İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) CHP’nin yerel seçimlerde işbirliği önerisine oyçokluğu ile “hayır” dedi. CHP lideri Özgür Özel’in 30 Kasım’da Meral Akşener’e yaptığı öneriyi reddeden İYİ Parti, 81 ilde aday çıkarma kararını bozmadı. Gizli oylamadan 14 evet, 35 de hayır oyu çıktı. Karar sonrası ise gözler açıklanacak belediye başkan adaylarına çevrildi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ilk olarak Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt'u Çanakkale Belediye Başkan Adayı olarak Çanakkale'de açıklamıştı. Akşener, Kunt'un ardından Biga, Bozcaada, Lapseki ilçe belediye başkan adayları ile Çardak belde başkan adayını duyurdu.

İyi Parti'nin TBMM Grup toplantısında konuşan Meral Akşener, partisinin Biga belediye başkan adayı olarak Selçuk Kavaz'ı, Bozcaada'da Cevdet Çebi'yi, Lapseki'de Atilla Öztürk'ü ve Çardak'ta Mustafa Kaya ismini açıklayarak kamuoyuna duyurdu. Toplantıda tek tek isimleri açıklanan belediye başkan adayları, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte partilileri selamladı. İyi Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar da sahnede yerini aldı.

Biga'da CHP'nin listesi belli oldu Biga'da CHP'nin listesi belli oldu

Selçuk Kavaz'ın isminin açıklanmasıyla Biga yerel siyasetinde yerel seçimler öncesi adayını en hızlı açıklayan parti İyi Parti oldu. İyi Parti'nin aday çıkarması ise Biga'da seçim sonuçlarını etkileyecek.

Biga'da siyasi partiler arasındaki adaylık yarışının en hareketli yaşandığı parti ise CHP olarak dikkat çekiyor. Bir önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ile Biga Belediye Meclis Üyesi Alper Şen partinin belediye başkanlığı için yarışan iki aday adayı. Işık ve Şen, koordinatör milletvekillerinin çağrısıyla Çanakkale'de gerçekleşen mülakata katıldılar. Adayın nasıl belirleneceği ile ilgili çok sayıda tez ortaya atılsa da henüz netlik kazanan bir durum yok.

Ak Parti'de ise Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan doğal aday olarak kabul edilirken, adaylık konusunda ise henüz netleşen bir isim yok. Geçtiğimiz haftalarda Çanakkale'de parti yönetimleri temayülde belediye başkanlığı için fikirlerini belirtirken, sonuçlar Ankara'ya gönderildi. Sonuçlar hakkında ise yapılan net bir açıklama henüz olmadı.

Biga'da yerel seçimler öncesi siyasette sular durulmuyor. Seçim sonuçlarıyla çok sayıda farklı kamuoyunda konuşuluyorken, adaylıklarla ilgili de çok sayıda isim ortaya atılıyor. Önümüzdeki günlerde sonuçların açıklanması beklenirken, kamuoyunda da meraklı bekleyiş devam ediyor.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç