Biga’da çay tiryakilerini üzecek haber geldi. Çay, kahve ve şekere gelen zammın ardından kıraathanelerde, kahvehanelerde de fiyatlar yükseldi. Son günlerde iğneden ipliğe zamlar açıklanırken, devlete ödenecek paylarda da ciddi artışlar meydana geldi. Asgari ücret zammı da esnafın yükünü artırıyor.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği onaylı yeni tarifeye göre; 4 lira olan çay fiyatları 5 liraya yükseldi. Kahve fiyatı ise 13 liraya çıktı.

Çay ocağı ve kahvehaneler için belirlenen fiyatlar uygulanmaya başlandı. Yeni tarifeye göre, kıraathanelerde çay 5 lira, Türk kahvesi 13 lira, nescafe 6 lira, limonata 10 lira, ayran 10 lira olarak satışa sunulacak.

Biga Kahveciler Esnaf Odası üyelerini ziyaret eden Başkan Yavuz, yeni tarifeyle ilgili de açıklamalarda bulundu. 'Çayımızı değerinde içelim' diyen Yavuz, yeni tarifenin yapılmasında mecbur kaldıklarını dile getirdi.

Ekonomik anlamda zor günler yaşadıklarını ve işletme ve çalışan giderlerinin arttığını buna rağmen ise Çan'da ve bazı ilçelerde uygulana tarifelere rağmen Biga'da daha düşük bir tarifeyi uygulamaya başladıklarını dile getiren Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz; “Bağkur masraflarımız, asgari ücret zammı ile birlikte çalışan giderlerimiz, elektrik faturalarımız, su ücretleri, ısınma giderleri, doğalgaz faturaları, tüp ücretleri, kiralarımız, mal ve ürün fiyatları başta olmak üzere çok sayıda gider kalemlerimizde artış olmasına rağmen, gelirlerimiz aynı oranda artmadı. Maalesef esnafımızın hayatını sürdürebilmesi için tarifemizde değişikliğe gitmek zorunda kaldık. Tüm Bigalı hemşehrilerimizin bizleri anlayacağını biliyoruz. Bizler de işletmelerimizi ayakta tutmak zorundayız. Biga'daki esnafımız çevremizdeki ilçelere göre daha uygun bir tarifeyi hayata geçirdiler. Bütün üyelerimize yeni tarifeleri hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı, çiftçi tepki gösterdi TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı, çiftçi tepki gösterdi

Çan ve çevre ilçelerde ise çay 6 liradan satılmaya başlandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç