23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları İlyas Bayram  Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Velilerin ve vatandaşların da katılım gösterdiği törende birçok etkinlik yapıldı.

Geleceğin teminatı olan çocuklar 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşarken, etkinliklere ilgi büyük oldu. Yüzlerce çocuk düzenlenen etkinliklerde büyük coşku yaşadı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü Biga’da düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalar, Biga Kaymakamlığı önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Ardından Biga İlyas Bayram Stadyumu'nda düzenlenen kutlamaya geçildi.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve Biga Belediye Başkanı Alper Şen’in öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile devam etti. 

Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen günün anlam ve önemine uygun yaptığı konuşmasında; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ve onun "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Ulusal Egemenlikti, sevgiydi, kardeşlikti,  Türkiye'mizin aydınlık yarınlarıydı. 23 Nisan bizim için öylesine bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır, esaret zincirleriyle, ayakları bağlanmak istenen yaralı aslanın bu esareti kabul etmediğinin, Sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun cümle aleme ilanıdır 23 Nisan. Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği, barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için daha fazla çalışmamız gerektiğinin de bilincindeyiz. Biliyoruz ki, bugün milletlerarası ilişkilerde, egemenlik ve güç kavramı, bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından etkili ve güçlü bir şekilde kullanılmaktadır. Bu itibarla geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişken, küresel düşünüp, yerel hareket edebilen tarzda, yetiştirebilme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bunu gerçekleştirebileceğinizden eminiz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görev her türlü takdirin üzerindedir. Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri: Sizin şahsınızda dünya çocuklarının bayramını kutluyor, Bütün çocuklara barış, sevgi ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı, şükran, minnetle anıyor, başta bugünü anlamlandıran Çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu Halk Oyunları Ekibinin gösterisi izlendi.  Egemenlik  ulusundur şiiri okundu.  Yeniceköy ortaokulu halk oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Halk oyunu büyük alkış aldı.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.  Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisi sunuldu ve ilgiyle takip edildi. Çiçeklidede özel idare Ortaokulu’nun “23 Nisan’a Giden Yol” adlı final gösterisi sunuldu. Öğrencilerin hazırladığı gösteri ayakta alkışlandı.  Buradaki tören, tören geçişi ile son buldu.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç