüldü. Bazı sokaklarda yaya olarak yürümek imkansız hale gelirken, haber merkezimize vatandaşlardan çok sayıda video ve fotoğraf gönderildi. İŞTE O VİDEOLAR: https://youtu.be/yfooOjzcXc8 Biga'da şiddetli yağış ve fırtına etkisini sürdürüyor. Gümüşçay beldesi ile Çeşmealtı köyü arasında bulunan sera ve tarım alanları zarar gördü. Gümüşçaylı üretici Bünyamin Ercan'a ait 14 dönüm alandaki 7 sera sular altında kaldı. Biga İlçe Özel İdare Müdürü İsmail Satılmış yazılı olarak yaptığı açıklamada, "Aşırı yağış olduğundan yol giderleri ve arazi şartları suyun tahliyesinde yetersiz kalmaktadır. Mümkünse çok acil işimiz yoksa bugün riskli yolları kullanmayalım. Özellikle düşük araçlar su birikintisi olmuş ve üzerinden su akmakta olan yollarda çok ama çok dikkatli olmalı. Yollarda arazide biriken suyun ve devam eden yağışın etkisiyle su akıntısı olup yollar trafiğe kapatılmıştır. Araçların geçmemesi, geçmeye ısrar etmemeleri önemle rica olunur. İlçemiz köylerinin birçok yolunda gelen aşırı suyun taşıdığı kum, çakıl, toprak vb birikintiler bulunmaktadır. Sürücülerin bu duruma dikkat ederek hareket etmeleri rica olunur" diye konuştu. Biga İlçe Özel İdare Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerden edinilen bilgiye göre; Göktepe-Gündoğdu arası, Ağaköy-Pekmezli arası, Kaldırımbaşı-Akyaprak arası, Gündoğdu-Selvi arası ve Gümüşçay-Çeşmealtı köyleri arası yollar su taşkınları nedeniyle ulaşıma kapandı. Öte yandan Biga Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Biga Belediyesi ekipleri teyakkuza halinde su baskınlarına karşı müdahale ettiler. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın yaptığı yazılı yaptığı açıklamada ise, “Bölgemizde ve şehrimizde etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı sahadaki tüm personel, araç ve ekipmanlarımızla olaylara anında müdahale ediyoruz. Ekiplerimiz ilçemizdeki olumsuz hava şartlarından dolayı meydana gelebilecek aksaklıklara karşı 24 saat hizmet prensibiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hemşehrilerimizden de olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını önemle rica ediyoruz. Ekiplerimiz 7/24 esasına göre çalışırken, halkımız karşılaştıkları problemleri ve talepleri Alo 153’e ve 0530 133 18 60 numaralı WhatsApp hattımıza iletebilir” ifadeleri kullanıldı.