Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Meclis Başkanı Melih Akyıl başkanlığında toplandı. Kosgeb'in destekleri, İşimiz temiz projesi hakkında meclis üyeleri bilgilendirilirken, Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Biga Fuarı'nın 30 Eylül-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Toplantıdaki gündem dışı bilgilendirmeler dikkat çekti. Öte yandan Biga TSO, geçtiğimiz Haziran ayında kasasını doldurdu.

KREDİ KARTLARI VE KREDİ GERİ ÖDEMELERİNDE KRİTİK RAKAM

Toplantının açılışını yapan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Türkiye Bankalar Birliği'nin kredi kartları konusundaki uyarısını meclis üyeleriyle paylaştı. Başkan Akyıl, "Türkiye Bankalar Birliği kredi kartı geri ödemeleriyle ilgili uyardı. Ocak-Mayıs 2021 döneminde bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen tüketici sayısı 409 bin iken, bu yılık aynı döneminde bu sayı yüzde 82 oranında artarak 748 bin 437 oldu. Bu korkunç bir rakam. Bilgilerinize sunmak istedim" ifadelerini kullandı.

tdd2

KOSGEB'DEN 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ, FAİZSİZ DESTEK

Toplantının başında oda genel sekreteri Mustafa Mutlu ise Kosgeb destekleri hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla geçen yıl pandemiden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik ilk fazı mayıs ayını, ikinci fazı da haziran-eylül dönemini kapsayan Hızlı Destek Programı başlatılmıştı. Aralık 2021-Mart 2022 sürecini kapsayan 3’üncü faz döneminin ardından KOSGEB, şimdi de hem işletmelere personel yardımında bulunmayı hem de genç nüfusun istihdamını amaçlayan ‘Hızlı Destek Programı’nın dördüncü fazını devreye aldı.

Üreticilere hibeli sera naylonu dağıtıldı Üreticilere hibeli sera naylonu dağıtıldı

Programda 4’üncü dönemin başlamasıyla bu yaz üniversitelerden ve mesleki/teknik liselerden mezun olanlar da program kapsamında istihdam edilebilecek. Şartları taşıyan işletmeler, 10 Ağustos’a kadar ‘kosgeb.gov.tr’ adresindeki ‘E-Hizmetler’ menüsünden başvuru yapabilecek.

Başvurusu onaylananlar, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek. Program kapsamında; mikro ve küçük işletmelere alacakları her yeni mezun istihdamı için 100 bin lira kredi desteği sağlanıyor. İşletme sahibinin veya işe alınacak personelin kadın olması halinde ise kredi tutarı 110 bin liraya çıkıyor. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu fırsattan yararlanabilecek. Böylece mikro işletme kadın istihdamı için 220 bin lira, küçük işletme ise 550 bin liraya kadar personel desteği almış olacak. Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için 100 bin liralık faizsiz destek alacak. Destekten yararlanan işletmeler, ilk 24 ay (2 yıl) geri ödeme yapmayacak, sonraki 24 ayda 4 ayda bir 6 eşit taksitle faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödemelerini gerçekleştirecek. Mikro işletme; personel sayısı 10 kişiye kadar, net satışları veya bilanço toplamı 1 milyon liraya kadar olan firmaları kapsıyor. Küçük işletme ise personel sayısı 50 kişiye kadar, net satışları veya bilanço toplamı da 8 milyon liraya kadar olan firmaları içeriyor.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI KAYIT ÜCRETLERİNE YANSIDI

Asgari ücret artışı nedeniyle asgari ücrete göre belirlenen kayıt ücretleri de yenilendi. En düşük kayıt ücreti 650 TL olarak belirlenirken, en yüksek kayıt ücreti ise 1150 TL olarak kabul gördü.

tdd6

63 YENİ ÜYE, 25 KAYIP

Sair görüşmelerde yönetim kurulu faaliyetleri hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Çakır ise konuşmasının başında koronavirüs vaka sayılarının arttığını vurguladı. Oda üye sayılarındaki değişime de değinen Çakır; "2022 yılı Haziran ayında 9 üye TSO’ya kaydolurken, 4 de terkin gerçekleşti. Yılın ilk ayında ise 63 yeni üye kazanan TSO, 25 de üye kaybı yaşadı" dedi.

tdd5

HAZİRAN'DA BÜTÇE FAZLA VERDİ

Haziran ayında Biga TSO’nun kasasına 832 bin 449 lira 44 kuruş girerken, 176 bin 548 lira 3 kuruş da harcama yapıldı. Biga TSO’nun 1 milyon 992 bin 158 lira 48 kuruş parası bulunuyor. Haziran ayı gelirlerinde yıllık aidatlar ve munzam aidatlar en büyük gelir kalemlerini oluşturdu.

BİGA FUARI 30 EYLÜL'DE

Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, bu yıl Biga Fuarı'nın 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyururken; "Cüneyt Oflaz başkanlığında fuar komitemiz çalışıyor. Bu yıl önümüzdeki günlerde bir fuarı da gidip görecekler. Katılım sağlayacaklar. Bu yıl daha büyük bir fuar yapmak istiyoruz. Pandemi sonrası yine başarılı bir fuar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

tdd7

İŞİMİZ TEMİZ PROJESİ

Biga TSO Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Elektrikli Ev Aletleri Komitesi Başkanı Hüseyin Keçeci ise Opet'in 'İşimiz temiz' projesini Biga'da uygulamak istediklerini meclis üyeleriyle paylaştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) TOBB Kadın Girişimciler Kurulu liderliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve 21 yıldır yürüttüğü Temiz Tuvalet Kampanyası ile bu alanda önemli bir deneyime sahip olan OPET işbirliğiyle yürüyen 'İşimiz Temiz' Projesi ile hizmet sektöründeki mikro işletmeler için hijyen odaklı eğitim programları oluşturarak tüm Türkiye’de temiz, hijyenik, sağlıklı hizmet sunan işletmelere sahip olmak amaçlanıyor.

Proje kapsamında toplam 4.500 mikro işletmeye ve toplamda ise 31.500 mikro işletmeye toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan hijyenik koşulların oluşturulması ve işletilmesi amacıyla hijyen eğitimleri düzenlenecek. Üç farklı alan için online çalıştayların düzenleneceği proje ile uygulamaların öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen araştırmalarla hedef kitlenin bilgi, tutum ve değişiklikleri raporlanacak. Eğitimlerini tamamlayan kişiler ‘Hijyen Eğitim Sertifikası’nı almaya hak kazanırken işletmesi de 'İşimiz Temiz Hijyen Eğitimi' belgesini alarak işletmesinin görünen uygun yerinde sergileyebilecek. Ayrıca proje sürecinde yarattığı etkinin ölçümlenmesi amaçlı sosyal etki araştırması da yapılacak. Proje kapsamında geliştirilecek 3 farklı sektöre özel hijyen eğitimleri ve diğer proje uygulamaları pilot iller olan İzmir, Antalya ve Muğla’da yürütülecek olup; geliştirilen online eğitim içerikleri sayesinde eğitimlerin, MEB online eğitim platformları yoluyla tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması hedefleniyor. Yüzyüze eğitimler kent merkezlerindeki halk eğitimi merkezlerinde sınıfiçi eğitimlerde uygulanacakken online eğitimler ise merkeze uzak işletmeler için eğitme erişim kolaylığı sağlamak üzere hazırlandı. Biga'da eğitimler Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilecek.

(Haber: Ahmet Tunç)

tdd3

tdd1